اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

حمله ملخ های صحرایی از دو هفته دیگر

حمله ملخ های صحرایی از دو هفته دیگر

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور از ورود دسته گسترده ای ملخ صحرایی به کشور از هفته های آینده خبرداد.

سعید معین در پاسخ به اینکه تا کنون در چه سطحی با آفت ملخ صحرایی مبارزه شده و این آفت چه استان هایی را درگیر کرده است؟ گفت:در آبان ماه یک دسته  کوچک ملخ صحرایی از پاکستان وارد کشور و شهرستان بشاگرد استان هرمزگان شد. در آذرماه هم دسته ای دیگر از سمت کویت وارد استان های خوزستان و بوشهر شد و به طور کل در سطحی بالغ بر۲۲۹ هکتار علیه آفت ملخ صحرایی مبارزه شده است.

وی ادامه داد: قرار بود ریزش گسترده ملخ صحرایی به کشور از ابتدای بهمن صورت گیرد ولی این حمله براساس فاکتورهایی چون دما و جهت وزش باد احتمالا در اواخر بهمن و اوایل اسفند است، زیرا جهت باد تا کنون به سمت ایران نبوده است ولی تا تیرماه از سمت شبه جزیره عربستان جهت باد به سمت ایران خواهد بود.

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور اضافه کرد: دسته های ملخ صحرایی از شرق آفریقا یعنی سواحل سودان، جیبوتی، اتیوپی، اریتره و سومالی وارد شبه جزیره عربستان می شوند و با مناسب شدن شرایط به  شمال عربستان حرکت می کنند. پس از آن وارد جنوب ایران می شود.

معین تصریح کرد: حمله اصلی از دو تا سه هفته دیگر آغاز می شود و استان های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، کرمان و جنوب فارس را درگیر خواهند کرد./ایسنا

کپی