اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

هشدار نهاد آمریکایی درباره جمع‌آوری دی‌ان‌ای آمریکایی‌ها توسط چین

هشدار نهاد آمریکایی درباره جمع‌آوری دی‌ان‌ای آمریکایی‌ها توسط چین

مرکز ملی ضد اطلاعات و امنیت ایالات متحده (ان‌سی‌اس‌سی) در مورد خطرات چین برای حفظ حریم خصوصی و امنیت ملی آمریکا از طریق جمع‌آوری اطلاعات ژنومیک و دیگر داده‌های مربوط به سلامت آمریکایی‌ها هشدار داد.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ان‌سی‌اس‌سی (NCSC) دوشنبه در گزارشی اعلام کرد: طی سال‌ها، جمهوری خلق چین مجموعه‌ای از داده‌های مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی را از ایالات متحده و ملت‌های سراسر جهان از طریق قانونی و غیرقانونی جمع‌آوری کرده است، آن هم فقط برای اعمال کنترل... اقدام جمهوری خلق چین در جمع‌آوری داده‌های مراقبت بهداشتی از آمریکا، نه تنها برای حفظ حریم خصوصی آمریکایی‌ها بلکه برای امنیت اقتصادی و ملی ایالات متحده هم خطرات جدی به دنبال دارد.

براساس گزارش این آژانس ضداطلاعاتی، چین به انبوهی از اطلاعات شخصی شامل داده‌های ژنومیک و مراقبت‌های بهداشتی به چشم "ابزار استراتژیکی می‌نگرد که باید برای اولویت‌های اقتصادی و امنیت ملی خودش آنها را جمع‌آوری و استفاده کند."

در این سند اطلاعاتی آمده است که پکن سال‌هاست از طریق همکاری با بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها و دیگر سازمان‌های پژوهشی و همچنین از طریق نفوذ سایبری در حال جمع‌آوری داده‌هایی از آمریکایی‌هاست. این نهاد همچنین نسبت به "خطرات بلندمدت اقتصادی برای ایالات متحده" نشات گرفته از جمع‌آوری "اطلاعات حساس" از سوی چینی‌ها هشدار داد. 

این گزارش همچنین تاکید دارد: دستیابی چین به داده‌های مراقبت بهداشتی ایالات متحده به تقویت صنایع هوش مصنوعی و دارویی چین کمک می‌کند. این در حالیست که چین دسترسی ایالات متحده و سایر کشورها را به چنین داده‌هایی از کشور خودش به شدت محدود کرده است... با گذشت زمان، این پویایی می‌تواند به چین اجازه دهد تا از شرکت‌های بیوتکنولوژی آمریکایی عبور کند. در نتیجه آمریکا ممکن است به ابتکار و توسعه دارویی چین متکی شود و این فرصت‌های شغلی بیشتری در چین ایجاد کند.

این نهاد آمریکایی همچنین مدعی شد که چین از پاندمی کرونا برای بازاریابی کیت‌های کووید-۱۹ در سراسر جهان و افتتاح آزمایشگاه در بسیاری از کشورها سوءاستفاده کرد./ ایسنا

کپی