اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹

پاسداشت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛

راهپیمایی ۲۲ بهمن در حال و هوای جدید

راهپیمایی ۲۲ بهمن در حال و هوای جدید

برگزاری مراسم بزرگداشت ۲۲ بهمن ۹۹ از ساعت ۱۰ صبح امروز؛ چهارشنبه در مسیرهای ویژه‌ای که برای موتور و دوچرخه و خودروها پیش بینی شده رسما آغاز شد.

مراسم رسمی بزرگداشت چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در شرایطی آغاز شد که ساعتی پیش از آن در مسیرهای تعیین شده خبرنگاران حضوری متفاوت از اقشار مختلف را برای حضور در این راهپیمایی گزارش دادند. این مراسم در مرکز شهر تهران با حضور صدها موتور سوار آغاز شد.
روز ۲۲ بهمن امسال به نام شهید حاج قاسم سلیمانی نامگذاری شده است.
راهپیمایی امسال به علت همه‌گیری کویید ۱۹ با وسایل نقلیه متعدد برگزار شده است. راهپیمایان با استفاده از ماسک و دستکش در خیابان حضور پیدا کردند.
در کنار خیل موتور سوار، ده‌ها اسکیت‌باز و دوچرخه سوار نیز دیده می‌شد.
اسکیت‌بازان و دوچرخه سواران جوان و نوجوانی که وسایل نقلیه خود را با پرچم ایران و عکس‌های شهدا تزئین کرده‌اند.
نیروهای امنیتی، آتش‌نشانان، اورژانس تهران، پلیس راهنمایی رانندگی، نیروی انتظامی چنهوری اسلامی ایران در مهم‌ترین نقاط راهپیمایی حضور به عمل آورده تا از پیش آمدن هر گونه مشکل پیش گیری کنند.
امسال هم در مسیر راهپیمایی به سمت میدان آزادی گروه‌های سرود دانش آموزی اجرا داشتند.
چندین گروه سرود متشکل از جوانان و نوجوانان با لباس‌های فرم از حد فاصل تأتر شهر تا میدان آزادی وجود داشتند که شعرهایی با مضمون انقلاب اسلامی ایران، دهه فجر و سرکوب حکومت شاهنشاهی می‌خواندند.
نمایش ادوات جنگی و توان نظامی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران از جمله نمایش سامانه سوم خرداد در میدان آزادی از حاشیه‌های مراسم امروز بوده است.
در ضلعی از میدان آزادی شاهد حضور نمادین خودروهایی که سرنشینان آن خانواده‌هایی هستند که با تکان دادن پرچم ایران از پنجره ماشین حضور خود را اعلام می‌کنند.
هم چنین در ضلع دیگری از میدان آزادی موتورسوارانی را شاهد هستیم که با حمل پرچم ایران در خیابان آزادی به سمت میدان آزادی در حال حرکت هستند.
حضور جوانان و نوجوانان دوچرخه سوار از دیگر تفاوتهای امسال راهپیمایی ۲۲ بهمن با دیگر سال‌ها بود که در شرایطی برگزار شد که برگزار کنندگان مراسم تاکید ویژهای بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی داشته اند.
علیرغم اعلام برگزاری موتوری و خودرویی راهپیمایی، تعدادی از شهروندان با پای پیاده در مسیر منتهی به میدان آزادی راهپیمایی داشتند از جمله افرادی که با زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی در میدان انقلاب تصاویر شهدایی مانند شهید حججی را در دست گرفته بودند.
یا در مسیری دیگر پدران و مادرانی بودند که عکس سردار شهید سلیمانی را بر سینه خود چسبانده بودند یا نوجوانانی که عکسی از شهید فخری زاده را در دست داشتند.
پس از گذشت ساعاتی از راهپیمایی پرچم دو کشور ایالت متحده آمریکا و اسرائیل مقابل دانشگاه تهران توسط راهپیمایان به آتش کشیده شد.
حضور خبرنگاران، عکسان و تصویربرداران صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و خبرگزاری‌های رسمی کشور به وضوح قابل مشاهده بود. اصحاب رسانه ضمن مصاحبه با راهپیمایان از اتفاقات ریز و درشت راهپیمایی ۲۲ بهمن آثاری را به ثبت رساندند تا حضور مردم و راهپیمایی ۲۲ بهمن را به سمع و نظر مردم ایران و جهان برسانند.
برخی با کودکانی که به همراه آورده‌‌اند با وجود ماسک‌هایی که به صورتشان هست از هیجانی که در فضای خیابان برپاست عکس سلفی می‌گیرند تا برای آن‌ها به یادگار بماند که حتی در چنین شرایطی ایران خود را دوست داشته اند.
توزیع ماسک رایگان در بین شرکت کنندگان راهپیمایی ۲۲ بهمن از سوی سازمان بسیج مستضعفین شهرداری تهران از جذابیت‌های مراسم امسال بوده است. با این حال متاسفانه برخی هم با بی‌توجهی رعایت پروتکل‌ها را نادیده گرفتند.

