اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

مشاهده یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس

مشاهده یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در بازدید از پناه گاه حیات وحش نایبندان طبس، موفق به رویت یک قلاده یوزپلنگ آسیایی شد.

حسن اکبری، روز گذشته یکشنبه 26 بهمن در حاشیه بازدید از پناه گاه حیات وحش نایبندان طبس، این منطقه را به عنوان بزرگترین پناه گاه حیات وحش کشور نام برد و گفت: با توجه به وسعت پناه گاه حیات وحش نایبندان طبس و کمبود نیرو، حفاظت و حراست از این منطقه به تنهایی و توسط یک نهاد یا دستگاه امکان پذیر نبوده و نقش همه دستگاه‌ها و سمن‌های زیست محیطی و به خصوص مردم محلی منطقه در حفاظت از آن مهم و اثرگذار خواهد بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با اشاره به آمار بالای کشفیات شکار و صید در این شهرستان، تعامل دستگاه قضا و نیروی انتظامی با حفاظت محیط زیست را مثبت ارزیابی کرد و خواستار مستمر بودن این تعامل با توجه به تغییر مدیریت در این شهرستان شد.

به گزارش ایسنا، محمدجواد فلاحی، معاون استاندار و فرماندار ویژه طبس، مشاهده گله‌های متعدد حیات وحش در منطقه و همچنین مشاهده یوزپلنگ را نشانه مدیریت صحیح حفاظت و امن بودن منطقه عنوان کرد و این امر را مرهون تلاش شبانه روزی محیط بانان سخت کوش منطقه دانست.

وی با تاکید بر اجرای دقیق قوانین و مقررات در تمام حوزه‌های اداری، اخلاق مداری را در کنار اجرای قوانین اثر گذارتر دانست.

در این مراسم، حاضرین علاوه بر مشاهده گله های متعدد قوچ و میش در پناه گاه، موفق به مشاهده یک قلاده یوزپلنگ نیز شدند.

در این سفر از زحمات اسدالله حاتمی، رئیس سابق حفاظت محیط زیست قدردانی و مرتضی تقی زاده، به عنوان رئیس جدید حفاظت محیط زیست طبس منصوب شد.

پناهگاه حیات وحش نایبندان وسیع‌ترین منطقه حفاظت شده ایران است که در شهرستان طبس، واقع شده ‌است. این منطقه ۱ میلیون و ۴۲۲ هزار هکتاری که در عمق کویر مرکزی قرار دارد در سال ۱۳۸۰ به عنوان پناهگاه حیات وحش تحت حفاظت قرار گرفت. ویژگی خاص نایبندان دورافتادگی کامل آن و محاصره شدن از هر سو با دشت کویر است.  به نظر می‌رسد بیشترین جمعیت یوزپلنگ آسیایی در این منطقه زندگی می‌کند که این امر بر خاص بودن این منطقه از نظر محیط زیستی افزوده است./ ایسنا

کپی