اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

استاندار گیلان خواستار مشارکت همگانی در پیشگیری از کرونا شد

استاندار گیلان خواستار مشارکت همگانی در پیشگیری از کرونا شد

استاندار و رئیس ستاد مدیریت و مقابله با کرونا گیلان با ابراز تاسف از افزایش مبتلایان به کرونا خواستار مشارکت همگانی و رعایت دستورات بهداشتی در پیشگیری از کووید - ۱۹ شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛ ارسلان زارع پیش از ظهر امروز(شنبه) در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا با قدردانی از همکاری مردم در مقابله با کرونا طی حدود یک سال گذشته، بر ضرورت استمرار رعایت دستورالعمل های بهداشتی تأکید و اظهار کرد: بررسی نمودار تعداد مبتلایان، بستری شدگان، مراجعات سرپایی به مراکز شبانه روزی و فوتی ها گویای میزان توجه و یا عدم توجه به رعایت نکات بهداشتی است.

نماینده عالی دولت در گیلان، میانگین رعایت دستورالعمل ها در سطح کشور را ۷۵ درصد عنوان و با بیان اینکه در استان ما نیز این میزان در همین سطح و در برخی شهرستان ها  پایین تر از میانگین کشوری است، یادآور شد: در هفته ای که گذشت؛ شاهد افزایش شهرستان‌های دارای وضعیت پرخطر (نارنجی) کرونایی گیلان بودیم و هم اینک شمار آنها به هفت شهرستان رسیده است.

وی عدم رعایت دقیق پروتکل‌ها، تردد در ساعت های ممنوع و تداوم برخی تجمعات و دورهمی‌ها را از دلایل عمده خیز بیماری در مناطق دارای وضعیت پرخطر عنوان و تصریح کرد : در بخش اصناف نیز نانوایی ها و رستوران ها بیشترین تذکر را دریافت کرده‌اند و صنایع، بخش اداری و کشاورزی نیز بیشترین میزان رعایت را داشته اند.

وی با بیان اینکه عادی انگاری از خطرات بیماری نگران کننده است، افزود: دقت در رعایت توصیه های بهداشتی و عدم شکل‌گیری تجمعات انسانی مواردی هستند که همگان باید خود را ملزم به توجه به آنها بدانند و البته در مناطق پرخطر، این موضوع اهمیتی دوچندان دارد.

استاندار گیلان با بیان اینکه رعایت پروتکل ها و دستورات بهداشتی در افزایش یا کاهش تعداد مبتلایان، بستری شدگان و فوتی ها به صورت مستقیم اثرگذار است، اظهار داشت: در مقطع زمانی کنونی نیز باید آگاهی‌بخشی‌های عمومی از تهدیدات شیوع ویروس و خطراتی که عادی‌انگاری اجتماعی و عدم رعایت توصیه های بهداشتی در جامعه ایجاد می‌کند، با تولید محتواهای متنوع رسانه ای استمرار داشته باشد.

وی با بیان اینکه برای پایداری وضعیت بیماری و کاهش شمار مبتلایان، همگان بویژه مردم و اصناف باید مشارکتی موثر داشته باشند، افزود: نظارت بر اصناف و بخش های مختلف باید با جدیت بیشتر تشدید شود و ضمن برخورد قانونی با متخلفان نسبت به انعکاس آن در صدا و سیما، رسانه ها و فضای مجازی، اقدام شود تا شاهد بازدارندگی آن در سطح جامعه باشیم.

زارع تصریح کرد: صدا وسیمای استان و کارگروه رسانه و فضای مجازی، نقش مهم رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی در تداوم فعالیت مراکز تولیدی، واحدهای صنعتی و صنفی را برای آحاد جامعه به ویژه در روزهای منتهی به پایان سال، بیشتر تبیین کنند.

وی همچنین به مصوبه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص افزایش ارائه خدمات به مردم از طریق بستر الکترونیک و کاهش مراجعات حضوری اشاره و اضافه کرد: براین مبنا هر دستگاه اجرایی موظف شده تا سه وظیفه اصلی منجر به  بیشترین تردد را اعلام کند تا امکان ارائه خدمت از طریق دولت الکترونیک فراهم شود.

در این جلسه رئیسان هر یک از کارگروه های ستاد استانی مدیریت کرونا ، گزارشی از اقدامات صورت گرفته ارائه کردند.

گیلان با دو و نیم میلیون جمعیت از نخستین استانهای درگیری بیماری کرونا بود.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و ۴۵۹ هزار و ۳۷۰ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۷۶ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۸ هزار و ۴۱۲ نفر رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سخنگوی وزارت بهداشت روز شنبه ۱۸ بهمن با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران گفت: تا ظهر امروز  مجموع بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در کشور به یک میلیون و ۴۵۹ هزار و ۳۷۰ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری اظهار داشت: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۲۴۷ هزار و ۳۷۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین سه هزار و ۸۰۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۹ میلیون و ۶۱۲ هزار و ۳۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی افزود: بر اساس آخرین تحلیل ها، ۳۶ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۷۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۳۴ شهرستان نیز در وضعیت آبی قرار دارند./ ایرنا

کپی