اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

کاخ سفید نگران غیبت چین در گفت‌وگوهای مربوط به میانمار است

کاخ سفید نگران غیبت چین در گفت‌وگوهای مربوط به میانمار است

سخنگوی کاخ سفید با نگرانی گفت، دولت آمریکا نگران غیبت چین در هرگونه گفت‌وگوی بین‌المللی درباره کودتای اخیر در میانمار است.

به نقل از خبرگزاری رویترز، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در یک نشست خبری گفت: مطمئنا ما نگران حضور نداشتن چین در گفت‌وگوهای بین‌المللی درباره کودتای نظامی اخیر در میانمار و فقدان یک نقش اصلی در این باره هستیم.

ارتش میانمار دوشنبه گذشته در آستانه نشست پارلمان جدید این کشور اعلام کرد، به مدت یک سال زمام امور را بدست خواهد گرفت و دولت آنگ سان سوچی، رهبر منتخب این کشور را به تحقیق نکردن درباره ادعاهای تقلب انتخاباتی در انتخابات نوامبر جایی که حزب ارتش در آن بسیار ضعیف ظاهر شد، متهم کرد.

ارتش میانمار آنگ سان سوچی که حزبش در انتخابات نوامبر موفقیت‌های چشمگیری بدست آورده و دیگر قانون‌گذاران، فعالان، روزنامه‌نگاران و اعضای جامعه مدنی را بازداشت کرده است.

این در حالی است که کمیسیون انتخابات میانمار ادعاهای ارتش درخصوص وقوع تقلب در انتخابات را رد کرده است.

بسیاری از کشورهای غربی این کودتا را محکوم کرده و خواستار آزادی قانونگذاران شده‌اند.

ارتش میانمار گفته که این کودتا به این دلیل ضرورت داشته که دولت نتوانسته به ادعای ارتش مبنی بر مقابله با تقلب در انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ جامه عمل بپوشاند و آن را رسیدگی کند.

این کودتا یک پسرفت جدی برای میانمار به شمار می‌رود چون به تازگی و در چند سال گذشته این کشور از حکومت خونتا خارج شده بود/ ایسنا

کپی