اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹
وزیر بهداشت:

در بحران کرونا هیچ بیماری پشت در بیمارستان نماند / ۲۰۰هزار تبعه افغان رایگان درمان شدند

در بحران کرونا هیچ بیماری پشت در بیمارستان نماند / ۲۰۰هزار تبعه افغان رایگان درمان شدند

وزیر بهداشت از درمان ۲۰۰هزار تبعه افغان مبتلا به کرونا به صورت رایگان خبرداد.

دکتر سعید نمکی در دیدار مدیر منطقه‌ مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، ضمن خیر مقدم به دکتر المنظری، گفت: از دکتر هملمن تشکر می‌کنم و به خصوص در زمینه کمک‌هایی که به گرفتن وام بانک جهانی و تجهیز مراکز ما کردند ممنونم. ما ایرانی‌ها هیچ وقت محبت‌ها را فراموش نمی‌کنیم گرچه شما هم هرگز به ما بدی نکردید ولی ما بدی ها را هم می بخشیم. ما سرزمینی گسترده با فرهنگی دیرینه هستیم و این گستردگی علی‌رغم اینکه یک نقطه قوت است اما با توجه به گستره اقلیم و تنوع ژنتیک، رفتار و فرهنگ مدیریت چنین کشوری در شرایط پاندمی دشوار است. ولی ما با یاری خداوند توانستیم در اوج تحریم‌های ظالمانه که حتی کوچک ترین امکانات پزشکی از مردم ما دریغ شد، اقدامات مناسبی در عرصه مدیریت کرونا انجام دهیم.

وی افزود: شروع کار ما برای مدیریت کووید۱۹ حداقل به یک ماه و نیم قبل از ورود ویروس به کشور بازمی گردد. ما به محض گزارش وجود ویروس در ووهان چین تیم‌هایی بسیج کردیم و مردم را از خطرات کرونا آگاه کردیم، بیش از ۱۰۰ هزار تخت نقاهتگاهی آماده کردیم و حدود یک ماه قبل از گزارش اولین موارد کرونا، مرزهای خودمان را با چین بستیم و دانشجویان ایرانی ساکن ووهان چین را به کشور آوردیم و قرنطینه کردیم و بدون کوچک ترین آلودگی به زندگی عادی بازگشتند.

وزیر بهداشت افزود: ما در زمانی که هیچ کیت تشخیص کرونا به دستمان نرسیده بود با انستیتو پاستور ایران طراحی کیت تشخیصی انجام دادیم. ما سریعا دو آزمایشگاه تشخیص PCR در انستیتو پاستور و دانشکده بهداشت راه اندازی کردیم و سپس در مدت کوتاهی  به ۶۴ مرکز برای pcr در کشور رسیدیم. آنچه حاصل این حرکت شد این بود که وقتی موج کووید به ما رسید برخلاف سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی که زیرساخت بهتری داشتند هرگز در ایران هیچ بیمار ما در پشت درب هیچ بیمارستانی نماند و بیش از ۲۰۰ هزار تبعه افغانستان را که حتی برخی کارت اقامت نداشتند رایگان درمان کنیم.

به گزارش ایسنا، وی گفت: پس از گذر از پیک اول بیماری در دو اپی‌سنتر قم و گیلان، خود را آماده کردیم برای بیماریابی بیشتر و بسیج ملی علیه کووید ۱۹ تشکیل دادیم و از تمام امکانات کشور کمک گرفتیم تا از این طریق سرریز بیماران به بیمارستان جلوگیری کنیم و سبب شد تا در زودترین زمان مریض ها را شناسایی کرده و به آنها مراقبت لازم را ارائه دهیم و با مراقبت در منزل بار کاری بیمارستان‌ها را کاهش دادیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: یکی از مشکلات ما تامین اکسیژن بود که خوشبختانه به شکل ضربتی توانستیم بیمارستان‌ها را ساپورت کنیم و امروز ما مشکلی به عنوان کمبود اکسیژن در بیمارستان‌ها نداریم. داروهایی مثل فاویپیراویر و رمدیسیور را گرچه سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد خیلی موثر نیستند ولی به سرعت به تولید آنها رسیدیم. در عرض دوماه به عنوان تولید کننده مهم ماسک، گان، ونتیلاتور و... بدل شدیم و حتی امکان صادرات آن برایمان به وجود آمد.

