اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

۷ شاخه جدید ویروس کرونا در امریکا پیدا شد

۷ شاخه جدید ویروس کرونا در امریکا پیدا شد

تحقیقی جدید از رصد ۷ شاخه ویروس کرونا در امریکا خبر داده که به نظر می‌رسد شیوه جهش آنها مشابه نمونه‌های آفریقای جنوبی و انگلیسی است.

به گزارش فوربس، همزمان با افزایش نگرانی‌ها درباره شناسایی جهش‌های ویروس کرونا در آفریقا و انگلیس، محققان جهش‌های جدید این ویروس را در آمریکا ردیابی کرده‌اند. به نظر می‌رسد برخی از این شاخه‌ها در همان جهت شاخه ویروس‌های آفریقایی و انگلیسی یافته‌اند.

در همین راستا گروهی از محققان از ۷ شاخه جدید ویروس کرونا در آمریکا خبر داده‌اند. این جهش‌ها هرچند مستقل هستند اما شباهت زیادی با شاخه‌هایی از ویروس دارند که در انگلیس و آفریقای جنوبی رصد شده‌اند. در همین راستا کارشناسان بیم آن دارند که احتمالاً در آمریکا چند شاخه از ویروس کرونا با سهولت بیشتری گسترش یابند.

براساس این تحقیق شاخه ویروس‌های مذکور در چند ایالت رصد شده‌اند. هرچند هنوز کاملاً مشخص نیست جهش آنها سبب می‌شود مسری تر باشند یا خیر، اما به اعتقاد برخی دانشمندان احتمالاً سرایت گونه‌های جدید سریع‌تر است.

یکی از این شاخه‌ها Q۶۷۷P نام دارد و نخستین بار در ۲۳ اکتبر ۲۰۲۰ در آمریکا رصد شد. ۲۷.۸ درصد از موارد ابتلاء در ایالت لوییزیانا آمریکا در بازه زمانی یکم دسامبر ۲۰۲۰ تا ۱۹ ژانویه ۲۰۲۱ به این شاخه از ویروس مبتلا بودند.

جرمی کمیل یکی از ویروس شناسان دانشگاه ایالتی لوییزیانا و از مؤلفان این پژوهش می‌گوید: نکته خاصی درباره این جهش وجود دارد. تصور می‌کنم نشانه‌ای روشن و شفاف از تکامل ویروس دیده می‌شود.

پیش از این «آنتونی فائوچی» رئیس مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا در مصاحبه‌ای با نشریه نیویورک تایمز گفته بود شاخه‌های جدید ویروس کرونا چالشی مهم است. او هشدار داده بود اگر افراد به تدابیر و پروتکل‌های بهداشتی عمل نکنند، شاخه‌های جدید ویروس فراگیرتر می‌شوند./ مهر 

گونه جدید کرونا مهلک‌تر از نوع قبلی است

یک نوع جدید کرونا در ده‌ها کشور کشف شد

سویه‌های جدید کرونا سیستم ایمنی بدن را دور می‌زنند

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره گونه‌های جدید کرونا

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

کپی