اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹
در گزارش عملکرد وزارت کشور در حوزه امنیتی و انتظامی مطرح شد

تشکیل سامانه جامع اطلاعات اتباع/ تدوین دستورالعمل حوادث غیر مترقبه طبیعی

تشکیل سامانه جامع اطلاعات اتباع/ تدوین دستورالعمل حوادث غیر مترقبه طبیعی

همزمان با دهه فجر، گزارش اقدامات وزارت کشور در آغاز چهل و سومین سال انقلاب اسلامی، در برش های موضوعی و ساختاری، از سوی روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت کشور، منتشر شده است که گزارش پیش رو مربوط به حوزه امنیتی و انتظامی با موضوع کلان مدیریت امنیت داخلی است.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، همزمان با دهه مبارک فجر و ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در راستای انعکاس دستاوردهای خدمت به مردم، مجموعه اقدامات وزارت کشور، به تدریج و البته به صورت مستمر، منتشر می شود و از آنجا که این اقدامات، مستعد ظرفیت سازی برای بخش های مختلف کشور در مقاطع پیش رو است، پیگیری آن، می تواند زمینه تسهیل روند پیشرفت و توسعه کشور را فراهم آورد.

مشروح گزارش حوزه امنیتی و انتظامی وزارت کشور که هم اکنون دکتر حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور، عهده دار این عرصه است و راهبردهای این عرصه، با مشارکت همه بخش های ذیربط در وزارت کشور دنبال می شود، بدین شرح است:

"اقدامات مرتبط باحوزه امور همکاریهای امنیتی ، انتظامی ، مرزی و اتباع

در راستای گسترش همکاریهای امنیتی با کشورهای خارجی و به منظور اجرایی نمودن و عملیاتی کردن سیاستهای عام جمهوری اسلامی ایران در زمینه توسعه و تعمیق روابط سیاسی و امنیتی با کشورهای مختلف و حضور پر رنگ و ایفای نقش در عرصه های بین المللی تعداد (۱۱)سند همکاری امنیتی و انتظامی در قالب موافقت نامه و یادداشت تفاهم ) با کشورهای چین ، تاجیکستان ، قرقیزستان ، پاکستان ، افغانستان، لهستان ، عراق ،ارمنستان و سوریه( به امضاء رسیده و همچنین ۲۷ کمیته و کارگروه مشترک امنیتی و نشست های دو جانبه و چندجانبه با کشورهای دوست و همسایه برگزار شده است."

اقدامات مرتبط با اداره کل امور مرزی و پدافند غیر عامل :

تهیه، تدوین و تصویب آیین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه های غیر رسمی موقت مرزی و اصلاحیه بعدی در هیات محترم وزیران.
تهیه ، تدوین و تصویب آئین نامه نحوه ورود کالاهای همراه ملوانی برای لنج های زیر ۵۰۰ تن تجاری و اصلاحیه بعدی آن در هیات محترم وزیران.

تهیه و تدوین لایحه توسعه و امنیت پایدار مناطق با هدف ارتقاء سطح معیشت مرزنشینان و توسعه فعالیت‌های اقتصادی مناطق با دو رویکرد برنامه ریزی و بودجه محور.
اختصاص بیش از ۵ هزار میلیاردریال به منظورتقویت وکنترل وانسداد مرزها.
پیگیری و پیشنهاد طرح اختصاص ۱۰۰ میلیون دلار از محل صندوق ذخیره ارزی و تهیه و تدوین طرح مربوطه با اولویت مناطق جنوب شرق کشور با همکاری دستگاه های اجرایی.
برگزاری ۳۲ جلسه کارویژه مرز و برگزاری بیش از ۲۰۰ جلسه کارگروه های تخصصی زیر مجموعه کار ویژه مرز.
بازنگری و تدوین طرح حریم امنیتی مرز برای استانهای مرزی با رویکرد کاهش عمق حریم امنیتی مرزی به منظور بهره­برداری بهینه از ظرفیتهای سرزمینی مناطق مرزی.
تهیه و تدوین طرح ۵ ساله مربوط به سطح نیازمندی‌های کنترل، انسداد و عمران مرزهای ۱۶ استان مرزی کشور با اولویت مرزهای شمال غرب و جنوب شرق کشور.
پیگیری آزادی وانتقال۳۵۰ نفر ازمحکومین ایرانی از زندان های ترکمنستان وآزادی تعداد ۶۵ نفر ملوان و ناخدا و عوامل شناورهای صیادی در بند کشورهای همسایه و آفریقایی.
- پیگیری تخصیص مبلغ ۱۶ میلیارد تومان اعتبار نقدی جهت لایروبی بنادر صیادی بریس و رمین در شهرستان چابهار.


