اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
سال 1396/سانچی سوخت و غرق شد

آتش به جان ملوانان ایرانی

آتش به جان ملوانان ایرانی

داغ جانباختگان زلزله کرمانشاه هنوز در دل ایرانیان آرام نگرفته بود که خبری تلخ از آن سوی آب‌ها رسید و بعد تصاویر شعله‌هایش همه جا منتشر شد.

 حادثه کشتی نفتکش سانچی روز شنبه 16 دی ماه 1396 رخ داد، زمانی که این نفتکش عظیم ایرانی با یک کشتی فله بر (64 هزار تن گندم) چینی به‌نام کریستال در سواحل چین برخورد کرد و محموله آن، که نفت فوق سبک و میعانات گازی بود، آتش گرفت. در این حادثه 30 ملوان، مهندس و خدمه ایران و دو تبعه بنگلادشی جان باختند و تنها سه نفر از جانباختگان شناسایی و کشف شدند. 
کشتی سانچی بعد از چند روز سوختن در آتش با 136 هزار تن نفت خام و میعانات سبک نفتی در دریا غرق شد.
پس از این حادثه رئیس‌جمهوری ایران دستور تشکیل کمیته ویژه رسیدگی حادثه نفتکش سانچی را صادر کرد و ریاست آن را به عهده علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه وقت گذاشت و او برای پیگیری وضعیت این کشتی به چین سفر کرد. گروهی از تکاوران نیروی دریایی ارتش ایران نیز به محل حادثه اعزام شدند. در۲۳ دی یک تیم چینی توانست وارد نفتکش سانچی شود و در جریان جست ‌و جوی انجام شده جعبه سیاه نفتکش سانچی پیدا شد. از آنجا که نفتکش متعلق به ایران در پاناما ثبت شده‌ بود، معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ایران آن زمان اعلام کرد:«جعبه سیاه برای بازخوانی تحویل مسئولان کشور پاناما می‌‌شود.» جعبه سیاهی که البته تاکنون هیچ گزارشی درباره محتویات آن منتشر نشده است.خبرگزاری رویترز در زمان حادثه ارزش محموله نفتی و میعانات گازی کشتی را حدود ۶۰ میلیون دلار و ارزش خود نفتکش را هم حدود ۶۰ میلیون دلار اعلام کرد. این کشتی و محموله آن که به سمت کره جنوبی حرکت می‌کرد  از سوی کره خریداری شده بود. ۳۰ درصد محموله نفتی شرکت توسط شرکت بیمه ایرانی و ۷۰ درصد آن توسط ۱۱ شرکت بیمه بین‌المللی به رهبری شرکت بیمه نروژی Skuld بیمه شده بود.
کپی