اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹

سازمان ملل: اروپا خشونت‌ علیه مهاجران را متوقف کند

سازمان ملل: اروپا خشونت‌ علیه مهاجران را متوقف کند

آژانس بین المللی مهاجرت سازمان ملل از کشورهای اروپایی خواست خشونت علیه مهاجران را متوقف کنند.

 به نقل از تارنمای " ای یو آبزرور"، " ایجنیو آمبروسی" از سازمان بین‌الملی مهاجرت ( نهادی زیر نظر سازمان ملل) روز گذشته عنوان کرد که لازم است اروپا از خشونت علیه افراد پناهجو جلوگیری کند.

وی افزود: استفاده از اهرم شدید زور و خشونت علیه غیرنظامیان غیرقابل توجیه است. اتحادیه اروپا و اعضایش لازم است اقدام فوری در برابر اخراج جمعی پناهجویان را در دستور کار قرار دهند.

این درخواست سازمان بین المللی مهاجرت در حالی مطرح شده است که شواهد زیاد و گزارش های مختلفی از بازگرداندن افراد در مرزهای اروپا به زادگاهشان وجود دارد.

برای نمونه کرواسی به مجبور کردن حدود دو هزار نفر برای بازگشت به بوسنی تنها در یک ماه( اکتبر ۲۰۲۰) متهم شده است. مجارستان نیز هزاران نفر را مجبور کرده به صربستان بازگردند. این در حالی است که دادگاهی در اتحادیه اروپا دسامبر گذشته از مجارستان خواسته بود دست به چنین کاری نزند.

یونان نیز با اتهام اخراج جمعی پناهجویان  روبرو است.

اوایل سال جاری میلادی پرتغال به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا اعلام کرد که لازم است توجه بیشتری در امور حقوق بشری نسبت به اوضاع مرزهای خارجی اتحادیه اروپا شود.

حدود ۹۷ هزار گذرگاه مرزی سال گذشته در اتحادیه اروپا ثبت شد که پایین ترین میزان طی ۷ سال گذشته بود.

این در حالی است که پیامدهای مخرب ناشی از شیوع کرونا بر معیشت میلیون ها مهاجر و خانواده های آن ها تأثیر گذاشته و مانع پیشرفت در دستیابی به اهداف توسعه پایدار شده است. در این میان سازمان ملل اخیرا از کاهش ۲۷ درصدی رشد مهاجرت درسال گذشته (۲۰۲۰) خبر داد. بر اساس گزارش  منتشر شده از سوی سازمان ملل تحت عنوان "مهاجرت بین المللی در سال ۲۰۲۰"، بحران شیوع کرونا در سال ۲۰۲۰ منجر به کاهش ۲۷ درصدی موج مهاجرت در جهان شد.

براساس اعلام سازمان ملل، دو سوم کل مهاجران بین المللی فقط در ۲۰ کشور جهان زندگی می کنند. بیشترین تعداد مهاجران بین المللی در سال ۲۰۲۰ به عبارتی ۸۷ میلیون نفر در اروپا، نزدیک به ۵۹ میلیون نفر در آمریکای شمالی و نزدیک به ۵۰ میلیون نفر در شمال آفریقا و آسیای غربی ساکن هستند.

در سال ۲۰۲۰ اروپا بیشترین سهم مهاجرت های درون منطقه ای را به خود اختصاص داد؛ ۷۰ درصد مهاجران متولد اروپا در یک کشور اروپایی دیگر زندگی می کنند.  سهم مهاجرت درون منطقه ای جنوب صحرای آفریقا ۶۳ درصد بوده است./ ایرنا

کپی