اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد

خیز کرونا در 8 استان

خیز کرونا در 8 استان

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن هشدار نسبت به خیز ملایم کرونا در برخی استان‌ها، از دو برابر شدن شهرهای نارنجی در کشور خبر داد.

 به‌گزارش ایسنا، علیرضا رئیسی درباره آخرین وضعیت کرونا در کشور، گفت: خوشبختانه هنوز شهر قرمز نداریم، اما شهرهای نارنجی از ۱۸ تا به ۳۶ رسیده و دوبرابر شده که این یک هشدار است. شهرهای زرد از ۱۳۰ به ۱۷۸ رسیده و شهرهای آبی از ۳۰۶ به ۲۳۴ شهر کاهش یافته است.
وی افزود:  این آمارها نشان می‌دهد که خیزی از بیماری در برخی استان‌ها گرچه به‌صورت ملایم شروع شده و چون در ابتدای راه هستیم می‌توان با رعایت و مداخله مؤثر پروتکل‌ها و رعایت آموزه‌هایی که داشتیم یعنی پرهیز از تجمعات و دورهمی‌های خانوادگی، زدن ماسک و رعایت پروتکل‌ها و تهویه مناسب می‌توانیم جلو خیز شدید بیماری را بگیریم.
رئیسی گفت: به استان‌های هرمزگان، خوزستان، یزد، استان‌های شمالی گیلان، مازندران و گلستان، آذربایجان غربی و لرستان هشدار می‌دهیم که باید به دقت مراقب و مواظب باشیم. هفته گذشته فقط در دو استان شهر نارنجی داشتیم؛ به طوری که در گیلان سه شهر و در مازندران ۱۵ شهر نارنجی بود، اما اکنون پراکندگی این ۳۶ شهر نارنجی در شهرهای مختلفی اعم از آذربایجان شرقی، اصفهان، خراسان شمالی، سمنان، کرمانشاه، گیلان، مازندران، گلستان، هرمزگان، همدان، یزد و... نشان می‌دهد برخی شهرهایی که در این استان‌ها زرد بودند با توجه به افزایش موارد ابتلا، تغییر رنگ داده و یک درجه بالاتر رفتند و وارد شهرهای نارنجی شده‌اند.
رئیسی با بیان اینکه استان تهران و شهر تهران و البرز هنوز در وضعیت زرد است و هنوز نارنجی نشده است، گفت: اما ممکن است این وضعیت شکننده باشد و حتماً باید رعایت پروتکل‌ها انجام شود. وی افزود:  سه استان شمالی گیلان، گلستان و مازندران منع تردد دارند؛در برخی شهرهای مسافرپذیر مانند بندرعباس، قشم، کیش، اصفهان، بوشهر، شیراز، مشهد هم منع تردد دارند.
احمد شیرانی رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا اعلام کرد که از امروز(شنبه ۱۸ بهمن) ورود خودروهای با پلاک غیربومی به استان‌های گیلان، مازندران، گلستان و همچنین هفت شهر دیگر ممنوع شده است.
به‌ گفته او شهرهای مشهد، شیراز، بندرعباس، بوشهر، جزایر قشم و کیش از جمله این شهرها هستند.
 
کپی