اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

کرونا؛ دموکراسی و صلح

کرونا؛ دموکراسی و صلح
بنفشه غلامی دبیر گروه جهان

نزدیک به 15 ماه از شیوع ویروس کرونا در جهان و یک سال از ورود آن به ایران می‌گذرد. این ویروس همان طور که تأثیری بسیار زیاد بر اقتصاد و روابط اجتماعی انسان‌ها داشته است و فرم زندگی انسان‌ها را تغییر داده است، بر شرایط سیاسی کشورها و جهان نیز بی‌تأثیر نبوده است. در 14 ماه و نیمی که از شیوع این ویروس مرگبار می‌گذرد، کشورهای زیادی طبق تقویم سیاسی کشور خود باید انتخابات برگزار می‌کردند. تأثیر این ویروس بر انتخابات‌ها چه به لحاظ نوع برگزاری و چه تأثیر آن بر آینده سیاسی کاندیداها غیر قابل کتمان است.

سرآمد کشورهای جهان در این زمینه امریکا بود. هرچند رأی‌گیری پستی همواره دراین کشور مرسوم بوده است، هیچ گاه استقبال چندانی از آن نمی‌شد. اما امسال 65.6 میلیون امریکایی ترجیح دادند در انتخابات پستی شرکت کنند تا از ابتلا به کرونا در امان بمانند. در همین ارتباط سایت شورای روابط خارجی امریکا در پژوهشی مفصل به تأثیر کرونا بر انتخابات‌ها پرداخته است. یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد، در طول سال 2020 بیش از 60 کشور رأی گیری‌های انتخاباتی خود را به تعویق انداختند. اما بسیاری هم ترجیح دادند، انتخابات خود را به عقب نیندازند. این کشورها اقدامات احتیاطی زیادی برای تضمین سلامتی عمومی در فرآیند رأی گیری‌ها انجام داده‌اند. از جمله این اقدامات جدا از برگزاری رأی‌گیری پستی، می‌توان به توزیع ماسک و الکل و ایجاد صفوفی با درنظر گرفتن فاصله اجتماعی اشاره کرد. با این حال اغلب کشورها بویژه کشورهای فقیر که دستخوش آسیب‌های اقتصادی بیشتری از کرونا شده‌اند، برای رعایت این موارد، دچار کمبود بودجه‌های زیادی بوده‌اند. ضمن اینکه کرونا باعث شد در بسیاری از کشورها مشارکت مردمی در انتخابات پایین باشد. این باعث شد شهروندان این کشورها مشروعیت انتخابات را زیر سؤال ببرند.
در شماری از کشورها نیز بحث‌های زیادی در مورد اینکه برگزاری انتخابات باعث شیوع کرونا شده است، در گرفت. البته گفتن اینکه واقعاً چنین چیزی صحت داشته است، دشوار است. زیرا در شیوع کرونا عوامل زیادی دخیل هستند. اما در چند کشور آمارها نشان می‌داد موارد ابتلا به کرونا در دو هفته پس از برگزاری انتخابات افزایش داشته است. اما یکی از این کشورها بلاروس بود که بلافاصله بعد از انتخابات شاهد اعتراض‌های گسترده بود و یکی از عوامل افزایش ابتلاها در ین کشور می‌تواند اعتراضات باشد. صربستان هم تجربه مشابهی داشت. این در حالی است که در همین زمان کره‌جنوبی نیز انتخاباتی برگزار کرد که بعد از آن آمار ابتلاها دراین کشور تغییر چندانی را نشان نمی‌داد. از همین رو کارشناسان بهداشتی معتقدند، فرایند انتخابات خود نمی‌تواند عامل شیوع کرونا تلقی شود. البته به شرط آنکه تمامی پروتکل‌های بهداشتی در جریان رأی گیری‌ها رعایت شود. از جمله مکان رأی گیری‌ها در فضای باز بوده، مرتب ضدعفونی شده و فاصله اجتماعی بین رأی دهندگان حفظ شده باشد. تأکید بر استفاده از ماسک و اندازه‌گیری دمای بدن افراد نیز اهمیت دارد.
در یک سال گذشته هر کشور به شیوه خود اقداماتی را در فرایند انتخابات لحاظ کرد. مثلاً لهستان در جریان انتخابات خود هر یک ساعت درهای محل‌های رأی‌گیری را می‌بست و اقدام به ضدعفونی و باز گذاشتن پنجره‌ها برای تهویه هوا می‌کرد. ویا در فرانسه، مسئولان مردم را تشویق کردند، خودکار خود را همراه داشته باشند. در سورینام نیز که معمول است رأی دهندگان انگشت خود را در جوهر فرو کنند، به هر کس قطعه‌ای پنبه آغشته به جوهر داده شد. برخی از کشورها هم با افزایش قابل توجه زمان رأی‌گیری تلاش کردند تجمع مردم را به حداقل برسانند.
هرچند کرونا تأثیر زیادی روی فرایند رأی گیری‌ها در جهان داشت، اما نتوانست صلح بیشتری را در جهان ایجاد کند. اوایل بهار امسال، «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل درشورای امنیت با ابراز نگرانی از اینکه جنگ‌ها باعث شیوع بیشتر کرونا شوند، از تمامی کشورها و گروه‌های درگیر در نبردها، خواست آتش بس جهانی اعلام کنند. درخواست گوترش به تصویب شورای امنیت هم رسید و قطعنامه 2532 را برای اجرای صلح در دوره کرونا صادر کرد. اما در تمام سالی که گذشت، زد و خوردهای فراوانی در گوشه گوشه جهان، از سودان جنوبی گرفته تا فیلیپین شاهد بودیم. این در حالی است که تجربه تاریخ نشان داده در شرایطی که بلایای طبیعی مردم را تهدید کرده بود، برخی گروه‌های معارض مثل گروه‌های معارض نپال در جریان زلزله 2005 این کشور، راضی شده بودند دست از مخاصمه و دشمنی کشیده و حداقل برای مدتی ولو کوتاه تفنگ‌ها را بر زمین بگذارند.
کپی