اقدامات مرتبط با حوزه امور اتباع و مهاجرین خارجی:

ارائه لایحه تشکیل سازمان امور اتباع و مهاجرین خارجی به هیئت محترم دولت جهت تصویب و ارسال لایحه مذکور به مجلس شورای اسلامی و پس از اعلام وصول به کمیسیونهای تخصصی از جمله کمیسیون اجتماعی، سیاسی- امنیتی و حقوقی- قضائی ارجاع گردیده است.

تشکیل سامانه جامع اطلاعات اتباع خارجی و ایجاد دسترسی مناسب برای سایر دستگاه های ذیربط جهت ارائه خدمات به اتباع خارجی از طریق وب سرویس.

اجرای طرح های آمایش و بروز رسانی مدارک اقامتی پناهندگان که در دولتهای یازدهم و دوازدهم برای تعداد ۶.۶۵۰.۱۲۷ نفر از پناهندگان کارت شناسائی صادر گردیده است.


اجرای طرح های کنترل و اعمال قانون در مورد اتباع خارجی غیرمجاز بصورت مستمر که در دولتهای یازدهم و دوازدهم ۵.۳۰۹.۰۲۲ نفر و در سال جاری تا پایان آذرماه ۵۶۴.۸۶۸ نفر از اتباع خارجی غیر مجاز از کشور طرد شده اند.


برگزاری نشست های مشترک ۲.۳ و چند جانبه با کشورهای همسایه جهت در اختیار گذاشتن تجربیات جمهوری اسلامی ایران و تاکید بر لزوم کنترل مرزهای مشترک جهت جلوگیری از ترددهای غیرمجاز.


تهیه، ابلاغ و اجرای دستورالعمل مربوط به اخذ تابعیت فرزندان دارای مادر ایرانی مزدوج با اتباع خارجی بر اساس تصویب نامه مورخ ۱۷-۴-۹۹ مجلس شورای اسلامی که تا تا تاریخ ۲۹-۱۰-۹۹ تعداد۸۵.۲۶۶  فقره پرونده شامل ۵۲.۹۷۰ نفر فرزندان زیر ۱۸ سال و همچنین ۳۲.۲۹۶ نفر بالای ۱۸ سال در وب­سایت اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی پیش ثبت نام کردند.

از این تعداد ۱۲۷۵۰ فقره پرونده تشکیل و آماده ی استعلام و حدود ۷۳۵۰ فقره پرونده جهت استعلام به مراجع امنیتی ارسال گردیده است.شایان ذکر است تعداد شناسنامه های صادره شده ۳۰۶ جلد می باشد.

اجرای طرح بیمه سلامت برای تعداد ۹۵۴.۳۷۶ نفر از اقشار آسیب پذیر اتباع خارجی بصورت رایگان.

