اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

ردیابی ملخ صحرایی در ۱۵ هکتار از اراضی قشم انجام شد

ردیابی ملخ صحرایی در ۱۵ هکتار از اراضی قشم انجام شد

مدیر جهاد کشاورزی قشم گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی و مراتع قشم توسط تیم جهادکشاروزی قشم ردیابی شد و ملخ صحرایی در این شهرستان مشاهده نشده است.

مالک یزدان پناه  افزود: مناطقی که باید ردیابی شوند از طریق سامانه سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائوFAO) به این مدیریت اطلاع رسانی می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین نتیجه ردیابی ها نیز با سامانه ELOCUST۳M برای فائو ارسال می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی قشم تصریح کرد: همه روستاهای جزیره قشم مورد ردیابی قرار گرفتند اما در هیچ نقطه از شهرستان قشم این آفت مشاهده نشد.

وی افزود: ردیابی در مناطقی که پیش از این ملخ صحرایی مشاهده شده، مانند روستاهای چاهو شرقی و غربی، گورزین و توریان با شدت و تکرار بیشتری انجام می‌شود.

یزدان‌پناه ادامه داد: هماهنگی‌ها با دهیاران برای سرعت عمل در صورت مشاهده ملخ صحرایی انجام شده است.

وی اظهار کرد: مردم محلی نقش مهمی در شناسایی و اقدام به موقع دارند که در این زمینه آموزش‌های لازم ارائه شده است.

مدیر جهاد کشاورزی افزود: از ابتدای اجرای طرح مبارزه با آفت ملخ در سال ۱۳۹۷ تا کنون بیش از ۶۳ هزار هکتار از مراتع این شهرستان ردیابی شده است.

وی  ادامه داد:  در این مدت ۷۰۰ هکتار از  منطقه‌های روستاهای گَوَرزین، تُنبان، دیرستان، زیرانگ، دِفاری، زینبی، کووه ای و جزیره لارک سمپاشی شده است.

یزدان پناه خاطرنشان کرد: برای سمپاشی از سم دلتامترین با نسبت نیم در هزار  استفاده شد.

وی همچنین گفت: سازمان منطقه آزاد قشم نیز روزانه اکیپی برای ردیابی ملخ صحرایی اعزام می‌کند و در بحث سم‌پاشی نیز همکاری مناسبی با مدیریت جهاد کشاورزی دارد.

بیش از ۵۰۰ هکتار زمین در شهرستان قشم زیر فعالیت های کشاورزی، شیلات و امور دامی قرار دارد و ۶ هزار و ۶۲۰ بهره بردار در این بخش فعال هستند./ایرنا 

کپی