اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
رئیس جمهور با انتقاد از تصمیم بودجه‌ای مجلس:

از آنچه می‌ترسیدیم سرمان آمد

از آنچه می‌ترسیدیم سرمان آمد

هیچ بندی از برجام تغییر نمی‌کند و هیچ فردی به آن اضافه نمی‌شود گروه سیاسی/ رئیس جمهوری بار دیگر با دفاع از لایحه بودجه 1400، تأکید کرد که تصویب و یا رد لایحه بودجه حق مجلس شورای اسلامی است اما «لایحه بودجه باید به کمیسیون تلفیق برگردد نه دولت.»

 این واکنش رئیس دولت بود به آنچه روز سه‌شنبه در مجلس گذشت، آنجا که بسیاری از نمایندگان تازه کار تصور می‌کردند با رأی منفی دادن به گزارش کمیسیون تلفیق بودجه، لایحه را به پاستور بر‌می‌گردانند. دولت و البته روال قانونی و آیین‌نامه داخلی مجلس اما چیز دیگری می‌گوید. رئیس جمهوری در سخنان دیروز خود با تأکید بر آنکه آنچه مصوبات کمیسیون تلفیق بود با لایحه دولت ربطی ندارد، گفت از همانچه که می‌ترسیدیم و نگرانش بودیم، سرمان آمد: «نگران بودیم که مصوبات کمیسیون تلفیق را دائماً صدا و سیما تبلیغ کرده و به مردم بگوید و بازار و اقتصاد را خراب کند و آخرش آن مصوبه نیز تصویب نشود و همین هم شد.»

