اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

پشه‌های بیماری‌زا در کمین مردم شرق کشور / خطر ورود و شیوع بیماری تب دانگ از مرزهای شرقی

پشه‌های بیماری‌زا در کمین مردم شرق کشور / خطر ورود و شیوع بیماری تب دانگ از مرزهای شرقی

با وجود دیده شدن مواردی از تب دانگ در هرمزگان، به گفته‌های مسئولان بهداشتی هیچ مورد حتی مشکوکی از این بیماری در سیستان و بلوچستان دیده نشده است.

چند مدتی است که اخبار واصله مبنی بر هشدار به هم وطنان درباره خطر پشه آئدس که ناقل تب دانگ است منتشر می‌شود و فعلا این هشدارها مربوط به استان هرمزگان است.

با این وجود و به دلیل اینکه تا دو سال پیش از این موارد در سیستان و بلوچستان و علی‌الخصوص بین حاشیه نشینان چابهار دیده می‌شد؛ خبرنگار تسنیم در چابهار با یوسف جنتی معاون بهداشتی داانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر تماس گرفت.

یوسف جنتی اظهار داشت: ما هیچ موردی از اعلام تب دانگ نداشتیم و در کل محدوده ما نه نمونه و نه حتی بیمار مشکوک دیده نشده است که قرار باشد من آماری به شما بدهم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در توضیح بیشتر گفت: این بیماری بومی اینجا نیست و برای کسانی که به مسافرت خارج از کشور مانند پاکستان می‌روند اتفاق می‌افتد و درست است که چند سال پیش مبتلایانی داشتیم اما آن هم به دلیل نزدیکی شهر تربت  پاکستان به اینجا بود.

وی در انتها یادآور شد: اکنون با توجه به وجود محدودیت های کرونا رفت و آمدی نیز انجام نمی‌شود که در نتیجه باید بگویم هیچ تب دانگی از خارج از مرزها وارد ایران نشده است و ما هیچ نمونه یا بیماری نداریم که بخواهیم آمار آن را هم بدهیم./ تسنیم

کپی