حرکات نمایشی چتربازانی که بر فراز میدان آزادی چرخ میزدند نیز دیدنی بود.
نمایش صفحاتی از روزنامه‌های بهمن ۵۷ در میدان حر برای سن و سال دارترها یادآور روزهای انقلابی و برای جوانتر‌ها تجربه آموزی دارد.
راهپیمایانی که در میدان انقلاب حرکت می‌کردند شعار مرگ بر آمریکا، مرگ بر انگلیس، مرگ بر منافق و مرگ بر اسراییل سردادند.
حضور نیروهای جمعیت هلال احمر در حاشیه راهپیمایی ۲۲ بهمن در میدان انقلاب نیز جلب توجه می‌کرد.

 

پرواز بالگردها و پرش چتربازان نیروهای مسلح در روز ٢٢ بهمن

معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از حضور بالگردهای حامل چتربازان نیروهای مسلح و اجرای حرکت‌های نمایشی در راهپیمایی ٢٢ بهمن خبر داد.


 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش، سرتیپ خلبان مهدی هادیان روز چهارشنبه درباره حضور بالگردهای نیروهای مسلح کشورمان برای گلباران مسیرهای راهپیمایی ٢٢ بهمن اظهار کرد: هر ساله بخشی از مراسم روز ٢٢ بهمن ماه در برنامه‌ای که توسط ستاد برگزاری مراسم بزرگداشت دهه فجر ابلاغ می‌شود به نیروهای مسلح کشورمان اختصاص پیدا می‌کند.

معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: در این مراسم چتربازان ارتش، هواناجا و سپاه از طریق حضور بالگردهای نیروهای مسلح با انجام حرکت‌های نمایشی این روز را گرامی می‌دارند.

هادیان ادامه داد: این برنامه تنها نشان دهنده گوشه‌ای از توان رزم نیروهای مسلح است. چراکه نیروهای مسلح کشورمان در راستای ارتقای توان رزم خود طبق دستور فرمانده معظم کل قوا در هر جا که نیاز باشد در کنار یکدیگر برای اجرای ماموریت اصلی خود که تامین امنیت پایدار و اقتدار بازدارنده است حضور قدرتمندی دارند.

وی گفت: امروز هم مردم ما در ٢٢ بهمن ماه شاهد حضور ۴ فروند از انواع بالگردهای میل، ٢١٢ و شینوک، نیروی هوایی ارتش، سپاه و هواناجا در این عملیات بودند.
 

قطعنامه ۲۲ بهمن

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، متن قطعنامه راهپیمایی امروز ( ۲۲ بهمن ۱۳۹۹) به شرح زیر است.

