اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

توصیه به دولت بایدن برای تمدید ضرب‌الاجل خروج از افغانستان

توصیه به دولت بایدن برای تمدید ضرب‌الاجل خروج از افغانستان

در گزارشی خطاب به قانونگذاران آمریکایی آمده است، دولت بایدن باید در راستای تمدید ضرب‌الاجل اول مه برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان کار کند.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، گروه مطالعاتی افغانستان در گزارش نهایی به کنگره آمریکا اعلام کرد، اجرای ضرب‌الاجلی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق بنا نهاد، موجی از تبعات منفی در پی خواهد داشت.

در این گزارش آمده است: خروج غیر مسوولانه نیروهای آمریکایی احتمالا به آغاز جنگ داخلی جدید در افغانستان و سازماندهی دوباره گروه‌های ضد آمریکایی تروریست منجر می‌شود که می‌تواند سرزمین ما را تهدید کرده و به تصور آنها به پیروزی مقابل قدرتمندترین کشور جهان ختم شود.

مولفان این گزارش از تیم جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا خواستند تا به جای پذیرش خطر بازگشت بی‌ثباتی که می‌تواند زمینه را برای گروه‌هایی نظیر القاعده فراهم کند، در مسیر تمدید ضرب‌الاجل اول مه قدم بردارند و در کنار آن از مذاکرات صلح جاری میان طالبان و دولت افغانستان حمایت به عمل آورند.

آنها تاکید کردند: چنین اقدامی موجب می‌شود تا فرصت بیشتری برای روند صلح به وجود آمده و یک نتیجه قابل پذیرش به دست آید. توافق فوریه ۲۰۲۰ دوحه و کاهش قابل توجه سطح نیروها نشان داد که ایالات متحده برای خروج از افغانستان آماده است. با این حال، این نباید منجر به تصور پیروزی برای طالبان شود.

گزارشی که به سفارش کنگره آمریکا تهیه شده توصیه می کند که ایالات متحده باید برنامه خروج کامل نیروها از افغانستان را عقب بیاندازد و کاهش بیشتر نیروها را از جمله به پیشرفت مذاکرات صلح و کاهش خشونت از سوی طالبان گره بزند.

براساس توافق دوحه - میان دولت قبلی آمریکا و طالبان - این گروه باید حملات به نیروهای آمریکایی را متوقف کند، سطح خشونت ها در افغانستان را به شدت کاهش دهد، و گفت و گوهای صلح با دولت افغانستان را پیش ببرد. آمریکا در مقابل قول داد به تدریج از شمار نیروهای خود در افغانستان بکاهد و تا مه ۲۰۲۱ آنها را کاملا خارج کند.

در این گزارش تحت عنوان "گروه مطالعه افغانستان" آمده است که آمریکا نباید "پیروزی را دو دستی تقدیم طالبان کند". به دولت قبلی آمریکا تحت ریاست دونالد ترامپ انتقاد شده بود که بیش از حد به شورشیان طالبان امتیاز داده است تا به طولانی ترین جنگ آمریکا پایان دهد.

این گزارش می گوید که رعایت این ضرب الاجل، بدون آنکه ابتدا خشونت ها کاهش پیدا کرده و مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان پیشرفت کرده باشد، می تواند به فروپاشی دولت و از سرگیری جنگ داخلی منجر شود.

ریاست گروه مطالعه افغانستان را ژنرال بازنشسته جوزف دانفورد، که زمانی رئیس ستاد مشترک ارتش بود، و کلی آیوت سناتور سابق جمهوری خواه به عهده دارند.

وزارت دفاع آمریکا هفته پیش گفت که طالبان به وعده هایش در توافق صلح با آمریکا از جمله کاهش خشونت و قطع روابط با القاعده عمل نکرده است.

با این حال جان کِربی سخنگوی پنتاگون گفت که دولت تازه جو بایدن همچنان به توافق صلح ۲۰۲۰ که میان آمریکا و این گروه شورشی امضا شد متعهد است.

به گزارش رویترز ژنرال دانفورد به خبرنگاران گفت که این گزارش در اختیار دستیاران رئیس جمهور آمریکا جو بایدن، از جمله زلمای خلیلزاد، مسئول مذاکرات آمریکا با طالبان، گذاشته شده است که آن را "مفید یافتند."

این گزارش می گوید که آمریکا باید سیاست خود را اصلاح کند تا از این موضوع اطمینان حاصل شود که گفت و گوهای صلح در دوحه قطر میان طالبان و هیاتی که شامل مقام های دولت افغانستان است به یک راه حل با دوام برای چند دهه جنگ منجر شود.

در این گزارش آمده است: "دستیابی به یک صلح پایدار براساس مذاکره به طوری که منافع آمریکا را تامین کند باید با تمدید ضرب الاجل ماه مه شروع شود."

تمدید این ضرب الاجل، به استدلال نویسندگان، به دولت بایدن فرصت بازبینی سیاست هایش را خواهد داد، به طوری که کاهش بیشتر نیروهای آمریکایی را به کاهش خشونت از سوی طالبان، پایان همکاری این گروه با القاعده و پیشرفت در مذاکرات دوحه گره بزند.

طالبان می گوید جنگجویان القاعده دیگر در افغانستان حضور ندارند و اشاره کرده است که اگر نیروهای خارجی تا اول مه این کشور را ترک نکنند حملات علیه آنها را از سر خواهد گرفت.

براساس این گزارش تاخیر در خروج نیروها همچنین به واشنگتن فرصت خواهد داد کمک های غیرنظامی را دوباره طراحی کند و مشوق هایی به دولت کابل برای "ایفای نقشی مثبت" در تلاش های صلح و پیشبرد حقوق زنان و اقلیت ها ارائه کند.

این گزارش درحالی منتشر می شود که دولت جدید آمریکا درحال بررسی فرآیند صلح با طالبان است.

توافق خروج نیروها از افغانستان به شرایط حاکم در کشور و پایان میزبانی از القاعده توسط طالبان مشروط شده است.

گزارش گروه مطالعه افغانستان در عین حال اشاره می کند که اگر طالبان تمدید زمان خروج نیروهای آمریکایی بعد از اول مه را نپذیرد، ممکن است به فرآیند نوپای صلح پایان دهد.

دولت بایدن هم همچون دولت قبلی آمریکا نیروی نظامی را راه حلی برای افغانستان نمی داند.

دولت ترامپ در ژوئیه گذشته شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان را از ۱۴ هزار به ۸۶۰۰ کاهش داد و در طول تابستان از این پیشتر رفت و شمار آنها را به ۴۵۰۰ رساند.

آمریکا ماه پیش - درست پیش از سر کار آمدن دولت بایدن - تعداد بیشتری از سربازانش را خارج کرد به طوری که فقط ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی در این کشور باقی مانده اند./ ایسنا

کپی