اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

بورل: تمام اعضای برجام برای تعامل آماده‌اند

بورل: تمام اعضای برجام برای تعامل آماده‌اند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به ضرورت عبور از سیاست فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ علیه ایران و حرکت به سمت دیپلماسی حداکثری بر لزوم بازگشت برجام در مسیر اصلی و استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی آن تاکید کرد و گفت: تمام اعضای توافق برای تعامل در این زمینه آمادگی دارند.

«جوسپ بورل» در آستانه سفر به مسکو در گفت وگو با خبرگزاری «اینترفکس» بیان داشت: برجام در بزنگاه حساسی قرار دارد. به عنوان مسئول هماهنگ کننده سخت تلاش می‌کنم تا برجام را زنده نگه دارم.
وی افزود: من با تمام مشارکت کنندگان از جمله شرکای ما در امریکا در تماس هستم. اما مسیر راحتی نیست.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه «دولت کنونی آمریکا رویکرد جدیدی را در قبال برجام در پیش گرفته» خاطرنشان کرد که تمام اعضای توافق برای تعامل در این زمینه آمادگی دارند.
وی سپس یادآور شد: برجام بر این اساس پایه گذاری شد که تحریم‌های ایران در ازای تعهدات هسته‌ای رفع شود و ما به عنوان اتحادیه اروپا به اجرای تعهداتمان ذیل برجام ادامه می‌دهیم.
بورل با بیان اینکه خروج آمریکا از برجام و توسل به سیاست فشار حداکثری از جمله تحریم‌های ثانویه پیامدهای منفی به دنبال داشته تصریح کرد که از تمام ظرفیت‌های برجام از جمله در حوزه اقتصادی استفاده نشده است.
وی با بیان این مطلب نتیجه گرفت: ما باید در چارچوب کمیسیون مشترک برجام از سیاست فشار حداکثری به سمت دیپلماسی حداکثری حرکت و با ایجاد محرکه‌های مثبت، نسبت به اجرای کامل برجام اطمینان حاصل کنیم.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: هدف نهایی این است که به اجرای کامل این توافق باز گردیم./ ایرنا

کپی