قال الله‌تعالی: وَ مَن یَتَوَلَّ اللَّهَ وَ رَسولَهُ وَ الَّذینَ آمَنوا فَإِنَّ حِزبَ اللَّهِ هُمُ الغالِبونَ (سوره مائده آیه ۵۶)

ایام‌الله دهه شکوهمند فجر انقلاب اسلامی از نفحات قدسی و غنیمت‌های پر برکت آخرالزمان، یادآور به بار نشستن شجرة طیبة ایمان و معنویت پس از ۱۴ قرن است، و به حق، غدیر انقلاب و موعد و میثاق عهدی دوباره برای اهل حق عنوان گرفته است.
۲۲ بهمن، این سرآغاز حکومت الله بر سراسر جهان با دست قدرت الهی و به پرچمداری حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، الهام‌بخش تحقق وعده‌های نصرت و ظفر از جانب خدای متعال، از اعظم اعیاد ملی و دینی ما و مایه فخر و مباهات همه مستضعفان و آزادمردان و زنان جهان است که در سراسر عالم به شایستگی پاس داشته می‌شود.

آری! بنیانگذار نستوه و مبارز این انقلاب استوار و شکوهمند اسلامی، به درستی آن را سرآغاز برچیده‌شدن دستگاه ستمگری طاغوت و جلوه‌ای از نهضت پر عظمت حضرت محمد رسول‌الله (صل الله علیه و آله و سلم) نامیدند.
از این روست که پس از انفجار مهیب در «شرق» عالم، اکنون شاهد افول تمدن منحط «غرب» و بویژه هیمنة پوشالی آمریکا هستیم.

خاتمه یافتن قرن‌ها ظلم و فساد، تبعیض و بی‌عدالتی که از سوی طواغیت دوران بر نسل بشر تحمیل شده است، امید و آرزوی موهوم نیست. جنگ جهانی چهارم در حوزه‌های امنیت، سیاست، اقتصاد، فرهنگ و عقلانیت هم نتوانست هدف استکبارِ درون تهی و مفتضح شده را تأمین کند. آری، حکمرانیِ سایبری خوابی بی‌تعبیر است که علی‌رغم هیاهوی غول رسانه‌ای آن از جمله در عرصه بیولوژیکی، اگرچه قربانیان بسیاری گرفت؛ ولی محکوم به شکست قطعی است.

ما راهپیمایان یوم‌الله ۲۲ بهمن به نمایندگی از تمام مردم آزاده و حق‌گرای جهان، ضمن تجدید عهد و میثاق با حبل متین انقلاب جهان اسلام، بقیه‌الله الاعظم، امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و نایبِ عظیم‌الشأن ایشان، امام خامنه‌ای(ادام الله ظله)  و نیز تجدید پیمان با پیش قراولان این فتح فرخنده، شهیدان والامقام انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و دفاع از حریم اسلام و اهل بیت (علیه السلام) و نیز شهدای دفاع ملی بویژه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و دانشمند عزیز هسته‌ای، شهید فخری‌زاده، اعلام می‌داریم:

۱- با همة وجود پاسدار ارزش‌های والای اسلامی و حریم مقدس جمهوری اسلامی بوده، و با صدای رسا و دشمن شکن، التــزام عملی خویش را در «تبعـیت محـض» از محور و مـدارِ قـدرتِ ایران اسـلامی و جهان در بیداری اسلامی، یعنی امام خامنه‌ای(دام ظله)  اعلام می‌داریم.

۲- با نصب‌العین قرار دادن نقشه راه ولایت و امت؛ یعنی «بیانیة فاخر و گرانسنگ گام دوم انقلاب اسلامی»، آمادگی خویش را برای حضور در عرصه‌های هفتگانه جهاد فی سبیل‌الله؛ در میدان‌های علم، معنویت، اقتصاد، سیاست خارجه، مبارزه با فساد و برقراری عدالت، استقلال و مبارزه با سبک زندگی غربی و بسط و گسترش سبک زندگی اسلامی، همچون گذشته اعلام می‌داریم.

