اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

«توران فرهت» از زندگی دشوار پساکرونا می‌گوید

زیان کرونا به هنر و هنرمند

زیان کرونا به هنر و هنرمند
لیلا ضامنی خبرنگار

ضربه کرونا بر پیکر نحیف فرهنگ و هنر کاری‌تر از سایر بخش‌ها بود. تعطیلی یکساله فعالیت‌های فرهنگی و هنری تبعات اقتصادی بسیاری برای جامعه هنری داشت اما با وجود این بودند هنرمندانی که محدودیت‌های این دوران را فرصتی برای خلق آثار با نگاهی نو دانستند. «توران فرهت»، هنرمند نقاش از جمله این هنرمندان است. او سبک ها و تکنیک های متفاوت نقاشی را از رئال تا انتزاع، آبرنگ تا رنگ و روغن و میکس مدیا در کارنامه هنری خود دارد؛ با این نقاش درباره تجربیات دوران کرونا به گفت‌و‌گو نشسته‌ایم که می‌خوانید.

به‌عنوان یک هنرمند نقاش چگونه با دوران کرونا مواجه شدید؟
نشانه‌ها و آثار این دوران را می‌شد در ساده‌ترین وجوه و برنامه‌های زندگی دید. دیگر نمی‌شد گالری گردی کنم، دوستان و هنرمندان مورد علاقه‌ام را ببینم و همصحبت شویم. کلاس‌ها و گالری‌ها تعطیل شد و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای نمایشگاه‌ها تحت الشعاع قرار گرفت؛ مدتی طول کشید تا این اتفاق را باور کنم و به طور جدی با زندگی و روند جدید آن خودم را وفق بدهم. قطعاً اولین قدم پذیرفتن محدودیت‌های بی‌سابقه در فعالیت های روزمره زندگی بود.
آیا محدودیت‌های دوران کرونا به‌عنوان عامل انگیزشی توانست شما را به خلق آثاری متفاوت وادار کند؟
من یک نقاش طبیعت‌گرا وعاشق تجربیات جدید در نقاشی بوده‌ام و سوژه‌هایم عموماً عناصر طبیعی است؛ با حذف رفت و آمدها از زندگی، فرصتی پیدا کردم تا بیشتر به موضوع های مورد علاقه‌ام بپردازم و کارهایی را که مدت‌ها در فکر من بود عملی کنم و به تجربیاتی جدیدتر دست پیدا کنم.
تعطیلی رویدادهای هنری چه تأثیری بر وضعیت اقتصادی و معیشتی هنرمندان دارد؟
زندگی هنری بسیاری از هنرمندان تحت الشعاع تعطیلی رویدادهای هنری قرار گرفت؛ در بخش تجسمی، آموزش، ارائه و فروش آثار به‌صورت سنتی تقریباً متوقف شد. حال در نظر بگیرید که توقف این چرخه، چه آثار زیانباری بر معیشت طیف گسترده‌ای از هنرمندان، صنایع و کسب و کارهای وابسته گذاشت.
آیا حمایت‌های دولت از هنرمندان می‌توانست تبعات اقتصادی کرونا بر زندگی هنرمندان را کمرنگ کند؟
اقتصاد هنر نیز همچون بقیه بخش‌های اقتصاد و به جرأت به مراتب بیشتر از بسیاری از آنها، از محدودیت‌های کرونا آسیب دید ،چرا که این اقتصاد نیازمند حضور و ارائه است؛ از طرفی با حذف حضور فیزیکی و از طرف دیگر با افزایش چند برابری هزینه‌ها، فشار مضاعفی بر هنرمندان وارد شد، هر چند حمایت‌های اندکی صورت گرفت که پاسخگوی این مشکلات نبود.
در صورت تداوم شرایط کرونایی راهکار شما برای رونق بخشی به فعالیت هنری در جامعه چیست؟
قدم زدن در گالری، فضا، بعد، فاصله، نگاه، زاویه دید، دیدار و گپ و گفت با هنرمندان و هنر دوستان، حسی است که این روزها از آن محرومیم،ولی همان‌طور که اشاره کردم، در مرحله اول  باید بدانیم  با چالشی حتی طولانی‌تر از آنچه  که فکر می‌کردیم مواجهیم و بپذیریم این محدودیت‌ها همچنان ادامه خواهند داشت؛ با پذیرش این موضوع، راحت‌تر به‌دنبال راهکارهای قابل اجرا می‌گردیم و آسان‌تر آنها را می‌پذیریم؛ یکی از راهکارهای به کار گرفته شده، استفاده از امکانات فضای مجازی است، به‌عنوان مثال ایجاد و تقویت صفحات شخصی با کیفیت هنرمندان، برگزاری نمایشگاه‌ها، کلاس‌ها و رویدادهای مجازی. بسیاری از هنرمندان، گالری‌داران و مخاطبان هنر با این روش به فعالیت هنری خود ادامه دادند که البته حضور و استفاده صحیح و امکان برقراری ارتباط مؤثر با مخاطبان نیازمند آموزش نحوه به کار‌گیری سخت و نرم افزارها در این حوزه است و امید است  حمایت‌های بیشتری از سمت دولت در حوزه فضای مجازی شامل حال فعالین هنری شود.
کپی