اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

سالمندی در ایران زنانه می‌شود

سالمندی در ایران زنانه می‌شود

رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر اساس آمارهای موجود خاطرنشان کرد؛ نسبت زنان به مردان سالمند در کشور به تدریج در حال افزایش است؛ به این ترتیب سالمندی به سمت زنانه شدن، پیش می‌رود.

دکتر محمد شتی اظهار داشت: درصد جمعیت سالمندانی که تنها زندگی می کنند در کشور؛ حدود ۱۵ درصد است که این درصد در مردان کمتر و در زنان بیشتر است.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن که در سال ۱۳۹۵ انجام شد ۹.۲۸ درصد جمعیت کشور را افراد بالای ۶۰ سال تشکیل می دهند که تعریف سازمان بهداشت جهانی از سالمندی است.

شتی ادامه داد: این جمعیت در استان های مختلف درصد متفاوتی دارد. استان گیلان با بالاترین درصد جمعیت سالمند و استان سیستان و بلوچستان با کمترین جمعیت سالمند مشاهده می شود. همچنین شهرستان هایی مانند طالقان دارای ۲۰ درصد جمعیت سالمند و بعضی شهرستان ها با مقدار خیلی کمتر هستند.

وی با اشاره به اینکه رشد جمعیت سالمندان در کشور، نرخ قابل توجهی دارد، افزود: در کشورهای اروپایی و کشورهای توسعه یافته روند سالخورده شدن و سالمندی جمعیت روندی طولانی بوده است؛ بعضی کشورها ۱۰۰ سال و بعضی کشورها حتی ۱۵۰ سال طول کشیده تا نسبت جمعیت سالمند در آنها دو برابر شود. این روند در کشور ما در مدت زمانی کوتاه تر از ۳۰ سال آینده اتفاق می افتد.

شتی با اشاره به اینکه ناتوانی و کاهش ظرفیت ارگان ها و سیستم های بدن در سنین سالمندی، اتفاق می افتد، گفت: در سالمندی، یک سری تغییرات فیزیولوژیک داریم. در این افراد، ارگان های مختلف کم کم ضعف پیدا می کنند. ضعف در بینایی تا حدی و ضعف در شنوایی و تغییر در قدرت عضلانی و کاهش توده عضلانی و مشکلات دیگری که به صورت عادی و تدریجی اتفاق می افتد. البته زمان شروع این تغییرات و میزان افت و سرعت آن در افراد متفاوت است اما بالاخره اتفاق می افتد.

وی ادامه داد: مشکل دیگر، بیماری های مختلفی است که در سنین سالمندی شیوع بیشتری دارد. همه بیماری های غیرواگیر مثل دیابت، فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی و اختلالات شناختی در سنین بالا بیشتر شایع هستند. یک سری مشکلات هم هستند تحت عنوان سندرم های سالمندی که مجموعه ای از نشانگان و مشکلاتی است مثل بی اختیاری ادرار و مدفوع، سقوط و اختلالات شناختی مثل دمانس و آلزایمر که در سالمندان دیده می شود.

وی ادامه داد: تغذیه ناسالم، سیگار، الکل، رفتارهای غیربهداشتی در سالمندی عوامل خطر بیماری های مختلف هستند که باید به آنها توجه کرد. البته مهمترین بحث در پیشگیری از بیماری های سنین سالمندی، داشتن کودکی، نوجوانی، جوانی و سالمندی سالم است.

شتی بیان داشت: مشکلات دیگر که در سالمندی مشاهده می شود، ناتوانی های فیزیکی و اختلالات حسی و حرکتی است که نیاز به توانبخشی در این سنین را خیلی بارزتر می کند و این فضا یعنی ناتوانی ها و نیاز به توانبخشی نکات مهم و بارز در سن سالمندی است.

وی بحث سلامت روان را یکی از مباحث بسیار مهم در سنین سالمندی اعلام کرد و گفت: در سالمندان ما به دلایل مختلف مثل از دست دادن همسر و از دست دادن و فوت دوستان و هم سن و همسالان بعضاً افسردگی و اضطراب را مشاهده می کنیم.

شتی بیان داشت: به خاطر اینکه فرزندان ازدواج می کنند و از خانه می روند، بحران آشیانه خالی و بحران تنهایی را داریم که یکی از مسائلی است که اکثر سالمندان در تمام دنیا با آن مواجه می شوند.

وی ادامه داد: مشکلات سلامت روان به خاطر افت و تغییراتی که در بحث فعالیت جسمی و فعالیت جنسی در سالمندان اتفاق می افتد ممکن است فرد را با استرس های روانی و روحی مواجه کند.

وی افزود: لازمه حل این مشکل این است که ما بتوانیم حمایت روانی درست انجام دهیم و روی دانش و نگرش افراد کار کنیم. این افراد باید بتوانند اطلاعات لازم برای مواجهه با بازنشستگی و تغییرات سالمندی را به موقع دریافت کنند. این انتقال به موقع اطلاعات تا حد زیادی از ایجاد استرس و اضطراب جلوگیری می کند. علاوه بر بحث افسردگی و اضطراب و استرس که گفته شد، اختلالات خواب و اختلالات شناختی نیز با شیوع قابل توجهی در سالمندی اتفاق می افتد./ ایرنا 

لزوم افزایش خدمات فیزیوتراپی با رشد جمعیت سالمندی

نسخه کاربردی برای مراقبت از سالمندان

سالمندان دیابتی ایران بیشتر می‌شوند

 

 

کپی