اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

قصه اساطیر با زبان کودکانه

قصه اساطیر با زبان کودکانه
احترام برومند گوینده و مجری

آثاری که برای کودکان معرفی می‌کنیم باید با دقت انتخاب شوند تا هم محتوای درستی داشته باشند و هم به بچه‌ها برای گذراندن اوقات فراغت و البته آموزش کمک کنند. من کتاب‌های «اَپوش» و «وایوو» را معرفی می‌کنم. این دو کتاب در واقع مجموعه داستانی است که براساس اساطیر ایرانی نوشته شده‌اند.

«اَپوش» دیو خشکسالی است که فکر می‌کند زیباترین دیو جهان است تا اینکه روزی عکس خودش را در آینه‌ای می‌بیند و «وایوو» خدای باد و سریع ترین، شفاف‌ترین، خوشبوترین، تمیزترین، سبک‌ترین و خواب آلودترین است. «اَپوش» و «وایوو» از شخصیت‌های اسطوره شناسی مزدیسنایی است که در مجموعه خدایان و دیوها محمد طلوعی درباره آنها نوشته است. ایده اصلی این کتاب‌ها این است که توسط پدر و مادر برای بچه‌ها خوانده شوند،چون ویژه کودکان زیر 6 سال است و آنها خودشان قادر به خواندن متن‌ها نیستند.
«اَپوش» و «وایوو» درباره مفاهیم فلسفی است، مفاهیمی مانند خوبی، بدی، زشتی و زیبایی و تلاش می‌کند همه اینها را از طریق مکالمه میان والد و کودک توضیح دهد.
کتاب‌های «اَپوش» و «وایوو» تصویرسازی‌های بسیار خوبی دارد که توسط سحر حق گو انجام شده و می‌تواند با زبانی ساده بچه‌ها را با مفاهیم فلسفی که در زندگی با آنها برخورد می‌کنند آشنا کند.
«اَپوش» و «وایوو»
نویسنده: محمد طلوعی
تصویرگر: سحر حق گو
نشر: چشمه

کپی