اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره یک ضرورت است

خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره یک ضرورت است

وزیر خارجه کره جنوبی بر ضرورت خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره تاکید کرد.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، چانگ ایو یونگ، وزیر خارجه جدید کره جنوبی حل و فصل بحران شبه جزیره کره را نه یک انتخاب بلکه یک ضرورت توصیف کرد.

چانگ ایو یونگ که روز دوشنبه به سمت وزیر خارجه کره جنوبی منصوب شد، در سخنانی گفت دیپلماسی ما در شرایط دشواری قرار گرفته است. عدم اطمینان بین المللی در حال عمیق تر شدن است، بنابراین دیپلماسی فعال و استراتژیک در این خصوص مورد نیاز است. وظیفه ما دستیابی به خلع سلاح هسته‌ای کامل شبه جزیره کره و برقراری صلح پایدار است. این مقام کره جنوبی تاکید کرد: روند صلح در شبه جزیره کره یک انتخاب نیست، بلکه مسیری است که ما موظف هستیم آن را طی کنیم.

مشاور سابق امنیتی کره جنوبی در ادامه اتحاد با آمریکا را سنگ بنای دیپلماسی توصیف کرد، که سئول باید بیشتر برای آن برنامه ریزی کند. چونگ همچنین خواستار همکاری با دیگر شرکای اصلی کره جنوبی از جمله چین، ژاپن، روسیه، کشور‌های آسه آن و اتحادیه اروپا برای دستیابی به صلح و رفاه منطقه‌ای شد.

به تازگی سازمان ملل متحد در گزارشی محرمانه مدعی شد: پیونگ یانگ موفق شده است در سال ۲۰۲۰ علاوه بر حفظ تاسیسات هسته‌ای خود و تولید مواد شکافت پذیر، برنامه موشکی بالستیک خود را نیز گسترش دهد.

خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی سالهاست که به موضوع مورد مناقشه میان پیونگ یانگ، همسایگانش و کشور‌های غربی و در راس آن‌ها آمریکا بدل شده است. مذاکراتی نمایشی در دوره دولت پیشین آمریکا با کره شمالی برگزار شد که خیلی زود بدون حصول نتیجه‌ای به بن بست رسید./ باشگاه خبرنگاران 

کپی