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه هیأت دولت بالا بردن ارزش پول ملی را یکی از اهداف لایحه بودجه برشمرد و گفت: در بودجه وقتی علامت می‌دهیم که ارز 11500 تومان تعیین شده، همه دنیا می‌فهمند درآمد ارزی خیلی بیشتر از امسال را برای سال آینده پیش‌بینی کردیم. وقتی در بودجه می‌گوییم فروش نفت باید 2 میلیون و 300 هزار بشکه باشد، این پیام را همه دنیا می‌گیرند و همه می‌فهمند یعنی چی؟ ما پیام‌های مهمی را در بودجه دادیم و متأسفانه بعضی‌ها به این پیام‌های مهم توجه نکردند.
روحانی با تأکید بر اینکه «می‌خواستیم مردم آینده بهتری را مد نظر داشته باشند، تولید حرکت بهتری داشته باشد و جهش تولید را سال آینده هم ادامه دهیم»، گفت: نمی‌خواستیم کاری کنیم که برای محصولات پتروشیمی، فولاد و همه جا، مشکلاتی پیش بیاید و بازار سرمایه دچار مشکل شود و نمی‌خواستیم قیمت سوخت را برای صنایع مهم کشور، 5 برابر کنیم. آیا 5 برابر کردن قیمت سوخت صنایع تولیدی، ایجاد درآمد شد؟ این کار را ما هم بلد بودیم اما این یعنی گران کردن و تورم. تورم که شاخ و دم ندارد، با تصمیمات کمیسیون تلفیق مجلس روشن است که چه می‌شد و ما نگران همین بودیم.رئیس جمهوری اظهار داشت: همان چیزی که بیشتر از آن نگران بودیم به سرمان آمد. می‌ترسیدیم مصوبات کمیسیون تلفیق را دائماً صدا و سیما تبلیغ کرده و به مردم بگوید و بازار و اقتصاد را خراب کند و آخرش آن مصوبه نیز تصویب نشود و همین هم شد.
مصوبه کمیسیون تلفیق ربطی به لایحه دولت ندارد
وی با بیان اینکه کمیسیون مجلس مصوبه‌ای را تصویب کرد که خود مجلس نیز آن را رد کرد و به نظرم اگر این مصوبات کمیسیون تلفیق به دولت هم می‌آمد، رد می‌کرد، گفت: مصوبه کمیسیون تلفیق ربطی به لایحه دولت ندارد و زمین تا آسمان، فرق می‌کند. اینها همه را به‌هم ریختند و یک چیز دیگر نوشتند. ممکن است نظرشان بوده کاری به آن ندارم، ولی آثارش اگر تصویب می‌شد، بسیار خطرناک بود. رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه نمی‌خواستیم بودجه رانتی درست کنیم، به موضوع مالیات ورود خودروهای لوکس از مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: این 17 هزار میلیارد تومان از مالیات خودروهای لوکس را بلد بودیم که بنویسیم اما این کارها را نکردیم برای اینکه نمی‌خواستیم رانت به وجود بیاید. معیشت مردم برای ما خیلی مهم است.
روحانی افزود: در دولت معتقدیم ارز 4200 تومانی ممکن است به تدریج و یا یک زمانی تغییر کند اما این دیگر شعار نیست که شما یک دفعه بگویید نباشد. بعضی جنس‌ها در بازار به غلط گران است و باید نظارت دقیق‌تری کنیم و این حرف درستی است اما آن طرف را بگویید یک مرتبه تغییر می‌خواهید بدهید، مردم با چه مشکلی مواجه می‌شوند؟ ما تنها راه‌حلی که دیدیم این بود که 4200 را به تدریج تغییر دهیم و این کار را کردیم و به تدریج برنج، شکر و حبوبات را خارج کردیم.
روحانی با تأکید بر اینکه «به نظر من آنچه که کمیسیون تلفیق تهیه کرده بود، نه با واقعیت منطبق بود، نه متناسب با معیشت مردم و نه منطبق با شکستن تحریم‌ها بود»، گفت: رد مصوبه کمیسیون تلفیق حق مجلس بود که نپسندید و رد کرد. اگر مصوبه کمیسیون تلفیق به دولت هم می‌آمد، اینجا هم رد می‌شد، منتها با آرای بالاتر از مجلس رد می‌شد.
بودجه باید به کمیسیون تلفیق برگردد نه دولت
وی افزود: اما بعد از اینکه مجلس شورای اسلامی این را نپذیرفت، باید چه کار کنیم. عین این ماجرا را پارسال هم داشتیم یعنی پارسال در سال 98 بودجه‌ای بود و رفت در کمیسیون تلفیق بحث شد و تصویب شد و در صحن علنی رد شد. رئیس جمهوری گفت: رئیس مجلس و مجلس چه کار کرد؟ رئیس مجلس آمد گفت حالا که صحن علنی گزارش کمیسیون تلفیق را رد کرده است، پس برگردد کمیسیون تلفیق تا اصلاح کند و این کار را کرد و برگشت کمیسیون تلفیق اصلاح کرد و لایحه هم تصویب و تمام شد اما چرا امسال نشد؟ روحانی تصریح کرد: اینکه دولت دو مرتبه بیاید اصلاحیه بنویسد از کجا درآمد، نه در آیین‌نامه است و نه در جایی خبر داریم و نه رویه مجلس بوده است. از پارسال تا حالا مگر رنگ آسمان عوض شد، زمین مگر تغییر کرد؟ تنها اسم مجلس فرق کرده، آن مجلس دهم بود و این مجلس یازدهم است. مجلس همان مجلس است و قانون و آیین‌نامه، همان قانون و آیین‌نامه است.