جذب و هزینه کرد کمک های خارجی از طریق سازمانهای بین المللی جهت خدمات رسانی به پناهندگان و اتباع خارجی در زمینه های آموزش، بهداشت، معیشت و اشتغال اتباع خارجی به مبلغ ۹.۲۳۲.۰۳۳.۷۲۴.۶۸۹ ریال معادل ۸۸.۲۵۶.۱۴۲ دلار که از این مقدار مبلغ ۴.۲۲۵.۱۱۴.۷۴۶.۲۳۷ ریال معادل ۴۰.۳۹۱.۱۳۶ دلار در زمینه پیشگیری، کنترل و درمان بیماری کرونا و کمک به معیشت پناهندگان و اتباع خارجی در کشور از زمان شروع بیماری کرونا تاکنون صرف گردیده است.


اقدامات مرتبط با اداره کل امور انتظامی و توسعه نظم عمومی :

تشکیل کمیته رصد نارضایتی‌های عمومی شورای امنیت کشور و برگزاری ۶۲ جلسه با ۳۱۳ مصوبه و ۶۵ گزارش راهبردی برای ریاست جمهوری و ۵۹۰ مورد مکاتبه با رئیس جمهور، معاونین و وزرای تخصصی به منظور رفع به موقع نارسایی‌ها، مسائل و مشکلات موجود در حوزه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی.

برنامه‌ریزی و تشکیل ۳۶ جلسه کمیسیون تامین نظم و امنیت مسابقات ورزشی شاک با ۱۴۰ مصوبه به‌منظور پیشگیری از بروز هرگونه بی‌نظمی و ناامنی در مسابقات ورزشی حساس داخلی و بین المللی
تهیه و تدوین دستورالعمل امنیت و انتظامات در حوادث غیر مترقبه طبیعی.


تهیه و تدوین طرح مشارکت مردم در توسعه نظم و امنیت عمومی.


تهیه و تدوین پیش‌نویس آئین‌نامه اجرایی بند (پ) ماده (۱۰۸) قانون برنامه ششم توسعه کشور (پیشگیری از سرقت).


تهیه وتدوین پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی جزء (۴) بند (ب) ماده (۴۶) قانون احکام دایمی برنامه‌های توسعه کشور (فرهنگ سازی برای کاهش تصادفات و تعمیق نظم).


تهیه و تدوین دستورالعمل اجرایی گشت‌های محله محور بسیج (رضویون).


زمینه سازی برای استفاده از ظرفیت خیرین امنیت ساز.


تهیه و تدوین تفاهم نامه چند جانبه (نیروی انتظامی- وزارت کشور- استانداری‌ها) به منظور تقویت بنیه انتظامی استانها با استفاده از ظرفیت‌های استانی
راهبری طرح ساماندهی و به روز رسانی ایستگاه‌های ایست و بازرسی کشور.


نظارت مستمر بر اجرای "طرح پیشگیری از سرقت"
بررسی درخواست و تصویب تشکیل یگان حفاظت در:
قوه قضائیه؛ گمرک؛ سازمان ملی زمین و مسکن؛ سازمان بنادر و دریانوردی؛ سازمان شیلات؛ آستان قدس ؛ سازمان امور اراضی کشور. (یگان حفاظت در دادستانی ویژه روحانیت و بنیاد مستضعفان در فرآیند تشکیل).

اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت (بنزین) در سال ۱۳۹۸.

تشکیل ستاد سوخت کمیته فرعی و چهار کمیته تخصصی (امنیتی و انتظامی، فنی و اجرایی، اطلاع رسانی و تبلیغات، عملیات روانی).

طرح موضوع مدیریت مصرف سوخت (بنزین) در شورای امنیت کشور و بررسی جوانب امنیتی، انتظامی، اجتماعی و اقتصادی طرح با برگزاری ۶ جلسه قبل از اجرای طرح (از سال ۹۶ تا ۹۸) و  ابلاغ ۷۳ مصوبه به مبادی ذی‌ربط.


بررسی طرح در ستاد مدیریت مصرف سوخت و کمیته فرعی آن با برگزاری ۲۷ جلسه (سال ۹۷ تعداد ۱۲ جلسه و سال ۱۳۹۸؛ ۱۵ جلسه).