وی همچنین گفت: در بسیج ملی که در فاز سوم بیماری با نام شهید سلیمانی راه اندازی شد علاوه بر بیماریابی و افزایش تست‌های کرونا از روزی ۱۲۵۰۰ تست به بیش از ۷۰ هزار مورد، توانستیم مرگ ها را در عرض ۵۰ روز به ۲۰ درصد از رقم قبلی کاهش دهیم. ما سرزمین گسترده‌ای هستیم و مرزهای فراوان داریم، از روزهای اول در مرزها تیم‌های مراقبتی گذاشتیم و علاوه بر تست PCR، رپید تست هم به خدماتمان اضافه شد و امروز بحث سکانسینگ ویروس را دنبال می‌کنیم و در جاهای مختلف کشور این موضوع را هم مستقر کردیم و با همین شیوه هم جهش‌های موتاسیون یافته را تشخیص دادیم. البته ما انتظار داریم سازمان بهداشت جهانی در بحث سکانسینگ به کمک بیشتری کند.

نمکی ادامه داد: به دلیل فشار ناشی از تحریم‌ها ما سریعا پروتکل‌هایی تدوین کردیم که مردم بتوانند کارهای اقتصادی را دنبال کنند و خوشبختانه هیچ مرکز تولید و هیچ کارخانه‌ای در روزهای اپیدمی تعطیل نشد. اخیرا در یکی از استان‌های جنوبی که صنایع پتروشیمی دارند دیدم که حتی یک روز هم تعطیل نشدند حداکثر و مورتالیتی رِیت مجموعه در میان هزاران کارگر فقط ۴ نفر بود و این نشان می‌دهد اجرای پروتکلها در مراکز صنعتی ما بسیار جدی است.

تجربه موفق ایران در مدیریت کرونا را با سایر کشورها به اشتراک می‌گذاریم

به گزارش ایرنا،  احمد المنظری روز چهارشنبه در حاشیه دیدار با سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران افزود: این سومین سفر من به وطن دوم خودم یعنی ایران است. در این سفر به طور دست اول دیدم که ایران چه اقداماتی انجام داده و چطور با چالش‌های ناشی از بیماری کووید ۱۹ مواجه شده و مدیریت کرده است.

وی ادامه داد: امروز بازدید میدانی داشتم و از تیم‌های مختلف و مراکز بهداشتی دیدار کردم. تیم‌ها فعالیت‌های زیادی انجام می‌دهند که خدمات بهداشتی را به شکلی ارائه می‌دهند که کسی از دریافت خدمات باز نماند. در چهارچوب استراتژی راهبردی ایران، یکی از ایستگاه‌های سلامت را دیدم و مشاهده کردم که اعضای تیم‌ها چه قدرت‌هایی دارند که بتوانند تعامل داشته باشند تا راهبرد کلان ایران را پیش ببرند.

المنظری گفت: امروز معاونان وزارت بهداشت ایران اعلام کردند که ایران چه راهبردهای کلانی را تدوین کرده است. متوجه شدم که وزارت بهداشت ایران چه کارهایی انجام می‌دهد که نیازهای نیروهای تخصصی تامین شود. وزارت بهداشت هم تعداد نیروها و هم اقلام محافظتی و تجهیزات مورد نیاز را افزایش داده و به سرعت فراهم کرده تا این اطمینان خاطر ایجاد شود که خطری متوجه کسی نیست و کسی از فرآیند خدمت رسانی عقب نمی‌ماند.

مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت اظهار کرد: یکی از اقدامات منحصر به فرد ایران برپایی کلینیک‌های سیار برای عشایر و مردم کوچ‌رو است. این تجربه ایران موفق و منحصر به فرد است. این اقدام برای این است که تضمین شود همه افراد و اقشار از خدمات سلامت برخوردار می‌شوند.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت ایران موفق شده خدمات مربوط به کرونا را ارائه بدهد و در عین حال خدمات دیگر سلامت را هم در اختیار سایر بیماران قرار داده که این نشان دهنده راهبردهای کلان ایران است.

المنظری بیان کرد: ایران در زمینه انتشار نتایج و تحقیقات برجسته است و برای تولید اقلام پزشکی و محافظتی و واکسن تلاش می‌کند. این تجربه نباید منحصر به ایران بماند و باید بتواند این اقلام را صادر کند تا تبدیل به تجربه موفق بین المللی شود. همچنین مشاهده کردم که دولت و بخش‌های مختلف جامع متعهد هستند که در زمینه مبارزه با کرونا همکاری همه جانبه داشته باشند.

وی اظهار کرد: از وزیر بهداشت ایران تشکر می‌کنم که این فرصت را به ما دادند. ایران جزو یکی از اولین کشورهایی بود که هیات فنی سازمان جهانی بهداشت را پذیرفت و توانستیم از تجربه‌های این هیات استفاده کنیم و این تجربه‌ها را با سایر کشورها به اشتراک گذاشتیم.

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی