اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

کشاورزان نمونه ملی گلستان در حضور رییس جمهوری تجلیل می‌شوند

کشاورزان نمونه ملی گلستان در حضور رییس جمهوری تجلیل می‌شوند

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت که ۶ کشاورز نمونه ملی این استان صبح فردا یکشنبه با حضور وبیناری دکتر روحانی رییس جمهوری مورد تجلیل قرار خواهند گرفت.

محمد سبزه امروز شنبه اظهار داشت: در این مراسم که در سالن اجتماعات استانداری برگزار و مسوولان استانی نیز حضور خواهند داشت؛ حسین پدیسار پنبه کار نمونه با تولید هشت هزار و ۵۰ کیلوگرم وش در هکتار از گرگان، سبحان نظر پران دوجی کلزا کار در مزرعه دیم با عملکرد پنج هزار و ۲۰۰ کیلوگرم در هکتار از کلاله، علی فرشباف دارای واحد پرورش یک هزار راسی پرورش گوسفند از مینودشت، رضا مبصری ایجاد کننده زنجیره یکپارچه تولید و عرضه گوشت مرغ با ظرفیت سالانه ۲۴ هزار تن از گرگان و ارازقلی سلطان شیخی گندم‌کار دیم با عملکرد هفت هزار و ۶۸۰ کیلوگرم محصول در واحد سطح از کلاله مورد تقدیر رییس جمهور قرار خواهند گرفت.

وی اضافه کرد: همچنین سمیرا سنجه ونلی نوغان‌دار اهل مینودشت با تولید ۶۱ کیلوگرم پیله تر ابریشم از هر جعبه تخم نوغان به عنوان نمونه شایسته در سطح ملی تجلیل خواهد شد.

به گفته وی در برنامه جنبی این مراسم از ۶۲ کشاورز نمونه گلستان در سطح استانی نیز با حضور مسوولان دستگاه‌ها در سالن های اجتماعات استانداری و فرمانداری گنبدکاووس تجلیل می شود.

به گزارش ایرنا بهره‌برداران گلستان در سال زراعی ۹۹ - ۹۸ پنج میلیون و ۴۰۳ هزار تن انواع محصول به ارزش افزون بر ۲۵۰ هزار میلیارد ریال تولید کردند که از این تولیدات چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تن زراعی، حدود ۷۰۰ هزار تن دامی، ۳۴۰ هزارتن انواع تولیدات باغی، ۲۴۰ هزار تن تولیدات جنگل و مرتع و بقیه در حوزه صید و ماهیان پرورشی بود.

بهره برداران کشاورزی گلستان در سال زراعی گذشته در تولید ۱۶ محصول راهبردی مقام اول تا پنجم کشور را به خود اختصاص دادند.

گلستان در تولید دانه های روغنی کلزا، سویا و آفتابگردان، هلو، توتون و گوشت مرغ رتبه اول، گندم، چغندرقند و خرمالو مقام دوم، شلتوک (برنج) پیله تر ابریشم، میگو و پنبه رتبه سوم، ماهیان پرورشی و خاویاری رتبه چهارم و جو و زیتون رتبه پنجم کشوری را دارند.

استان گلستان افزون بر ۲۲۰ هزار بهره بردار کشاورزی دارد که حدود ۱۵۰ هزار آنها در حوزه زراعی و باغی فعالیت داشته و بیش از ۹۰ درصد آنها خرده مالک با مدیریت حداکثر چهار هکتار زمین هستند.

گلستان با وسعت بیش از ۲۰ هزار کیلومتر مربع وسعت ، ۸۶۲ هزار هکتار مرتع، ۴۵۲ هزار هکتار جنگل، ۶۵۳ هزار هکتار زمین زراعی، ۳۲ هزار هکتار باغ و چهار میلیون واحد دامی دارد.

اقتصاد اصلی ساکنان گلستان با جمعیت یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر برپایه کشاورزی استوار است./ ایرنا

کپی