اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹
نامزدهای سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند

از شگفتی بزرگ داوری تا رکوردداران

از شگفتی بزرگ داوری تا رکوردداران

می‌گویند داوری و پسند در سینما امری سلیقه‌‌ای و نسبی است. پای ملاک و معیار هم که وسط باشد باز هم نمی‌شود فاکتور سلیقه و نگاه هیأت داوران را حذف کرد. هر سال بعد از معرفی فیلم‌های راه یافته به جشنواره حرف و حدیث‌ها سر سلیقه هیأت انتخاب بالا می‌گیرد و با معرفی نامزدهای سیمرغ، نظر هیأت داوران محل بحث و گفت‌وگو است.

 برآیند نظر هیأت داوران این دوره از جشنواره که وظیفه هیأت انتخاب را هم بر عهده داشت تا به اینجای کار (قبل از معرفی برگزیدگان نهایی) کم حاشیه نبوده است. پس از اعلام 16 فیلم راه یافته به جشنواره منتقدانی که فیلم‌های بیرون مانده از جشنواره را دیده بودند از جای خالی برخی فیلم‌ها از جمله «روز ششم»، «صحنه‌زنی» و... گلایه کردند و با اعلام اسامی کاندیداهای سیمرغ، به رأی آنها در انتخاب بهترین‌های بخش‌های مختلف واکنش نشان دادند.
هدیه تهرانی و هوتن شکیبا غایبان بزرگ
شامگاه روز یکشنبه 19 بهمن‌ماه فهرست نامزدهای سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ و نگاه نو اعلام شد. حضور 16 فیلم در این دوره از جشنواره و در عین حال حضور متفاوت برخی ستاره‌های سینما در آثار این دوره، باعث شد فکر کنیم این بار یکی از آرام‌ترین اختتامیه‌های جشنواره را خواهیم داشت اما فجر امسال مثل 38 دوره قبل با غافلگیری همراه بود. شگفتی بزرگ این فهرست غیبت هدیه تهرانی بود. در حالی که بسیاری از منتقدان بازی هدیه تهرانی در فیلم «بی‌همه چیز» را یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌های جشنواره و او را از مدعیان اصلی کسب سیمرغ می‌دانستند در عین شگفتی و ناباوری نام این بازیگر حتی در فهرست کاندیداها جای نگرفت. معترضان بر این باورند که داوری هر چقدر هم امری نسبی باشد و برآیند سلیقه هیأت داوران اما برخی بازی‌ها و نقش‌آفرینی‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت. به اعتقاد اغلب منتقدان بازی هدیه تهرانی از همین دست است. در غیاب هدیه تهرانی، رویا افشار (مامان)، ستاره پسیانی (یدو)، الناز حبیبی (رمانتیسم عماد و طوبا)، ملیسا ذاکری (ستاره‌بازی)، الناز شاکردوست(ابلق) و نازنین فراهانی (مصلحت) نامزد بهترین بازیگر نقش اول زن هستند.
 از دیگر غایبان بزرگ این فهرست می‌توان به هوتن شکیبا اشاره کرد که با وجود بازی خوب و استانداردش در «ابلق» نرگس آبیار و «تی‌تی» آیدا پناهنده اما بازی او از نگاه هیأت داوران حتی شایسته نامزدی هم تشخیص داده نشد. در لیست نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول مرد نکته عجیب دیگر رقابت یک بازیگر کودک - میلاد صویلاوی قهرمان نوجوان فیلم «یدو»- با بازیگران حرفه‌ای چون پرویز پرستویی (بی‌همه چیز)، محسن تنابنده (روزی روزگاری آبادان)، رضا عطاران (روشن) در کنار نوید پورفرج (زالاوا) و امیر نوروزی (مامان) است. البته پیش از این در دوره سی‌وهفتم  نیز یونا تدین و نیوشا علیپور بازیگران کودک «قصر شیرین» رضا میرکریمی کاندیدای نقش مکمل شده بودند.
 شاید دلچسب‌ترین انتخاب در این لیست قرار گرفتن نام پژمان جمشیدی برای دومین بار در فهرست نامزدهای سیمرغ بود. یک روز پس از حواشی اظهارنظر مطرح شده پیرامون جایگاه بازیگری جمشیدی در نشست خبری فیلم «خط فرضی» بازی او در «شیشلیک» نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل شد. پژمان جمشیدی 3 سال قبل برای بازی در «سوء‌تفاهم» کاندیدای دریافت سیمرغ شده بود. عرفان ابراهیمی (مامان)، پوریا رحیمی سام (زالاوا)، وحید رهبانی (مصلحت) و پدرام شریفی (بی‌همه چیز) رقبای پژمان جمشیدی برای کسب این جایزه هستند.
حضور دو بازیگر از فیلم «ابلق» در میان نامزدهای نقش مکمل زن بار دیگر توان نرگس آبیار در بازی گرفتن را به رخ می‌کشد. گلاره عباسی و گیتی معینی در این بخش شایسته نامزدی عنوان شده‌اند. آزیتا حاجیان (خط فرضی) و الهام شفیعی (روزی روزگاری آبادان) دیگر نامزدهای این بخش هستند.
رکوردداران نامزدی
در میان فهرست نامزدهای سی‌و‌نهمین جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ و نگاه نو، فیلم‌های «بی همه چیز» محسن قرایی و «یدو» مهدی جعفری با کاندیدا شدن در 13 شاخه رکورددار هستند. «زالاوا» اولین تجربه کارگردانی ارسلان امیری با کاندیدا شدن در 10 بخش در رتبه دوم قرار دارد. «ابلق» نرگس آبیار با کاندیدای دریافت 9 جایزه، «روزی روزگاری آبادان» حمیدرضا آذرنگ و «مصلحت» با کاندیدای دریافت 7 جایزه، «مامان» آرش انیسی با کاندیدای دریافت 5 جایزه و «شیشلیک» محمدحسین مهدویان و «روشن» روح‌الله حجازی با کاندیدای دریافت 4 جایزه در رتبه‌های بعدی قرار دارند. ارسلان امیری کارگردان فیلم «زالاوا» علاوه بر نامزد شدن برای بهترین کارگردانی در بخش سودای سیمرغ، برای بخش کارگردانی اول هم نامزد شده و همزمان برای فیلمنامه این فیلم و «تی‌تی» نامزد دریافت سیمرغ است. اختتامیه این دوره از جشنواره ساعت 18 روز چهارشنبه 22 بهمن‌ماه با حضور کاندیداهای سیمرغ به‌صورت زنده و محدود برگزار می‌شود.
کپی