تشکیل قرارگاه فنی و اجرایی برای ایجاد آمادگی کامل در زیرساخت‏های طرح .


توجیه کلیه دست اندرکاران توزیع، جایگاه‏داران عرضه سوخت و شرکت‌های پشتیبان سرویس.

تخصیص سهمیه سوخت به آژانس‏ها و تاکسی‏های اینترنتی اسنپ، تپ‏سی و... .

برنامه ریزی برای توزیع کارت‌های سوخت معطله در مراکز پستی.

ابلاغ دستورالعمل‌های لازم برای ایجاد آمادگی همه ‏جانبه در استان‏های سراسر کشور.

اقدامات مرتبط با ستاد مرکزی اربعین حسینی(ع):

تشکیل ستاد مرکزی اربعین حسینی(ع).


سازماندهی ۱۵کمیته تخصصی در ستاد و ستادهای اربعین حسینی در استانداریها و ستاد اجرائی در عراق
تهیه و تدوین سیاستها و راهبردهای اربعین حسینی(ع) .

تهیه ، تدوین و ابلاغ دستورالعمل اجرائی و عملیاتی در چار چوب ساماندهی و مدیریت زائرین در ایام اربعین حسینی(ع) سالهای ۹۵ الی ۹۹.

مدیریت در شیوع مضاعف کرونا ناشی از اعزام زوار طی سال ۹۹ با همکاری دولت عراق و ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا.


سیاستگذاری و برنامه ریزی در جابجایی و اعزام زایرین اربعین از  سال ۹۴ الی ۹۹ و رسیدن زوار به  بیش از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در ایام اربعین حسینی در  سال ۹۸ و مجموع ۱۰ میلیون زائر طی این سالها.


مدیریت و ساماندهی در ایجاد زیر ساختهای ضروری در استانهای خوزستان ، ایلام و کرمانشاه خصوصا در  موضوعات ذیل :
تامین زیرساخت های مرتبط با اعزام زائران و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زائرین برابر مقدورات موجود طی سالهای ۹۵ الی ۹۹ منجمله ساخت پارکینگ هاوافزایش ظرفیت در شهرهای مرزی ، تهیه آب آشامیدنی، احداث و مرمت جاده ها ، سایه بان نصب علائم هشدار دهنده.


افزایش گیت های ترددی در  پایانه ها و ... از قبیل افزایش گیت­ها در مرز مهران از ۲۴ به ۹۶ گیت، چزابه از ۱۶ به ۲۸ گیت و شلمچه از ۸ گیت به ۲۴ گیت ثابت و ۲۴ گیت موقت و در مرز خسروی ۲۰ گیت به  ۵۶ گیت.


انجام ۶۱۳۰ کیلومتر خط کشی جاده ای – ۱۲۵۵ کیلومتر روکش آسفالت – ایجاد ۱۵۲۵ هکتار پارکینگ در  مرزهای هدف -  ۱۶۸۶ چشمه سرویس بهداشتی در  مسیرهای منتهی به پایانه های مرزی.


انجام تفاهمات و انعقاد قرارداد با دولت عراق طی سالهای ۹۵ الی ۹۸ در راستای خدمات رسانی به زائرین و امضاء ۴ تفاهم نامه با کشور عراق و مذاکرات متعدد با مسئولین و سفیر عراق که منتج به نتایج ذیل شد :
لغو روادید اتباع دو کشور ایران و عراق در ماههای محرم وصفر و موسم اربعین حسینی(ع).


حذف هزینه های گمرکی در مرزهای چهارگانه
بازگشایی مرز خسروی و تحقق خواسته دیرینه مردم کرمانشاه و افزایش حجم تردد وکاهش تجمع در مرزهای سه گانه.


اخذ موافقت دولت عراق  برای زائرینی که مهلت گذرنامه آنها اتمام یافته.


