اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹
افشین محمودی کارگردان نمایش «ناخوانده» از شیراز:

در شهر من شیراز، تئاتر هنوز زنده است

در  شهر من شیراز، تئاتر هنوز زنده است
میترا رضایی خبرنگار

افشین محمودی مدرک کارشناسی کارگردانی سینما و کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی دارد. فیلم سینمایی قلب سفید قاصدک‌ها و مستند بلند هزارویک‌شب بی‌طالع را کارگردانی کرده است. از سال 1374 وارد حوزه تئاتر شده و برای دومین بار است که به‌عنوان کارگردان در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر آمده‌است. عناوین بسیاری در جشنواره‌های ملی منطقه‌ای کشور کسب کرده است و امسال با نمایش «ناخوانده» نماینده شیراز در بخش مسابقه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر حضور دارد.

افشین محمودی جشنواره فجر را رویدادی جریان ساز توصیف کرد و گفت: این‌یک جشن بزرگ سالیانه است که از همه شهرها محصول خودشان را می‌آورند و باهم به نمایش می‌گذارند. جشنواره فجر جریان ساز است و همه تئاتری‌های ایران دستاوردهای خود را ارائه می‌کنند. گروه‌ها کار همدیگر را می‌بینند و این انتقال تجربیات بسیار تأثیرگذار است. او تصریح کرد جشنواره فجر، تئاتر را در بستر جامعه نهادینه می‌کند و افزود: در برگزاری جشنواره‌های تئاتر فجر از ادوار گذشته تا کنون یک سیری طی شده است که تأثیرش را می‌توان در رونق تئاتر در جامعه با افزایش تعداد تئاتری‌ها، تعداد دانشگاه‌های تئاتر،  بیشتر شدن سالن‌های تئاتر و رونق گیشه‌ها دید. محمودی گفت: امسال یکی از سخت‌ترین دوره‌های جشنواره فجر برای گروه برگزاری بود ولی خیلی از هنرمندان شهرستانی حمایت کردند. به‌عنوان‌ مثال برای گروه‌های شهرستانی برای تست کرونا با وزارت بهداشت هماهنگ شده بود و همه گروه‌ها قبل از حرکت به سمت تهران تست دادند.
این کارگردان شیرازی تصویربرداری حرفه‌ای و پخش آنلاین آثار جشنواره را تلاش حداکثری کادر اجرایی برای بیشتر دیده شدن آثار حاضر در جشنواره دانست و افزود همه عوامل کلاس کاری خوبی داشتند و خیلی منظم عمل کردند تا فضایی  ایجاد شود که کار شهرستانی‌ها دیده شود. افشین محمودی درباره تولید نمایش «ناخوانده» گفت: این اثر  برای جشنواره تولید نشده. ما تئاتر را برای مخاطب درست می‌کنیم اما با اشتیاق در جشنواره فجر شرکت کردم چون این جشنواره بالاترین رده رویدادهای تئاتری کشور است و خوشحالم که توانستم محصول یک سال تلاش گروهمان را به نمایش بگذاریم که با تلاش و ایثار عاشقانه در شرایط خاص کرونایی تمرین کردند.  
او افزود: کسب عنوان و جایزه از جشنواره فجر هم  بی‌شک افتخار بزرگی برای هر هنرمند تئاتری  از هر شهر و استانی است و برای هنرمندان شهرش دلگرمی بزرگی است که احساس می‌کنند دیده‌شده‌اند و باید از این به بعد تلاش بیشتری کنند. البته خدا را شکر در  شهر من شیراز، تئاتر هنوز زنده است و همواره در جشنواره‌های ملی حضور پررنگی دارند.‌

کپی