اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

گازرسانی ۱۰۰۰ واحد صنعتی اصفهان در دولت دوازدهم محقق شد

گازرسانی ۱۰۰۰ واحد صنعتی اصفهان در دولت دوازدهم محقق شد

مدیرعامل شرکت گاز اصفهان گفت: گازرسانی به یک‌هزار واحد صنعتی این استان در دولت دوازدهم انجام شد که بیشترین تعداد گازرسانی صنعتی در اصفهان محسوب می‌شود.

.سیدمصطفی علوی روز پنجشنبه در گفت‌ و گو با ایرنا افزود: گازرسانی به یک‌هزار واحد صنعتی اصفهان در راستای برنامه‌ریزی گازرسانی برای ۲ هزار واحد صنعتی شناسایی شده بدون گاز در این استان محقق شد.

وی با یادآوری آغاز پیگیری و اجرای گازرسانی به صنایع اصفهان در دولت دهم اظهار داشت: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم توسعه این گازرسانی با اجرای بند «ق» مصوبه شورای اقتصاد مبنی بر جایگزینی گاز طبیعی از سوخت مایع به صورت جدی پیگیری شد و سرعت گرفت.

به گفته وی، با اجرای این مصوبه هزینه گازرسانی به برخی از صنایع که مسافت زیادی با خطوط دارای گاز داشتند از سوی دولت پذیرفته شد و به این ترتیب صنایعی که به صورت پراکنده در اصفهان فعالیت می‌کردند از نعمت گاز بهره‌مند شدند.

مدیرعامل شرکت گاز اضفهان خاطر نشان کرد: با اضافه ‌شدن هر سال ۷۰ هزار مشترک در دولت‌ دوازدهم در مجموع به ۵۰۰ هزار مشترک خانگی، صنعتی و تجاری اصفهان در این دولت گازرسانی شده‌است.

۲۵ هزار کیلومتر شبکه توزیع گاز در اصفهان

مدیرعامل شرکت گاز اصفهان گفت: ۲۵ هزار کیلومتر شبکه توزیع گاز طبیعی برای مصارف خانگی و صنعتی در اصفهان وجود دارد که پنج هزار کیلومتر از این شبکه توزیع در دولت دوازدهم انجام شده است.

علوی یادآور شد: گازرسانی به اصفهان از اوایل انقلاب آغاز شد و به صورت تدریجی توسعه پیدا کرد به ‌طوریکه شرکت گاز هر سال توانست بخشی از شهرها و روستاهای استان را به ویژه در بخش خانگی گازرسانی کند.

وی با اشاره به گازرسانی نزدیک ۱۲ شهر و افزون بر ۶۰ روستای اصفهان در دولت دوازدهم افزود: گازرسانی به بخش صنعتی این استان به طور تقریبی در دولت دوازدهم به پایان ‌رسیده ‌است.

تکمیل نهضت جایگاه‌سازی سی ان جی

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان گفت: نهضت جایگاه‌سازی سی ان جی در دولت دهم آغاز شد و در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ادامه یافت و تکمیل شد.

علوی افزود: تکمیل جایگاه‌های سی ان جی در دولت دوازدهم در حالی محقق شد که برای راه‌اندازی این جایگاه‌ها در دولت دهم زمینه بیشتری افزون بر اعطای تجهیزات از سوی دولت و مباحث محدودیت مصرف بنزین فراهم بود.

به گفته وی، اکنون ۱۶۲ جایگاه‌ سی ان جی در استان اصفهان فعال است.

اجرای سالانه بیش از ۶۰۰ کیلومتر خطوط انتقال

علوی با تاکید بر اجرای متوسط سالانه بیش از ۶۰۰ کیلومتر خطوط انتقال، تغذیه و بهره‌برداری در شهرها گفت: تاکنون پنج هزار کیلومتر گازرسانی در اصفهان انجام شده ‌است.

وی با یادآوری اجرای ۷۰ طرح گازرسانی در اصفهان همزمان با دهه فجر اضافه کرد: این طرح‌ها شامل گازرسانی به ۱۰ روستا، ۲ شهر و بقیه در بخش صنعتی است.

مدیرعامل شرکت گاز اصفهان خاطر نشان کرد: تعداد کل مشترکان این استان یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار مشترک است.

این مسوول سرانه مصرف شبانه‌روزی گاز اصفهان در تمامی بخش‌ها را ۵۸.۵ میلیون مترمکعب اعلام کرد و اظهار داشت: فاصله گرفتن از این میزان، خارج شدن از توازن به دنبال دارد.

به گفته وی، مصرف بالای مشترکان خانگی در زمستان عامل خروج از این توازن است.

ضرورت صرفه‌جویی ۲۰ درصدی مشترکان خانگی

مدیرعامل شرکت گاز اصفهان ضرورت صرفه‌جویی ۲۰ درصدی مشترکان خانگی در مصرف را تاکید کرد و گفت: صرفه‌جویی ۲۰ درصدی بخش خانگی سبب ذخیره شدن ۱۰ میلیون متر مکعب گاز و قطع نشدن گاز صنایع در این استان می‌شود و  محدودیتی در تامین گاز صنایع نیز پیش نخواهد آمد.

علوی اظهار داشت: کم کردن هر یک درجه سانتیگراد دما، ۶ درصد کاهش مصرف به همراه دارد.

وی کاهش ۱۲ درصدی مصرف گاز با کاهش ۲ ‌درجه دما را اعلام‌کردو گفت: فقط رعایت دو درجه کاهش دما میزان محدودیت مصرف گاز صنایع را جبران می‌کند.

به گفته وی، دمای رفاه در همه جای دنیا بین ۱۸ تا ۲۱ درجه است بنابراین هر چه دما بین این میزان نگه‌داشته شود مصرف ما نیز بهینه می‌شود.

این مسوول اظهار داشت: ایجاد الگوی کاهش مصرف در خانواده‌ها به ویژه برای فرزندان از بدو کودکی نیازمند بستر فرهنگ‌سازی در این زمینه به خصوص از طریق رسانه‌ها در نهادینه‌سازی این فرهنگ است.

گازرسانی به روستاهای زیر ۲۰ خانوار

مدیرعامل شرکت گاز اصفهان با یادآوری گازرسانی به تمامی روستاهای زیر ۲۰ خانوار این استان گفت: تمامی روستاهای زیر ۲۰ خانوار اصفهان که قابلیت گازرسانی به صورت عادی دارد گازرسانی شده‌ است.

علوی ادامه داد: گازرسانی به روستاهای فریدونشهر خوشه اول شامل هفت روستا نیز در حال اجرا است.

وی اضافه کرد: البته تاکنون امکان گازرسانی به ۴۰ روستا در شرق اصفهان و ۱۲ روستا در منطقه پیش‌کوه فریدونشهر به دلیل وصل نبودن به خط سراسری میسر نشده است.

کپی