اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

درخواست ایلهان عمر برای خروج فعال حقوق زنان سعودی از عربستان

درخواست ایلهان عمر برای خروج فعال حقوق زنان سعودی از عربستان

نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از ریاض خواست تا به لجین الهذلول اجازه دهد از عربستان خارج شود.

 درپی آزادی «لجین الهذلول» فعال حقوق زنان اهل عربستان سعودی به قید ضمانت، ایلهان عمر نماینده مسلمان حزب دموکرات آمریکا در مجلس نمایندگان این کشور خواستار آن شد تا مسئولان سعودی اجازه بدهند الهذلول از عربستان خارج شود.

ایلهان عمر در توئیتی نوشت: خبر فوق العاده‌ای است. ما از مدت‌ها پیش بدین منظور تلاش می‌کردیم. حالا عربستان سعودی باید به او اجازه بدهد تا این کشور را ترک کند و بقیه فعالان حقوق زنان را نیز که در حبس به سر می‌برند، آزاد کند.

چند روز پیش خواهر الهذلول از آزادی او از زندان در روز پنج شنبه خبر داد.

دادگاه کیفری ویژه عربستان پیشتر لجین الهذلول فعال حقوق زنان را به اتهام دست داشتن در چندین فعالیت مجرمانه به پنج سال و هشت ماه حبس محکوم کرده بود.

الهذلول ۳۱ ساله در مه ۲۰۱۸ به همراه حدود ۱۰ فعال زن دیگر چند هفته قبل از صدور اجازه رانندگی برای زنان به علت دفاع از حقوق زنان بازداشت شد و هفته گذشته پس از نهصد روز بازداشت موقت در دادگاه عربستان جایی که قرار بود بررسی پرونده او انجام شود، حضور یافت، اما دادگاه پرونده او را به دادگاه کیفری ویژه تروریسم و مسائل امنیت ملی ارجاع داد.

مقامات سعودی پیش از این مدعی شده بودند این دستگیری‌ها به ظن آسیب رساندن به منافع سعودی و حمایت از عناصر متخاصم در خارج صورت گرفته است. کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد اتهامات علیه این فعال را جعلی خوانده و خواستار آزادی فوری او در اوایل ماه جاری بودند./ باشگاه خبرنگاران

کپی