اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹
معاون وزیر بهداشت:

در فاز نخست ۱.۳ میلیون نفر علیه کرونا واکسینه می‌شوند / از بهار ۱۴۰۰ واکسن ایران در دسترس است

در فاز نخست ۱.۳ میلیون نفر علیه کرونا واکسینه می‌شوند / از بهار ۱۴۰۰ واکسن ایران در دسترس است

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اجرای فاز نخست واکسیناسیون کرونا در کشور گفت: در فاز نخست بیش از یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار نفر علیه کرونا واکسینه می‌شوند و واکسن داخلی از بهار آینده در دسترسی خواهد بود.

ایرج حریرچی ظهر امروز در حاشیه افتتاح بیمارستان شهدای هسته‌ای بوشهر در جمع خبرنگاران با اشاره به کنترل بیماری کرونا در استان‌ها اظهار داشت: نسبت به شرایط اوج بیماری کرونا که در آبان ماه ثبت شد اکنون بیش از 80 تا 85 درصد موارد بستری و مرگ کاهش یافته است.

معاون وزیر بهداشت این مهم را  یک دستاورد بزرگ و عظیم دانست و بیان کرد: با همکاری مردم و با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و اجرای طرحهای کنترل هوشمند، اعمال محدودیت‌ها و  اجرای طرح شهید سلیمانی با غربالگری ، ابتلا، بستری و فوتی کرونایی در کشور کاهش یافته که این یک دستاوردها مهم، بزرگ و عظیم است.

وی، همکاری مردم در رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی را ستود و بیان کرد: در اکثر استان‌ها روند شدید نزولی ابتلا، بستری و فوت کرونا ایجاد شده و زنگ خطری که اکنون به صدا درآمده این است که این روند یا متوقف شده و یا برخی از استان‌ها صعودی مختصری داریم.

حریرچی با بیان اینکه نسبت به اوج‌گیری پیک دوم و سوم اکنون فاصله قابل توجهی داریم تصریح کرد: تا زمانی که پوشش واکسیناسیون و ایمنی جمعی ناشی از  این واکسیناسیون به 85 درصد نرسد رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی باید کامل انجام شود.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در استان بوشهر فقط اوج گیری تابستان نگرانی ایجاد کرد گفت: خوشبختانه در استان بوشهر وضعیت رعایت و کنترل بیماری کرونا مطلوب است که با همکاری مردم، مدیریت ستاد مقابله با کرونا، وضعیت اقلیمی، خدمات کادر درمان و اجرای طرح شهید سلیمانی است.

وی، هدف از پروتکل بهداشتی را به حداقل رساندن ابتلا، بستری و فوتی‌های کرونایی دانست و تاکید کرد: در استان‌ها و مناطقی که ابتلا کم بوده ایمنی ناشی از این بیماری کمتر است که هر گونه بی‌احتیاطی و عدم رعایت شیوه‌نامه‌ها می‌تواند بیماری را شدیدا برگرداند.

حریرچی، پیش‌بینی وزیر بهداشت و درمان را مورد اشاره قرار داد و گفت: پیش‌بینی وزیر بهداشت در این عرصه این است که اگر دوره‌ای قبلی اوج‌گیری 2 تا 3 هفته طول می‌کشید با این خصوصیاتی که ویروس جدید کرونا دارد فرصت برنامه‌ریزی جدیدی نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه معلوم نیست مدت ایمنی واکسیناسیون در جامعه چه مدت است گفت: از مردم استان تقاضا می‌شود هرچند رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی سخت است ولی تنها راه حل نجات از این بیماری رعایت شیوه نامه‌هاست

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر ادامه شیوه‌نامه بهداشتی در جامعه خاطر نشان کرد: در این راستا بهترین سمبلی که می‌شود به آن اشاره کرد این است که رهبر معظم انقلاب تمام پروتکل بهداشتی را رعایت می‌کنند.

حریرچی، مهمترین مشکل  را دورهمی‌های، فضای بسته و مسافرت دانست و تصریح کرد: با افزایش مسافرت‌ها به استان هرمزگان از جمله قشم، کیش، بندرلنگه وضعیت این مناطق در 2 هفته از آبی به نارنجی تغییر یافت.

وی، با بیان اینکه واکسیناسیون مردم در جامعه در 4 فاز در ستاد ملی کرونا تصویب شد افزود: در فاز نخست یک‌میلیون و 300 تا یک‌میلیون و 400 هزار نفر پوشش می‌دهد و در این فاز اولویت اصلی با افراد و کادر بهداشتی درمانی که با بیماران کرونایی تماس دارند است.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: اولویت بعدی در فاز نخست واکسیناسیون کرونا، کادر بهداشت و درمان، بیماران صعب‌العلاج و افراد مسن است که تا پایان سال این فاز عملیاتی می‌شود.

حریرچی با تاکید بر پرهیز از مسافرت و رعایت مستمر دستورالعمل‌ها گفت: در این راستا اگر شهری از  وضعیت زرد و نارنجی تغییر یابد رفت و آمد محدود می‌شود و میزان جرایم رانندگی افزایش می‌یابد.

وی تاکید کرد: مردم نباید به شایعات در شبکه‌‌های اجتماعی و فضای مجازی توجه کنند اگر مورد خاصی بود از طریق رسانه‌ ملی و دیگر رسانه‌های مجاز اعلام می‌شود

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ایران در معرض ورود ویروس از کشورهای دیگر است تصریح کرد: استان بوشهر به سبب تبادل با کشورهای حاشیه خلیج فارس در آن احتمال انتقال است .

حریرچی با بیان اینکه تا اطلاع ثانوی روزانه 7 هزار مورد بیماری جدید با آزمایش ثبت می‌شود خاطر نشان کرد: در این دوره اخیر به تجربه انگلیس و برخی کشورهای اروپایی با بازگشایی، با افزایش شدید بیماران کرونایی مواجه شدند و به تعطیلی مطلق چند هفته‌ای اقدام کردند.

وی با بیان اینکه تا اطلاع ثانوی فعالیت مدارس به همین صورت است از چهار مرحله‌ای سند ملی واکسیناسیون خبر داد و بیان کرد: در این راستا زمانبندی مشخص شده است و واکسن عمده که استفاده می‌شود داخلی است و از بهار آینده در دسترسی خواهد بود و تا آن موقع از واکسن‌های موجود روسی کوماس، ایرانی و کوبایی استفاده می‌شود و اتکای نهایی ما به تولید دانشمندان ایرانی است./تسنیم

کپی