اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

سقوط 2 کودک، پرونده قدیمی کانال روباز فاضلاب مسجد سلیمان را گشود

سقوط 2 کودک، پرونده قدیمی  کانال روباز فاضلاب مسجد سلیمان را گشود
زهره افشار خبرنگار

مسجد سلیمان همانند دیگر شهرهای خوزستان با مشکلات بزرگی در بخش فاضلاب شهری مواجه است و گویا بحران آب و فاضلاب نمی خواهد دست از سر مردم این دیار بردارد و هر بار با مشکلی جدید زندگی مردم این استان را تحت الشعاع قرار می دهد. سقوط 2کودک به کانال روباز فاضلاب در منطقه نفتک مسجد سلیمان، حادثه ای است که بار دیگر زخم کهنه فاضلاب را در این استان نمایان کرد.

 مسجد سلیمان با جمعیت 115 هزار نفری جزو معدود شهرهایی است که هنوز شبکه فاضلاب شهری ندارد وفاضلاب های خانگی اش در کانال های روباز تخلیه می شود و به این دلیل وقوع چنین حوادثی در این شهر دور از انتظار نیست و قبلاً هم روی داده است. شبکه قدیمی و سنتی فاضلاب شهری در مسجد سلیمان همواره مشکلات بزرگی را برای مردم این شهر رقم زده و اگر چه در سال 93 طرح شبکه انتقال وجمع آوری فاضلاب مسجد سلیمان کلیدخورد اما هنوز که هنوز است این شهرعملاً شبکه فاضلاب مدرن ندارد.
« سید بهروز صالحی » مدیر آبفای مسجد سلیمان در گفت و گو با «ایران» تصریح کرد: به لطف خدا هر دو کودک  سالم هستند و امیدواریم با همدلی مسئولان شهرداری و آبفا بار دیگر شاهد چنین اتفاقی نباشیم . وی افزود: البته نمی خواهیم نقایص را به گردن دیگران بیندازیم اما در جایی که این حادثه رخ داده  شهرداری باید بیشتر کار می کرد.وی افزود: مسجد سلیمان شهری است که شبکه فاضلاب آن سنتی و کاملاً فرسوده  است. در سال های گذشته بخشی از این شبکه سنتی که بیشتر روباز است توسط شرکت نفت  و شهرداری و حتی خود مردم ساخته شده است. وی گفت: از حدود دوسال قبل مطالعات برای طرح جامع فاضلاب آغاز شد و در حال حاضر وارد فاز اجرایی شده است. این طرح در 6 زون به اجرا در خواهد آمد . به گفته وی هم اکنون زون یک این طرح در حال اجرا است که بزودی وارد مرحله اجرایی خواهد شد. وی با اشاره به اینکه مسجد سلیمان شهر طولی هست که 3کیلومتر طول دارد، افزود : این مسأله ایجاد شبکه فاضلاب را با مشکلاتی روبه رو کرده است. وی تأکید کرد:  برآوردها نشان می دهد برای تکمیل شبکه فاضلاب مسجد سلیمان 700 میلیارد تومان اعتبار لازم است. وی در خصوص چرایی کندی کار ایجاد شبکه فاضلاب در این شهر گفت: کمبود اعتبارعامل کندی کار است. وی البته از مصوب شدن 40 میلیارد تومان فاینانس برای سال آتی در بخش فاضلاب مسجد سلیمان خبر داد. 

کپی