اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

فاز جدید نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان به‌زودی به چرخه تولید وارد می‌شود

فاز جدید نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان به‌زودی به چرخه تولید وارد می‌شود

استاندار اردبیل از تکمیل فاز جدید نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان اردبیل با صرف ۷۰۰ میلیارد تومان خبرداد و افزود: برق تولیدی این فاز به زودی به چرخه تولید برق وارد می‌شود.

ظرفیت تولید واحد اول بخار نیروگاه سیکل ترکیبی اردبیل ۱۶۰ مگاوات برق است که پس از تکمیل به یک‌هزار و ۴۴۰ مگاوات خواهد رسید، نیروگاه سیکل ترکیبی اردبیل از مجموعه‌های بزرگ واحد نیروگاهی کشور است ، عملیات احداث این نیروگاه از ۲۹ آذر ۱۳۸۴ شروع و در سال ۱۳۸۷ فاز اول آن به بهره‌برداری رسید.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، اکبر بهنامجو در آیین افتتاح پروژه‌های برق شهرستان بیله‌سوار اظهارکرد: وزارت نیرو به توسعه نیروگاه‌های استان اردبیل توجه ویژه دارد و در زمینه برق‌رسانی به بخش صنعت و صنایع تبدیلی اقدامات خوبی انجام داده است.

وی با اشاره به اینکه احداث صنایع تبدیلی بخش صنعت در منطقه شتاب بیشتری گرفته است، گفت: در بخش برق‌رسانی به بخش صنعت ایجاد پست ۶۳ کیلووات در بیله‌سوار  می‌تواند تحول خوبی در واحدهای صنعتی ایجاد کند و باید در احداث این پست‌ها تلاش کرده تا وقفه‌ای در ایجاد آن ایجاد نشود.

او اضافه کرد: با تامین برق صنایع کوچک و بزرگ و افزایش پست تولید برق در منطقه مشوق‌های سرمایه گذاری افزایش می‌یابد و سرمایه‌گذاران با امنیت بیشتر به بحث سرمایه‌گذاری اقدام می‌کنند.

استاندار اردبیل یکی از  برکات انقلاب اسلامی را رفع محرومیت ذکرکرد و افزود: توزیع عادلانه منابع در مناطق محروم و محرومیت‌زدایی چهره جامعه از سیاست‌های اساسی نظام بوده و به این اصل مهم دست یافته است.

به گفته وی ، در این راستا برای توزیع عادلانه منابع و ایجاد پست‌های جدید برق در شهرهای کم‌برخوردار که باعث محرومیت‌زدایی در منطقه شده تلاش‌های بسیاری شده است.

استاندار اردبیل با اشاره به اینکه بیله‌سوار یکی از شهرستان‌های زرخیز کشور است و این شهرستان پتانسیل بالایی در زمینه کشاورزی و گردشگری دارد، بیان کرد: بیش از۷۰ درصد از پروژه پایاب سد خداآفرین در حوزه این شهرستان واقع شده است.

وی اضافه کرد: با تکمیل پروژه‌ها و واگذاری اراضی پایاب سد خداآفرین در آینده ۷۰ درصد از تولیدات محصولات کشاورزی افزایش خواهد یافت.

بهنامجو با اشاره به اینکه در صورت راه‌اندازی منطقه آزاد تجاری، صنعتی، شهرستان بیله‌سوار از وضعیت ویژه‌ای برخوردار خواهد شد، گفت: در بین چهار زون استان که شامل پارس‌آباد، گرمی، اردبیل و مشگین‌شهر به طور مشترک جزو پروژه مناطق آزاد تجاری هستند، شهرستان بیله‌سوار تنها منطقه‌ای است که دارای پایانه مرزی آماده است.

وی اظهارکرد: پایانه مرزی بیله‌سوار در طول دوران کرونا به صورت ۲۴ ساعته باز بوده و مراودات اقتصادی ایران با جمهوری آذربایجان از این مسیر انجام می‌شود و در سال جاری با افزایش حدود ۷۰ درصد، بالغ بر ۱۶۰میلیون دلار صادرات از این مرز صورت گرفته است./ایرنا


 

کپی