اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

لغو حجاب اجباری در مدارس اندونزی
در اندونزی که پرجمعیت‌ترین کشور اسلامی است، اجبار در پوشش اسلامی دختران در مدارس دولتی ممنوع اعلام شد. این اتفاق پس از آن رخ داد که اجبار یک دانش‌آموز مسیحی به پوشش اسلامی در این کشور جنجال آفرید. «ندیم مکارم» وزیر آموزش و فرهنگ اندونزی، مدارسی  را که از این قانون پیروی نمی‌کنند  تهدید به تحریم کرد. او روز چهارشنبه ۳ فوریه پوشش را یک انتخاب فردی خواند و گفت، مدارس «نمی‌توانند آن را اجباری کنند». مدارسی که از این قانون سرپیچی کنند جریمه شده و با خطر قطع بودجه مواجه خواهند شد.
 
 
---
 
تحریم اطلاعاتی ترامپ
جو بایدن، رئیس جمهوری جدید امریکا در یک مصاحبه تلویزیونی گفته از نظر او دونالد ترامپ صلاحیت دریافت گزارش‌های اطلاعاتی را ندارد. رؤسای سابق جمهوری امریکا و مقام‌های دیگری چون رؤسای سابق سازمان سیا یا پنتاگون حتی بعد از خروج از منصب خود گزارش‌های اطلاعاتی و امنیتی را در سطحی پایین‌تر از رئیس جمهوری و مقام‌های وقت دریافت می‌کنند، اما جو بایدن روز جمعه در گفت‌و‌گو با شبکه «سی‌بی‌اس »گفت معتقد است دونالد ترامپ به علت «رفتارهای تکانشی» خود نباید دیگر گزارش‌های اطلاعاتی دریافت کند: «این اطلاعات به چه درد او می‌خورد به غیر از این که ممکن است جایی آنها را برملا کند».
 
 
---
 
پایان ماه عسل امریکا و عربستان؟
کاخ سفید اعلام کرد که گزارش اطلاعاتی مربوط به ترور جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی را در اختیار کنگره قرار می‌دهد. جمال خاشقجی، روزنامه نگار عربستانی منتقد نظام حاکم در ۲۰۱۹ در کنسولگری عربستان در استانبول به‌طرز وحشیانه‌ای به قتل رسید. امریکا همچنین درپی تلاش برای پایان دادن به حمایت نظامی از جنگ یمن، دو معامله فروش مهمات نظامی به عربستان به ارزش ۷۶۸ میلیون دلار را تعلیق کرد.
 
 
---
 
تظاهرات علیه کودتا
هزاران نفر در میانمار در اعتراض به کودتای اخیر در این کشور در خیابان‌های رانگون، مهم‌ترین شهر این کشور دست به تظاهرات زدند. معترضان خواستار آزادی آنگ سان سوچی، رهبر منتخب این کشور و همچنین شماری دیگر که در بازداشت نظامیان هستند، شده‌اند. پلیس با ایجاد سیم خاردار و سپرهای دفاعی در تلاش است تا از رسیدن معترضان به مرکز شهر جلوگیری کند. اینترنت برای جلوگیری از ارتباط مردم برای هماهنگی در اعتراضات قطع شده است.
 
 
---
 
اخراج دیپلمات 3 کشور اروپایی از روسیه
روسیه اعلام کرد، دیپلمات‌های سه کشور سوئد، لهستان و آلمان را به اتهام شرکت در اعتراضات اخیر غیرقانونی اخراج می‌کند.
وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: این دیپلمات‌ها به دلیل شرکت در اعتراضات ۲۳ ژانویه سال جاری میلادی «عنصر نامطلوب» تلقی شده‌اند. اعتراضات ۲۳ ژانویه سال جاری میلادی با هدف آزادی الکسی ناوالنی، منتقد کرملین برگزار شد که به سه سال و نیم حبس محکوم شده است. وزارت خارجه سوئد ادعای حضور دیپلماتش در این راهپیمایی را رد کرد و وزارت خارجه لهستان نیز گفته که سفیر روسیه را احضار و مطلع کرده که دیپلمات لهستانی تنها وظایف رسمی خود را مرتبط با موضع دیپلماتیکش و براساس کنوانسیون وین انجام داده است. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز اخراج این سفرا را محکوم کرد.
کپی