اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

طرح شهید سلیمانی؛ موثرین راه برای پایان دادن به کرونا

طرح شهید سلیمانی؛ موثرین راه برای پایان دادن به کرونا

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: طرح سپهبد شهید قاسم سلیمانی که با هدف تمرکز بر پیشگیری و مراقبت از مبتلایان به کرونا در منزل اجرا می‌شود، موثرترین راه برای پایان دادن به کرونا و کنترل ویروس در افرادی است که به کرونا مبتلا و فاقد علایم هستند.

سید مجید ارجمند افزود: این طرح با تشخیص زود هنگام از وارد شدن فرد به فاز تهاجمی جلوگیری و زنجیره کرونا را قطع می‌کند.

وی ادامه داد: طرح شهید سلیمانی، اقدامی ملی است که اجرای آن تشخیص سریع مبتلایان به کرونا را به دنبال دارد و افراد مشکوک با هدف جلوگیری از انتقال ویروس شناسایی می‌شوند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی جهرم با بیان اینکه همکاری خانواده‌ها نقش بسزایی در بهتر اجرا شدن طرح شهید سلیمانی دارد، گفت: با شناسایی اطرافیان فرد مبتلا به کرونا، ضمن ارایه آموزش‌های خود مراقبتی، به مدت ۱۴ روز خدمات حمایتی از سوی مراقبان سلامت به آن‌ها ارایه می‌شود.

ارجمند بیان کرد: سنجش میزان اکسیژن و دمای بدن افراد و مراقبت بیشتر از سالمندان، زنان باردار و کسانی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند از دیگر اقدامات مهم این طرح است.

وی ادامه داد: مبتلایانی که فاقد علایم یا دارای علایم خفیف کرونا هستند، ممکن است با هر روز تاخیر در شناسایی، ناگهان وارد فاز تهاجمی این ویروس شوند که این امر احتمال بستری و مرگ را به شدت افزایش می‌دهد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: در طرح شهید سلیمانی، همه افرادی که با فرد مبتلا به کرونا در تماس بوده‌اند، شناسایی می‌شوند و تحت غربالگری و مراقبت قرار می‌گیرند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۲۳ بهمن‌ماه اعلام کرد: با فوت ۶۵ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جانباختگان کرونا در کشور به ۵۸ هزار و ۷۵۱ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری افزود: از ۲۲ بهمن‌ماه تا ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، هفت هزار و ۴۷۴ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد که ۵۵۲ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ نیز در کشور به یک میلیون و ۴۹۶ هزار و ۴۵۵ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۶۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۸ هزار و ۷۵۱ نفر رسید.

لاری گفت: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۲۷۸ هزار و ۸۵۷ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند.  ۳۷۳۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. همچنین تاکنون ۹ میلیون و ۸۸۵ هزار و ۹۱۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

به گفته وی، بر اساس آخرین تحلیل ها، ۳۶ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۷۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۳۴ شهرستان نیز در وضعیت آبی قرار دارند.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری شیراز قرار دارد./ ایرنا 

 

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
کپی