اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

خداحافظی با خانه محمود

خداحافظی با خانه محمود
یگانه خدامی

تخریب خانه احمد محمود نویسنده نامدار در اهواز خیلی‌ها را متأثر کرد. این خانه در واقع به‌عنوان مکان بخشی از داستان‌های احمد محمود شناخته می‌شد و کاربران شبکه‌های اجتماعی تخریب آن را تخریب بخشی از ادبیات ایران دانستند.

علی اعطا عضو شورای شهر تهران و برادرزاده احمد محمود در توئیتر نوشت: «‏خانه پدری احمد محمود در اهواز که در کمال ناباوری تخریب شد، لوکیشن اولین رمان دفاع مقدس بود. وقایع رمان زمین سوخته که وقایع سه ماه نخست جنگ را روایت می‌کند، در این خانه اتفاق افتاده است. در پیشانی کتاب، نویسنده می‌نویسد: «به یاد برادرم محمد که شهید شد». آثاری از لحظه شهادت برادر نویسنده در سال 59 که در رمان نیز توصیف شده است، بر ورودی خانه هنوز پا برجا بود. خانه‌ای که تخریب شد، یک «مکان رویداد» بود. می‌شد که این خانه تملک شود و به‌عنوان مرکزی فرهنگی در دسترس همگان قرار گیرد و می‌شد به موجب مجموعه‌ای ویژگی‌ها توسط میراث فرهنگی به ثبت برسد.»
دیروز گزارش روزنامه شرق درباره فروش این خانه هم مورد توجه قرار گرفت و کاربران درباره‌اش نوشتند: «‏خانه ‎احمد محمود ۳میلیاردتومان فروخته شد. یعنی تنها با ۳میلیارد می‌شد این خانه باارزش را به میراث یک شهر و کشور تبدیل کرد. مقایسه کنید با خسارت دست‌کم ۵هزار میلیارد تومانی که عیسی شریفی به شهرداری تهران وارد کرد»، «این خانه و زیرزمین آن، همان فضای رمان «زمین سوخته» است.»، «حیف فضایی که شاهکارهای ادبی ‎احمد محمود در آن شکل گرفت. ویرانه‌های جنگ کم نبود؟»، «درخت ۷۰ساله خانه احمد محمود با اره‌برقی بریده‌ شد و امروز هم  بیل ‌مکانیکی این خانه و بخشی از میراث فرهنگی این کشور را با خاک یکسان کرد. دوران کودکی ‎احمد محمود در این خانه گذشت و زیرزمین آن لوکیشن رمان ‎زمین سوخته است. تخریب با مجوز شهرداری انجام شد.»، «‏اینقدر به ‎میراث فرهنگیمون اهمیت میدیم گفتیم بزنیم خانه ‎احمد محمود، ‎نویسنده (رمان همسایه‌ها) رو توی اهواز خراب کنیم. چه کاریه خونه مشاهیر ایرانی رو نگه داریم؟ میزنیم خراب میکنیم درس عبرتی بشه برای آیندگان تا جزء مشاهیر و بزرگان نشن»، «‏دوست دارم فکر کنم عکس مال چهل سال پیش است، آن روزها که زمین سوخته را می‌نوشت. دوست دارم خیال کنم آن توپ لعنتی دشمن خانه خرابش کرده نه بیل‌های خودی»، «‏یعنی چهار تا آدم حسابی تو ‎اهواز نبود برن وایسن جلو خونه ‎احمد محمود نذارن صاف شه؟!»، «‏چه ساده بخشی از مکان های دیدنیمون رو تخریب میکنیم. ‎احمد محمود دوست داشتنی با نوشته‌های شگفت انگیزش به یاد میمونه»، «‏خانه پدری احمد محمود سوخت نه بوسیله بمب‌های عراقی ها در زمان دفاع مقدس بلکه به‌دست کج سلیقه‌های شهرداری اهواز»، «‏الان جنگ شده بین میراث و شهرداری که کی مجوز تخریب خانه احمد محمود رو داده؟ خدا رو شکر مدام در حال تبانی با هم هستند! آن‌چه از دست رفت برگشتنی نیست»، «‏خانه احمد محمود، نویسنده‌ای که در آثارش خوزستان را با تمام غم‌ها، شادی‌ها و حسرت ها لمس می‌کنید؛ امروز در حالی تخریب شد که سرانه فضاهای فرهنگی این کلانشهر نزدیک به صفر است. هویت فرهنگی خوزستان در حالی ناپدید می‌شود که کشورهای همسایه در خلیج فارس در حال هویت‌تراشی جعلی برای اهوازند.»

کپی