اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
ارتش میانمار با دستگیری آنگ سان سوچی و رئیس‌جمهوری وضعیت اضطراری اعلام کرد

کودتــــا علیـــــه انتخابات

کودتــــا علیـــــه انتخابات

نیروهای ارتش میانمار سحرگاه دوشنبه ۱۳ بهمن با دستگیری آنگ سان سوچی و رئیس‌جمهوری در کشور وضعیت اضطراری اعلام کردند.

 در پی انتشار خبر دستگیری آنگ سان سوچی، رهبر حزب حاکم اتحادیه ملی دموکراسی و دیگر رهبران این حزب در بامداد دوشنبه، ارتش میانمار در اطلاعیه‌ای وضعیت اضطراری اعلام کرد و اداره کشور را در دست گرفت.
براساس این بیانیه، ارتش کنترل کشور را به مدت یک سال در دست می‌گیرد. بنابر اعلام ارتش میانمار، قدرت به «مین آنگ هلینگ» فرمانده کل ارتش منتقل شده است.
حزب اتحادیه ملی دموکراسی به رهبری سوچی در آبان ماه توانسته بود با کسب ۸۳ درصد از آرا در انتخابات پارلمانی به پیروزی برسد. ارتش با مخدوش دانستن انتخابات، برگزارکنندگان آن را به تقلب متهم کرده بود و خواستار تعویق گشایش دوره جدید مجلس بود که قرار بود دوشنبه آغاز به کار کند. میانمار تا سال ۲۰۱۱ و آغاز اصلاحات به دست نظامیان اداره می‌شد. 
در حال حاضر میانماری‌های مخالف حکومت نظامی در برخی کشورها از جمله تایلند و ژاپن اعتراضاتی را برگزار کرده‌اند. آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز بازداشت آنگ سان سوچی و دیگر رهبران غیرنظامی را در میانمار بشدت محکوم کرد و از ارتش خواست که به خواست مردم احترام بگذارد. همزمان امریکا، ژاپن، هند و اتحادیه اروپا از مقامات این کشور خواسته‌اند که به دموکراسی احترام بگذارند. چین که شریک اصلی میانمار است گفت که همه طرف‌ها باید به قانون اساسی احترام بگذارند و ثبات را حفظ کنند.  سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز اعلام کرد که دو کشور سفارتی در کشورهای یکدیگر ندارند و تمام مجاری اطلاعات و ارتباطی ما مسدود است. امیدواریم این اتفاقات منجر به بدتر شدن وضعیت حقوق اقلیت‌ها در این کشور نشود. پیش از اعلام انتقال قدرت به وسیله ارتش، واحدهایی از ارتش میانمار آنگ سان سوچی، رهبر اتحادیه ملی دموکراسی و دیگر مقام‌های ارشد این حزب از جمله وین مینت، رئیس‌جمهوری و چند سروزیر ایالتی را بازداشت کرده بودند. آنگ سان سوچی با عنوان رسمی مشاور دولتی، به طور بالقوه در مقام نخست وزیری میانمار قرار دارد و رهبر بالقوه این کشور است. تلفن و اینترنت نیز در پایتخت میانمار دچار اختلال شده  است.
 
 آنگ سان سوچی کیست؟
آنگ سان سوچی که ۷۵ سال سن دارد، دختر ژنرال آنگ سان، قهرمان استقلال میانمار است که در سال ۱۹۴۸ هدف سوء قصد قرار گرفت و کشته شد. سوچی در آن زمان تنها ۲ سال سن داشت. سوچی به خاطر مخالفت با حکومت نظامیان در این کشور در فاصله سال‌های ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۰ در مجموع به مدت ۱۵ سال در زندان و حصر خانگی بود. او در سال ۱۹۹۱ جایزه صلح نوبل را دریافت کرد. اتحادیه ملی دموکراسی به رهبری خانم سوچی در سال ۲۰۱۵ در انتخابات پارلمانی میانمار پیروز شد. طبق قانون اساسی میانمار، آنگ سان سوچی به خاطر داشتن فرزندانی که شهروند کشور دیگری هستند، از ریاست جمهوری منع شده است ولی او به طور بالقوه رهبر این کشور در نظر گرفته می‌شود. در سال‌های اخیر، رویکرد آنگ سان سوچی به سرکوب اقلیت مسلمان روهینگیا، انتقادهای بین‌المللی را علیه او به همراه داشته است.
کپی