اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

واکسیناسیون کرونا هفته آینده در خراسان جنوبی آغاز می‌شود

واکسیناسیون کرونا هفته آینده در خراسان جنوبی آغاز می‌شود

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: واکسیناسیون ویروس کرونا از هفته آینده در استان خراسان جنوبی با اولویت کادر بخش‌های مراقبت ویژه آغاز می‌شود.

محمد دهقانی فیروزآبادی روز جمعه اعلام کرد: فردا (شنبه) ۱۵۰ دُز واکسن کرونا را تحویل خواهیم گرفت و روز یکشنبه ۲۶ بهمن ماه واکسیناسیون در استان آغاز خواهد شد.

وی افزود: اولویت اول تعریف شده برای واکسیناسیون، افرادی هستند که در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیماران کرونایی اعم از پزشکان متخصص، پرسنل پرستاری و کادر خدماتی که آنجا حضور دارند، ارائه خدمت می‌کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند درباره مرحله دوم تزریق واکسیناسیون در خراسان جنوبی گفت: بعد از تحویل سهمیه، به سایر پرسنل تزریق واکسن انجام خواهد شد.

برنامه ملی واکسیناسیون کرونا در ایران در چهار فاز اجرا می‌شود که فاز اول در زمستان ۱۳۹۹ است و طی آن کارکنان بهداشت و درمان و خط اول مواجهه با بیماری کووید ۱۹، واکسن کرونا را دریافت می‌کنند.

افراد بسیار پرخطر (سالمندان در مراکز نگهداری، مراکز معلولان جسمی و حرکتی، جانبازان) نیز در فاز اول واکسیناسیون هستند که قرار است تا پایان امسال واکسن کرونا را دریافت کنند و سایر افراد جامعه در فازهای بعدی واکسینه خواهند شد.

اولین مورد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در خراسان جنوبی اوایل اسفند ۹۸ در پی همه‌گیری جهانی ویروس کرونا اعلام شد و پس از گذر خیزهای اول و دوم بیماری در فروردین و تیر امسال، روند بیماری بار دیگر در مهر امسال صعودی شد که این روند تا آبان ادامه یافت و از آذر ماه نزولی شد.

بر اساس آخرین وضعیت مخاطره شیوع کرونا در خراسان جنوبی از روز شنبه ۲۵ بهمن، چهار شهرستان این استان در وضعیت زرد (متوسط خطر) و هفت شهرستان در وضعیت آبی (کم خطر) قرار دارند که نسبت به شرایط قبلی یک شهرستان زرد اضافه شده است.

شهرستان‌های بیرجند، قاینات، زیرکوه و فردوس در وضعیت زرد و شهرستان‌های سربیشه، درمیان، نهبندان، خوسف، سرایان، بشرویه و طبس، آبی رنگ هستند.

کپی