اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

ماس: تصمیم بعدی درباره روسیه را در سطح اتحادیه اروپا می‌گیریم

ماس: تصمیم بعدی درباره روسیه را در سطح اتحادیه اروپا می‌گیریم

وزیر امور خارجه آلمان در واکنش به اخراج چند دیپلمات اروپایی از روسیه گفت تصمیم بعدی در این رابطه در سطح اتحادیه اروپا گرفته‌ خواهد شد.

 اختلافات بین اتحادیه اروپا و روسیه در مورد زندانی شدن «الکسی ناوالنی» از مخالفان کرملین در روزهای اخیر شدت گرفته است. پس از اخراج روز گذشته سه دیپلمات اروپایی از سوی روسیه، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان این کشور را به رعایت تعهدات بین المللی خود فراخواند. وزارت امورخارجه روسیه دیپلمات های سوئد، لهستان و آلمان را بخاطر شرکت در اعتراضات غیرقانونی در روسیه عنصر نامطلوب خوانده که باید خاک این کشور را ترک کنند.

در همین رابطه وزیر امور خارجه آلمان در گفت وگو با روزنامه های گروه رسانه ای فونکه آلمان گفت: این روسیه است که تصمیم می گیرد چه ارتباطی با باقی کشورهای اروپایی داشته باشد. وی در خصوص واکنش کشورش به این اقدام روسیه تاکید کرد که مراحل بعدی بین همکاران اتحادیه اروپا مورد بحث قرار خواهد گرفت.

ماس با بیان این که هماهنگی نزدیک بین شرکا در این مورد مهم است افزود: اعلامیه رئیس جمهور بایدن مبنی بر اینکه رویکرد روسیه بار دیگر با متحدان هماهنگ خواهد شد، یک نشانه و پیام مهم است.

وی در عین حال یادآورد شد که این موضوع نباید موجب بسته شدن راه های گفت وگو با روسیه شود و علی رغم همه مشکلات باید رابطه خوب یا حداقل منطقی با این کشور حفظ شود. این امر نیز با انتظار اینکه روسیه به تعهدات بین المللی خود احترام بگذارد مرتبط است.

پیشتر نیز «سرگئی نچایف» سفیر مسکو در برلین به وزارت امورخارجه آلمان احضار شده است. به گزارش رسانه ها «میگل برگر» مدیر دفتر خارجی فدرال آلمان از سفیر روسیه خواسته است که برای گفت‌وگوی فوری در وزارت امورخارجه این کشور حضور یابد تا مواضع برلین در این خصوص به وی اعلام شود.

روز جمعه وزارت خارجه روسیه در خصوص اخراج سه دیپلمات اروپایی اعلام کرد که این دیپلمات ها در اعتراضات غیرقانونی علیه بازداشت الکسی ناوالنی در ۲۳ ژانویه (چهارم بهمن) شرکت کرده اند و این مغایر با اصول دیپلماتیک است.

ناوالنی روز سه شنبه به جرم نقض شرایط آزمایشی در پرونده قضایی پیشین خود در سال ۲۰۱۴ به سه سال و نیم زندان محکوم شد. با این حال، از آنجا که چندین ماه در حبس خانگی و بازداشت به سر برده است، وکلای وی از محکومیت دو سال و هشت ماهه او سخن گفته اند.

اتحادیه اروپا اکنون می خواهد اقدامات بعدی علیه روسیه را در جلسه وزیران خارجه در ۲۲ فوریه (چهارم اسفند) مورد بحث قرار دهد. سپس در ماه مارس (اواخر اسفند) سران کشورهای اروپایی در نشست خود در خصوص روابط با روسیه تصمیم گیری خواهند کرد./ ایرنا 

کپی