اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
سال 1392/ سوگ تار ایرانی

خاموشی جلیل شهناز

خاموشی جلیل شهناز
حسن مجیدی

جلیل شهناز، استاد برجسته تار و موسیقی ایرانی بر اثر بیماری طولانی و کهولت سن، صبح روز گذشته [دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۲] در سن ۹۲ سالگی در بیمارستان دی تهران درگذشت.

 جلیل شهناز در اول خرداد سال ۱۳۰۰ در اصفهان و در خانواده‌ای اهل موسیقی چشم به جهان گشود. از کودکی به موسیقی علاقه‌مند شد و نواختن تار را نزد عبدالحسین شهناز و برادر بزرگ خود حسین شهناز فراگرفت. پشتکار زیاد و استعداد شگرف جلیل به حدی بود که در سنین جوانی از نوازندگان خوب اصفهان شد. وی در دهه ۶۰ به همراه فرامرز پایور، علی اصغر بهاری، محمد اسماعیلی و محمد موسوی در قالب گروه استادان به اجرای برنامه در ایران و کشور‌های دیگر پرداخت.در سال 1383 به‌عنوان چهره ماندگار هنر و موسیقی برگزیده شد. همچنین در ۲۷ تیر سال ۱۳۸۳ مدرک درجه یک هنری (معادل دکترا) برای تجلیل از یک عمر فعالیت هنری به وی اهدا شد. در سال ۱۳۸۷ محمدرضا شجریان گروهی را که با آن کار می‌کرد به افتخار او گروه شهناز نام گذاشت. روز ۲ اردیبهشت ۱۳۸۹ خانه موسیقی به دست وی بازگشایی شد و در این مراسم نیز از سوی خانه موسیقی تجلیل شد.
جلیل شهناز، علاوه بر نواختن تار که ساز اختصاصی او بود با نواختن ویولن، سنتور و تمبک نیز آشنایی داشت و می‌توانست با ساز خود علاوه بر نواختن، آواز هم بخواند.
روزنامه ایران- سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۲
 
کپی