افزایش زمان سفر اربعین ماههای محرم وصفر، تهیه و تدوین یک  مرجع مورد تایید بین دو کشور با موضوعات امنیتی، روادید ، اتباع، خدمات، مدیریت بحران و...
اعمال پوشش بیمه ای برای زوار اربعین با حداقل هزینه و بالاترین سطح تعهدات در مناطق مرزی و در عراق و انجام خدمات پوشش بیمه ای برای میلیون ها زائر در ایام اربعین با حداقل هزینه و ارائه خدمات درمانی و رسیدگی به بیش از ۶۰۰۰ هزار نفر بیمار و حادثه دیده و متوفی در ایام اربعین فقط در سال ۹۸.


ایجاد امکانات درمانی و بیمارستانی (بیمارستانهای صحرائی) در مناطق مرزی و در کشور عراق جهت خدمات رسانی به زائرین در ایام اربعین حسینی(ع).


سازماندهی و تامین اتوبوس جهت حمل و نقل زائرین در ایران و عراق و ساماندهی و بهره گیری از حداکثر توان ناوگان حمل ونقل عمومی با به کارگیری ۹۰۰۰ دستگاه اتوبوس بین شهری و ۳۰۰۰ اتوبوس شهری و ساماندهی اتوبوسهای نیروهای مسلح.


ایجاد نظم و امنیت وتمهیدات اطلاعاتی و امنیتی با توجه به تهدیدات تروریستی و ایجاد مرکز کنترل و مدیریت مانیتورینگ به صورت شبانه روزی با حضور نماینده های تام الاختیار کمیته های تخصصی.


ایجاد سامانه اطلاعاتی اربعین حسینی(ع) در جهت اجرای مدیریت هوشمند بر مراسم اربعین و بهره گیری زائرین از نیازهای خدماتی و اطلاعاتی و راه اندازی سامانه سجا (سامانه جامع اربعین) با هدف برقراری ارتباط مستقیم با زائرین و اطلاع رسانی مستمربه زائرین.


راه اندازی سامانه سیام و دفاتر کفالت سراسر کشور و جهت ثبت نام از افغانستانیهای مقیم کشور برای سفر اربعین.


مدیریت و ساماندهی اقدامات فرهنگی در ایام اربعین و اعزام مبلغین و روحانیون و بهره گیری از رسانه ها و فضای مجازی و تولید و نشر بیش از ۴۰۰.۰۰۰ نسخه پوستر و چاپ بیش از ۱ میلیون نسخه راهنمای زائر و تهیه بیش از ۲۰۰۰ ساعت برنامه زنده و مستند.


ساماندهی و هدایت مشارکتهای مردمی وموکب های اربعین در راستای خدمات رسانی به زائرین و ایجاد موکب برای زوار اربعین و قریب ۵۱ میلیون نفر اسکان طی این سالها و بیش از ۲۲۸ میلیون نفر وعده غذایی و ...

احراز آمادگی در مرزهای دوغارون ، میرجاوه ، آستارا، بیله سوار در استانهای خراسان رضوی ، سیستان و بلوچستان ، گیلان و آذربایجان شرقی با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جهت میزبانی و استقبال از زائرین اتباع بیگانه.


ساماندهی و تامین امکانات خدمات بهداشتی و نظافتی در شهرهای کربلا و نجف .

بهره گیری از توان کمیته های اربعین در مدیریت بحران ها و برنامه ریزی استانی و انتقال تجهیزات موکب داران اربعین حسینی به استان های سیل زده خوزستان ،گلستان ، لرستان و ایلام و ... طی سالهای ۹۷ و ۹۸ و ساماندهی و ارائه خدمات اسکان و تغذیه از طریق مشارکت های مردمی و طبخ و توزیع بیش از هفت میلیون وعده غذایی و .... بین هم میهنان سی لزده."

کپی