اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

نیوزیلند آخرین نیروهایش را از افغانستان خارج می کند

نیوزیلند آخرین نیروهایش را از افغانستان خارج می کند

نیوزیلند در حال حاضر فقط ۶ نیرو در افغانستان دارد حال آنکه با گذشت ۲۰ سال از حضور نظامی در این کشور و با توجه به جریان داشتن مذاکرات صلح، ترجیح می دهد آنها به خانه برگردند.

 به نقل از اسپوتنیک، «جاسیندا آردرن» نخست وزیر نیوزیلند اعلام کرد که بعد از دو دهه حضور در افغانستان، قصد دارد تمام نیروهایش را از این کشور خارج کند.

به گفته او، مذاکرات بین الافغانی نشان دهنده یک راه حل سیاسی پایدار در این کشور ناآرام است و این یعنی اینکه به حضور نیروهای نظامی نیوزیلند در افغانستان نیازی نیست.

آردرن افزود که بعد از ۲۰ سال حضور نیروهای نظامی نیوزیلند در افغانستان اکنون زمان برگشت آنها به خانه است.

از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۳، حدود سه هزار و ۵۰۰ نظامی نیوزیلندی در افغانستان به ویژه در ولایت نسبتاً امن «بامیان» حضور داشتند. اما از سال ۲۰۱۳ به این سو، با واگذاری مسئولیت تأمین امنیت به نظامیان افغان، شمار نیروهای خارجی ازجمله نیوزیلندی در افغانستان کاهش یافت.

اکنون فقط ۶ نظامی نیوزیلندی در افغانستان باقی مانده که ادعا می‌شود سه نفر از آنها مأموریت آموزشی دارند و سه تن دیگر نیز در مرکز فرماندهی ناتو در کابل مستقر هستند.

نظامیان نیوزیلندی در حالی از افغانستان خارج می‌شوند که ناتو مدعی است لزومی نمی بیند به توافق طالبان-آمریکا مبنی بر خروج نیروهای بیگانه از خاک افغانستان تا ضرب الاجل تعیین شده پایبند باشد. همزمان، دولت بایدن هم مدعی شده که خروج نیروهای آمریکایی در مقطع فعلی پیچیده شده است که این هم نشانه‌ای از تمایل واشنگتن برای بدعهدی با طالبان تلقی می‌شود.

طالبان خروج نظامیان خارجی تا پایان آوریل ۲۰۲۱ را پیش شرط آغاز مذاکرات بین الافغانی عنوان کرده بود./ مهر

کپی