اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

فوت بیش از ۸۰ هزار بیمار یمنی در نتیجه محاصره فرودگاه صنعاء

فوت بیش از ۸۰ هزار بیمار یمنی در نتیجه محاصره فرودگاه صنعاء

مدیرکل فرودگاه بین‌المللی صنعاء از فوت ۸۰ هزار بیمار یمنی به دلیل محاصره این فرودگاه از سوی ائتلاف سعودی طی چهار سال اخیر خبر داد.

به نقل از المسیره، «خالد الشایف» مدیرکل فرودگاه بین‌المللی صنعاء گفت که بیش از ۸۰ هزار بیمار یمنی طی ۴ سال اخیر در نتیجه اقدام ائتلاف سعودی در محاصره فرودگاه، جان خود را از دست داده‌اند.

الشایف که این اظهارات را دیروز در یک نشست خبری در صنعاء عنوان کرد، تصریح کرد: این افراد به دلیل بیماری باید سریعا برای مداوا به خارج از کشور منتقل می‌شدند.

وی افزود: بیش از ۴۵۰ هزار بیمار به دلیل ادامه حملات و تجاوزات ائتلاف سعودی و اوضاع فاجعه بار شرایط بهداشتی به دلیل محاصره، نیاز دارند به خارج از کشور سفر کنند.

الشایف گفت: در نهم آگوست سال ۲۰۱۶، ائتلاف متجاوز به یمن با نقض آشکار همه قوانین و توافقات بین المللی اعلام کرد که فرودگاه صنعاء را تحت محاصره خود قرار می‌دهد و اکنون چهار سال و نیم است که هزاران نفر از یمنی‌ها به دلیل محاصره فرودگان جان خود را از دست داده‌اند.

مدیرکل فرودگاه بین‌المللی صنعاء تأکید کرد که بیش از ۶۵ بیمار سرطانی اکنون در معرض خطر مرگ قرار دارند و بیش از ۱۲ هزار بیمار کلیوی به اقدامات پزشکی فوری نیازمند هستند. بیش از یک میلیون بیمار صعب‌العلاج در نتیجه فقدان دارو و تجهیزات پزشکی در آستانه خطر مرگ قرار دارند و یک میلیون یمنی نیز قادر به بازگشت به کشورشان نیستند.

خالد الشایف اعلام کرد که میزان خسارت وارده به فرودگاه بین المللی صنعاء در نتیجه حملات هوایی ائتلاف سعودی، بیش از ۱۵۰ میلیون دلار برآورد شده است و این حملات با وجود سفرهای هیات سازمان ملل به صنعاء همچنان ادامه دارد.

پیشتر وزیر جوانان و ورزش یمن نیز در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرده بود که طی حملات هوایی ائتلاف متجاوز سعودی از ابتدای جنگ تاکنون ۱۰۸ مرکز ورزشی در استان های این کشور به طور کامل و یا جزئی تخریب شده و از بین رفته است .

وزیر جوانان و ورزش یمن در این کنفرانس مطبوعاتی از میزان تلفات انسانی و مادی بمباران های ائتلاف سعودی آمریکایی سخن گفت و اظهار داشت : در نتیجه حملات هوایی ائتلاف تجاوزگر ۱۲۹ یمنی از کارکنان این وزارت از ابتدای شروع تجاوز نظامی علیه این کشور تا کنون به شهادت رسیده اند.

عربستان همراه با امارات، بحرین، کویت، سودان و مصر از ششم فروردین ۹۴ اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور  کرد تا  عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن را به قدرت بازگرداند.

کشورهای همپیمان عربستان در این جنگ به دنبال مشاهده بی نتیجه بودن آن به تدریج خود را از ائتلاف عربی کنار کشیدند و فقط امارات به دلیل داشتن اهداف توسعه طلبانه و طمع ورزی های خاص خود در یمن به حضور نظامی اش در این جنگ تا به امروز ادامه داده است.

این تجاوز نظامی تاکنون جز کشته و زخمی شدن ده ها هزار یمنی و همچنین آواره شدن میلیون ها تن از غیرنظامیان، ویرانی زیرساخت ها و انتشار قحطی و گرسنگی و بیماری های واگیردار در این کشور، نتیجه ای به همراه نداشته است.

عربستان در تجاوز خود علیه یمن از حمایت های مستقیم و غیرمستقیم مالی ، نظامی ، سیاسی ، امنیتی و اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی بهره مند است./ ایرنا

کپی