اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

بایدن: کوزوو جایگاه ویژه‌ای برای خانواده ما دارد

بایدن: کوزوو جایگاه ویژه‌ای برای خانواده ما دارد

رئیس جمهور آمریکا گفت کوزوو، به خاطر زمانی که پسر فقیدش "بو" در این کشور جنگ‌زده گذرانده تا به تقویت حاکمیت قانون آنجا کمک کند، دارای "جایگاه ویژه‌ای" برای خانواده‌ وی است.

به نقل از آسوشیتدپرس، اظهارات بایدن در نامه‌ای مطرح شده بود که به مناسبت روز استقلال کوزوو، به "ویوسا عثمانی"، رئیس جمهور موقت این کشور ارسال کرد.

کوزوو در ۱۷ فوریه ۲۰۰۸، یک دهه پس از جنگ بی‌رحمانه ۱۹۹۸-۱۹۹۹ بین شورشیان قومی آلبانی و نیروهای صرب، از صربستان اعلام استقلال کرد. این جنگ پس از آن به پایان رسید که حملات هوایی ۷۸ روزه ناتو، سربازان صرب را بیرون کرد و نیروهای صلح‌بان وارد شدند.

بایدن نوشت: کوزوو به احترام زمانی که پسر فقید ما بو بایدن برای تأمین صلح، عدالت و حاکمیت قانون برای همه مردم کوزوو کار می‌کرد، همچنان برای ما از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

بو بایدن بعد از جنگ ۱۹۹۸-۱۹۹۹ همراه نیروهای نظامی و سازمان امنیت و همکاری در اروپا، در کوزوو خدمت می‌کرد و به تقویت حاکمیت قانون در آنجا مشغول بود.

بایدن در این نامه همچنین خواستار "توافق عادی‌سازی جامع با صربستان با محوریت شناخت مشترک" شد. وی اوایل این ماه در نامه‌ای به "الکساندر ووچیچ"، رئیس جمهور صربستان نیز درخواست مشابهی را مطرح کرد./ ایسنا

کپی