اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

انفجار 4 بمب غول‌پیکر در آلمان
کارگران ساختمانی در شهر گوتینگن آلمان، چهار بمب برجامانده از جنگ جهانی دوم را کشف کردند. در پی این کشف، حدود 8000 نفر از ساکنان مرکز شهر گوتینگن چند روز پیش به‌طور موقت خانه‌هایشان را ترک ‌کردند. این جنگ‌افزارها توسط کارشناسان به شکل کنترل شده منفجر شدند. اطراف محل انفجار چندین کانتینر حاوی کیسه‌های آب نصب شده بود تا از این طریق فشارهای حاصل از انفجار گرفته شود و به ساختمان‌های اطراف آسیبی وارد نشود. در این منطقه ایستگاه مرکزی راه‌‌‌آهن شهر هم قرار داشت که به‌مدت چند ساعت بسته شده بود. شهرداری گوتینگن برای اطمینان از عدم آسیب به خیابان‌ها یا ساختمان‌های اطراف، با چند پهپاد تمامی منطقه را کنترل کرده است.
 
 
---
 
داماد ترامپ؛ کاندیدای جایزه صلح نوبل
جرد کوشنر مشاور ارشد پیشین کاخ سفید و داماد دونالد ترامپ (رئیس‌جمهوری سابق) به همراه معاونش، آوی برکوویتز، برای نقش‌شان در عادی‌سازی روابط رژیم صهیونیستی با چند کشور عربی برای نامزدی دریافت جایزه صلح نوبل پیشنهاد شدند. امارات، سودان و بحرین سه کشوری هستند که در اواخر سال گذشته میلادی با میانجگیری واشنگتن با رژیم صهیونیستی در مورد عادی‌سازی روابط به توافق رسیدند. این توافق با عنوان «پیمان آبراهام» نیز شناخته می‌شود. نام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین امریکا نیز در کنار سازمان بهداشت جهانی، الکسی ناوالنی منتقد سرسخت کرملین و گرتا تونبرگ فعال جوان محیط زیست به فهرست نامزدهای جایزه نوبل صلح سال ۲۰۲۱ راه یافته است.
 
 
---
 
سرباز 100 ساله کرونا گرفت
دختر تام مور، کهنه سرباز ۱۰۰ ساله بریتانیایی اعلام کرد پدرش به سبب کرونا در بیمارستان بستری شده است. کاپیتان تام مور چند ماه پیش پس از آنکه ۱۰۰ بار با واکر طول حیاط خانه‌اش را این سو و آن سو رفت، موفق شد، برای سیستم بهداشتی بریتانیا ۳۳ میلیون پوند پول جمع‌آوری کند. هانا اینگرام مور در توئیتر خود نوشت  پدرش تحت مراقبت ویژه نیست.
 
 
 
---
محکومیت همسر ناوالنی
دادگاهی در مسکو، یولیا ناوالنی، همسر الکسی ناوالنی را به اتهام شرکت در تظاهرات به پرداخت معادل ۲۶۰ دلار محکوم کرد. در همین حال دادستان عمومی مسکو از تغییر حکم ناوالنی از«تعلیقی» به «قطعی» حمایت کرد. ناوالنی، ۴۴ ساله، قرار است فردا در دادگاهی در مسکو محاکمه شود. هواداران او اعلام کردند که در مقابل ساختمان دادگاه تظاهرات خواهند کرد.
 
 
---
 
تهدید به تحریم آسترازِنِکا
در پی انتشار گزارش‌هایی در مورد کمبود واکسن ضد کرونا در اتحادیه اروپا، فرانسه و آلمان شرکت دارویی انگلیسی-سوئدی «آسترازِنِکا» را به پیگرد قضایی تهدید کردند. اتحادیه اروپا همچنین با اشاره به مشکلات پیش‌آمده برای تولید این واکسن در بلژیک از آسترازنکا خواسته است برای پیروی از قرارداد امضا شده، تولیدات دو کارخانه خود را در بریتانیا  به کشورهای اتحادیه اروپا بفرستد اما این شرکت موافقت نکرده است.شرکت آسترازنکا به‌تازگی به کمیسیون اروپایی خبر داده که تنها قادر خواهد بود ۲۵ درصد از صد میلیون دوزی را که قرار بود در چهار ماه نخست امسال به کشورهای اتحادیه اروپا برساند، تحویل بدهد. اتحادیه اروپا قراردادی به ارزش ۳۳۶ میلیون یورو برای دریافت ۴۰۰ میلیون دوز واکسن با آسترازنکا دارد. کلمان بون، وزیر امور اروپایی فرانسه، گفت که اگر معلوم شود این شرکت در تحویل سفارش‌های خود به بریتانیا اولویت داده است با «تنبیه و تحریم» روبه‌رو خواهد شد.
 
کپی