رئیس جمهوری اظهار داشت: امروز نیز دولت رسماً به مجلس شورای اسلامی اعلام می‌کند که طبق رویه و روال و استنباط ما، ان‌شاء‌الله آنچه بوده به کمیسیون تلفیق برگردد و آنجا بررسی مجدد و ان‌شاء‌الله تصویب شود و به یک نقطه مطلوب برسیم. امروز نظرمان را به مجلس اعلام می‌کنیم چون پارسال همین داستان بوده، قبل از آن در مجلس سابقه دارد که رویه اینچنین بوده است.
برخی ناراحت هستند که ترامپ سرنگون شده!
روحانی خطاب به قوای سه گانه، مردم و رسانه‌ها گفت: الان شرایطی نیست که سردارانی در میدان جنگ و در برابر دشمن باشند و خدای ناکرده یک عده‌ای علیه سردارانی که در این میدان جنگ مبارزه می‌کنند، پشت دشمن سنگر بگیرند. همه باید یاری و کمک کنند. ما در این جنگ اقتصادی روزهای سختی را می‌گذرانیم. رئیس جمهوری اظهار داشت: اگر کسی این شرایط را باور نکرده است، پس باید در افکار و مطالعات خودش تجدیدنظر کند. مگر می‌شود، جنگ و جنون ترامپ را انکار کرد؟! بعضی‌ها ناراحت هستند ترامپ سرنگون شده است و در جلسات خصوصی این را می‌گویند که اگر این آدم مجنون می‌ماند، بهتر بود.تعجب می‌کنم عده‌ای می‌دانند بخش بزرگ مشکلات برای تحریم‌ است، اما یک کلمه و یک جمله علیه امریکا حرف نمی‌زنند. رئیس جمهوری ادامه داد: بعضی‌هایشان مدعی ضدامریکایی بودن هستند، اما وقتی چیزی گران می‌شود یک فحش به امریکا نمی‌دهند، چون فحش خدشه‌دار می‌شود؛ فحش ویژه دولت است. فقط باید علیه دولت و مخصوصاً شخص رئیس جمهوری فحش داد. چرا باید این کار را بکنیم! دنبال چه هستیم! چه هدفی داریم!
پیشرفت اقتصاد بدون اقتصاد دیجیتال ممکن نیست
روحانی با اشاره به گسترش پوشش اینترنت و توسعه پهن‌باند خاطرنشان کرد: خدمت مردم شریف ایران می‌گویم اگر کسی در دنیای امروز تصور کند پیشرفت اقتصادی بدون اقتصاد دیجیتال امکان‌پذیر است، خطا کرده. اگر اقتصاد پیشرفت کند باید بخش دیجیتال و شبکه ملی اطلاعات پیشرفت کند و باید باندهای ما ظرفیت این کار را داشته باشد. روحانی با بیان اینکه دولت در نبرد توأمان با کرونا و تحریم، همه توان خود را به کار گرفت تا فشار اقتصادی مضاعف نشود، افزود: در همین یک ماه گذشته، به آمار اقتصادی که مراجعه کنید روند تورم، کاهنده و روند رشد اقتصادی با وجود تورم و همه مشکلاتی که داریم، رو به افزایش است.
هیچ بندی از برجام عوض نمی‌شود
روحانی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: خطاب به جامعه جهانی و مخصوصاً کشورهایی که در برجام حضور داشتند، حال 1+4 یا ممکن است در آینده 1+5 بشود، این را به صراحت می‌گویم، هیچ بندی از برجام عوض نخواهد شد. هیچ فردی هم به برجام اضافه نخواهد شد. حرف‌های ناروا گفته نشود. این توافق چیزی نیست که به سادگی به دست آمده باشد. این توافق است، می‌خواهند اهلاً و سهلاً، همه پای تعهد بیایند، نمی‌خواهند هم اهلاً و سهلاً دنبال زندگی خود بروند.
وی با بیان اینکه ما کار خودمان را انجام می‌دهیم، ادامه داد: امریکایی‌ها باید بدانند آنها تا امروز ناقض قطعنامه 2231 هستند، دائم بحث برجام نکنند. این بحث ایران نیست، این قطعنامه مورد اتفاق شورای امنیت سازمان ملل است. شما هر لحظه که صبر کنید، جرم بالاتری انجام دادید. رئیس جمهوری اضافه کرد: شما قطعنامه 2231 را نقض کردید. به قطعنامه برگردید، به قانون برگردید، به مقررات بین‌المللی برگردید. البته اگر برگشتید ما هم به‌طور کامل به تعهدات‌مان عمل خواهیم کرد. ما قطعنامه را نقض نکردیم که بیاییم اصلاح کنیم. ما از برجام خارج نشدیم که برگردیم. 7 تا صندلی بود، ما 6 تا نشستیم، یک نفر از اینها یک دفعه جنون ادواری گرفت و بلند شد و بیرون رفت. حالا یک مقدار عقل پیدا کرده و جنون ادواری تمام شد، می‌خواهد سر میز خود برگردد، با بقیه چه کار دارد؟ روحانی اظهار داشت: اگر هرگونه حسن نیت دیدیم، پاسخ آن حسن نیت خواهد بود. اگر هرگونه اقدامی در مقام عمل دیدیم، پاسخ آن اقدام خواهد بود. اگر تعهد کامل بود از طرف ما هم تعهد کامل خواهد بود.

کپی