اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
مدیرکل انتقال خون تهران:

ذخایر خون رو به کاهش است

ذخایر خون رو به کاهش است

مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: از چند هفته گذشته تا کنون میزان اهدای خون تغییری نکرده، اما افزایش درخواست‌ بیمارستان‌ها برای دریافت خون موجب شده که سطح ذخیره خون در تهران کاهش یابد.

محمدرضا مهدی زاده افزود: بعد از اوج گرفتن کرونا اعمال جراحی غیر اورژانسی که ضرورتی  نداشت انجام نمی شد و بیمارستان ظرفیت های خود را برای بیماران کرونایی اختصاص داد بودند، اما ظاهرا در روزهای پایانی سال انجام این اعمال جراحی غیر اورژانسی افزایش یافته و درخواست بیمارستان ها هم برای دریافت خون صعودی شده که موجب می شود در روزهای آینده سطح ذخیره خون هم کاهش یابد.

وی ادامه داد: اکنون درخواست خون از سوی بیمارستان ها نسبت به گذشته دو برابر شده و نیاز است برای حفظ سطح ذخیره خون اهدا کنندگان خون برای اهدای خون اقدام کنند.

مهدی زاده با بیان اینکه اکنون سطح ذخیره خون به حالت بحران نرسیده، تاکید کرد: اما موضوعی که مهم است این است که میزان اهدای خون تغییر نکرده و در حالی که تلاش برای دریافت خون هم بالا رفته است فقط راه حل این مشکل اهدای خون توسط اهدا کنندگان خون است که مانند همیشه یاری گر انتقال خون و نجات دهنده جان بیماران نیازمند به خون و فرآورد های آن باشند.

وی اعلام کرد: اکنون در استان تهران روزانه ۸۰۰ واحد خون اهدا می شود در صورتیکه نیاز روزانه تهران ۱۲۰۰ واحد است و روزانه در استان تهران ۱۲ مرکز ثابت و ۳ تا ۴ مرکز سیار انتقال خون آماده پذیرش اهدا کنندگان خون هستند.

چهار مرکز ثابت و یک تیم سیار در روز ۲۲بهمن فعال هستند

مدیر کل انتقال خون استان تهران گفت: برای روز ۲۲بهمن چهار مرکز جامع (ثابت) شامل اداره کل انتقال خون استان تهران واقع در خیابان وصال شیرازی از ساعت ۸ تا ۲۰، مرکز جامع منطقه ۲۰ واقع در شهری، مرکز جامع منطقه چهار تهران پارس و مرکز جامع منطقه ۵ واقع در ستاری از ساعت ۹ تا ۱۶ و همچنین یک تیم سیار واقع درشهرک اندیشه، فاز ۳بلوار آزادی مقابل شهرداری اندیشه، فرهنگسرای امام علی(ع) از ساعت ۹ تا ۱۵ آماده پذیرش اهدا کنندگان خون هستند.

مدیرکل انتقال خون استان تهران  خاطر نشان کرد: همه تلاش ما و همکاران، تامین خون سالم و کافی برای بیماران بستری در بیش از ۱۶۰ بیمارستان و مرکز درمانی در پایتخت است.
مدیرکل انتقال خون استان تهران ادامه داد: شیوع گسترده ویروس کرونا در موج جدید و ایجاد نگرانی های زیاد در جامعه، یکی از دلایل جدی در کاهش آمارهای حضور و اهدای خون مردم است که برای از بین بردن نگرانی ها، بارها اعلام کرده ایم که مراکز اهدای خون به دلیل رعایت شیوه نامه های بهداشتی، در بالاترین سطح سلامت قرار دارد و البته مراقبت از سلامت اهداکنندگان خون، وظیفه اصلی ما بوده و خواهد بود.
وی ضمن اشاره به نقش مردم در نجات و زندگی بخشیدن به بیماران نیازمند به خون افزود: حضور مستمر مردم به طور خاص در این روزهای سخت می تواند بهترین و شیرین ترین لحظه ها را در نظام سلامت بسازد زیرا چشم بیماران، منتظر اهدای خون مردم و رساندن این مایه حیات بخش به بدن رنجور آن هاست.
مهدی زاده با تشویق مردم به اهدای خون گفت: واقعا در این روزها، بیش از همیشه به مهربانی و وفاداری مردم نیاز داریم و امیدواریم در کنار سختی ها و تلخی های کرونا، شاهد صحنه های پر از عشق و زندگی در مراکز اهدای خون باشیم و باید از مردم عزیز تشکر کنم که هر وقت شرایط سخت می شود، با همه توان و انگیزه به میدان می آیند.

مهدی زاده افزود: اهدا کنندگان خون در استان تهران با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی انتقال خون استان تهران به نشانی  http://www.tbtc.ir می توانند در ۱۲ مرکز انتقال خون حضور یابند و خون اهدا کنند و یا اینکه به منظور جلوگیری از اتلاف وقت با مراجعه به این نشانی و با مراجعه به سامانه نوبت دهی اینترنتی، مکان و زمان مورد نظر خود برای اهدای خون را دریافت کنند.

/ایرنا

 

کپی