اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
استاندار اردبیل:

تقویت مباحث فرهنگی در جامعه مقدمه کاهش ورودی زندان‌ها است

تقویت مباحث فرهنگی در جامعه مقدمه کاهش ورودی زندان‌ها است

استاندار اردبیل گفت: تقویت مباحث فرهنگی در جامعه مقدمه کاهش ورودی زندان‌ها است.

اکبر بهنامجو روز جمعه در نشست با رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی بیان کرد: حراست از سبک زندگی اسلامی - انقلابی که از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی به شمار می رود، از مهم‌ترین عوامل در کاهش جرم و ورودی زندانها است.

استاندار اردبیل اظهار کرد: مهارت‌آموزی و ورود به بازار کار برای افراد در معرض آسیب از دیگر اقداماتی است که در کاهش میزان ورودی‌ها به زندان اهمیت دارد و در همین راستا در استان مرکز بازپروری و مهارت‌آموزی برای معتادان متجاهر استان فعال شده و بیش از ۳۰۰ نفر پذیرش و در حال درمان است.

وی اضافه کرد: اشتغالزایی برای معتادان بهبود یافته نیز از جمله اقداماتی است که در استان با همکاری واحدهای تولیدی پیگیری می‌شود.

وی افزود: در این خصوص لازم است اداره زندان‌ها با همکاری دستگاه‌های حمایتی دیگر در راستای مهارت آموزی برای زندانیان نیز برنامه‌ریزی کرده و زمینه اشتغال آنان در کارخانجات را فراهم کنند.

رئیس سازمان زندان‌ها، اقدامات تامینی و تربیتی نیز در این جلسه از هدفگذاری برای ایجاد اشتغال و مهارت‌آموزی به زندانیان خبر داد و گفت: در صورتی که برای رفع مشکل اشتغال و مهارت آموزی زندانیان برنامه‌ریزی نشود، اقدامات تربیتی دیگر تاثیرگذار نخواهد بود.
محمد مهدی حاج محمدی افزود: زندان‌ها کانون اصلاح و تربیت است و اگر این اقدام به درستی در این مکان اجرایی نشود، عواقب آن دامنگیر کل جامعه می‌شود.

وی با اشاره به تکالیف زندان در قبال افراد نیازمند اصلاح و تربیت اظهار کرد: زندان به عنوان پرستار، حوزه قضایی به عنوان درمان گر و حوزه اجرایی نیز با تامین زیرساخت‌ها باید دست به دست هم داده و با اصلاح و تربیت زندانیان، هم از تعداد ورودی به زندان بکاهیم و هم افراد سالم از زندان‌ها به جامعه تحویل دهیم.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل نیز در این جلسه از وجود همکاری و هم افزایی دستگاههای قضایی و اجرایی در استان در رابطه با پیشگیری از تخلفات خبر داد و گفت: در بحث کاهش آسیب‌های اجتماعی با همکاری تمامی حوزه ها ورود جدی شده ولی همچنان برای کاهش این معضلات نیازمند پیگیری‌های کلان هستیم.

ناصر عتباتی نیاز به تامین زیرساخت ها برای اقدام مناسب در راستای اصلاح و تربیت را ضروری دانست و افزود: در سالجاری اعتبارات مناسبی از محل بودجه های استانی برای حوزه زندان ها مصوب شده که با اختصاص آن، اقدامات مهم در این راستا از جمله دیوارکشی زندان گرمی عملیاتی می شود.
وی اشتغالزایی برای زندانیان را از جمله ضرورت های اصلاح و تربیت عنوان کرد و جلب مشارکت واحدهای صنعتی در این خصوص را برای کاهش معضلات اجتماعی حائز اهمیت دانست./ایرنا

کپی