اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

ذخیره ۳۰ هزار تن پرتقال و ۱۵ هزار تن سیب

ذخیره ۳۰ هزار تن پرتقال و ۱۵ هزار تن سیب

معاون دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت گفت: قطعاً در شب عید با ورود و وفور میوه(سیب و پرتقال) در بازار مواجه خواهیم شد و قیمت میوه ها از جمله سیب و پرتقال خواهد شکست.

 سعید صارمی در خصوص وضعیت محصولات باغی در بازار از جمله سیب و پرتقال، گفت: طرح ذخیره سازی میوه و مرکبات از سال 1385 با 2 هدف انجام می شود که حمایت از تولید در فصل برداشت و حمایت از مصرف کننده در اوج مصرف(شب عید) این اهداف است.

وی با اعلام اینکه کل میوه و مرکبات ذخیره شده در این چند سال تقریباً زیر یک درصد کل تولید کشور بوده است، ادامه داد: 40 تا 50 هزارتن امسال خرید و ذخیره سازی میوه و مرکبات داشتیم که نسبت به 6.5 میلیون تن تولیدی که داریم رقم ذخیره سازی زیر یک درصد می شود.

معاون دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت گفت: باید بپذیریم با توجه به افزایش هزینه‌هایی که باغداران داشتند اگر محصول خود را زیر 6 هزار تومان بفروشند، متضرر می‌شوند.

صارمی ادامه داد: باید بپذیریم که هزینه های کود، سم و نهاده های کشاورزی، دستمزد کارگران و ... در سال جدید افزایش پیدا کرده است.

وی گفت: ورود دولت در موضوع تولید لازم است و با توجه به موجودی میوه ذخیره شده ای که وجود دارد قطعا قیمت های شب عید خیلی پائین تر از این خواهد بود.

معاون دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت بیان کرد: قطعاً در شب عید با ورود و وفور میوه(سیب و پرتقال) در بازار مواجه خواهیم شد و قیمت میوه ها از جمله سیب و پرتقال خواهد شکست.

صارمی افزود: حدود 25 تا 30 هزار تن پرتقال و 10 تا 15 هزار تن سیب ذخیره کرده ایم که قیمت‌ها را شب عید به فراخور قیمت بازار اعلام می کنیم.

وی در خصوص موز نیز گفت: با به وجود آمدن محدودیت‌های ارزی و کاهش عرضه که سبب برهم خوردن عرضه و تقاضای موز در بازار شد، عده ای سودجو برای سوجویی خود به این بازار ورود کردند که دستگاه‌های نظارتی، سازمانهای حمایت و تعزیرات برای آن‌ها پرونده تخلف تشکیل داده اند و با آنها برخورد لازم صورت خواهد گرفت./ایلنا

کپی