۳- ضمن یادآوری به سردمداران کفر و استکبار جهانی، بویژه دولت دمکرات آمریکا نسبت به خطاهای فاحش محاسباتی که از ابتدای شکل‌گیری نهضت عظیم اسلامی تا پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، تا فتنه‌های پی در پی و جنگ‌های ناکام و شکست‌های مفتضحانه‌ای که داشته‌اند، اعلام می‌داریم با عزمی راسخ و پشتکاری جهادگونه و مؤمنانه، در این «نبرد اقتصادی» نیز طعم تلخ شکستی دوباره را به کام دشمن قسم خورده اسلام و میهن اسلامی چشانده، سرعت افول و نابودی و محو نظام سلطه را از این که هست نیز تندتر خواهیم کرد.

۴- ما با اعتماد به وعدة نصرت الهی، به استقامت همه جانبه در میدان‌های کار و خدمت خالصانه در جهت رفع مشکلات و معضلات گوناگون مردم خداجو، غیور و مقاوم ایران اسلامی ادامه داده، توطئة آمریکا این شیطان بزرگ و فریب‌خوردگان حقیر و غرب‌پرستان داخلی را در «فتنة ایجاد یأس و ناامیدی» به شکست خواهیم کشاند.

۵- امید به بیگانه داشتن و «مرعوب دشمن شدن» را خطایی بزرگ و نابخشودنی تلقی کرده، با نگاهی واقع‌بینانه بر نیروی بی‌بدیل خویش تکیه می‌کنیم؛ و مسئولین کشور را نیز به این توصیه و فرمان مهم و سرنوشت‌ساز سفارش نموده و هیچ‌گونه سستی و انفعال نسبت به دشمن را در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی برنمی‌تابیم.

۶- ضمن هشدار به جریان‌ها و نحله‌های داخلی و دعوت به وحدت کلمه و همدلی حول محور ولایت، با تمام قوا برای «ساختن دولت اسلامی» با عزمی راسخ و قلبی بصیر و همتی مضاعف با حضور در انتخابات پیش رو با عبرت از گذشته، زمینه را برای حاکمیت دولت مؤمن کاردان، انقلابی،   اهل جهاد و پرتوان فراهم آورده و با حضور مسئولانه و حداکثری خویش، چشم طمع دشمن بویژه شیطان بزرگ آمریکا و رژیم سفاک صهیونیستی را کور خواهیم کرد.

۷- ضمن تقدیر و سپاس از خدمتگزاران صادق نظام اسلامی در هر سه قوه، هشدار می‌دهیم با پرهیز جدی از حاشیه‌سازی‌های کاذب و مضر، دشمن را بر فشار مضاعف و توطئه‌های پی در پی تحریک نکنند و نیز مسئولان امر را به پاکدستی، خدمت خالصانه و مؤثر و همچنین مبارزة همه جانبه با عوامل فساد و اخلال در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی،   امنیتی و اقتصادی و بویژه در حوزة معیشت ولی‌نعمتان خود توصیه نموده و اعلام می‌داریم هیچ‌گونه «خیانت» و «فتنه» را نخواهیم بخشید.

۸- همانطور که ولی امر مسلمین، رهبر معظم انقلاب فرمودند در جمهوری اسلامی کسی به مهمل‌گویی‌های مدعیان بدون استحقاق گوش نمی‌دهد، موضع قاطع خویش را اینگونه اعلام می‌داریم که سیاست قطعی نظام اسلامی در مورد برجام، «لغو همه تحریم‌ها» توسط آمریکا بوده و پس از راستی‌آزماییِ دقیق در انجام همة تعهدات طرف‌های این معاهده، آن هم در عمل و نه در گفتار و کاغذ، آن‌وقت ما هم به تعهدات برجامی برمی‌گردیم و این ماییم که حق خویش را برای گذاردن شرط همچنان محفوظ می‌دانیم.

۹- تلاش و فداکاری جهادگران عرصه سلامت و مقابله با کرونا و خدمت مومنانه به مردم را ارج نهاده و از نوآوری و ابتکار نخبگان دانشمند کشور در ساخت واکسن مقابله با این ویروس که جلوه ای از نبوغ و توانمندی جوانان ایرانی است، حمایت می کنیم.

من الله التوفیق و علیه التکلان

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی/ ایرنا

 

 

 

کپی