اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹

رضا پورتراب کارگردان نمایش «اپیدمی» از گرگان:

فجر امسال شروع دوباره تئاتر است

فجر امسال شروع دوباره تئاتر است
میترا رضایی خبرنگار

رضا پورتراب نویسنده و کارگردان تاکنون 30 اثر کارگردانی کرده و در بیشتر جشنواره‌های کشوری حضور داشته و عناوین بسیاری کسب کرده‌ و به عنوان نماینده گرگان در سی و دومین جشنواره فجر، نمایش «اپیدمی» را در تالار وحدت به صحنه می‌برد.

او در گفت‌وگو با «ایران» درباره تولید نمایش «اپیدمی» می‌گوید: این نمایش  با موضوع دروغ، اثری پر پروداکشن است و صرفاً برای جشنواره تولید نشده است. ســـال قبـــــــــــــل در اجـــــــــرای عمومی شهر گرگان اجرای عمومــــی داشتیم و 2 هزار نفر این اثر را تماشا کردند.
پورتـراب معتقد است «جشنواره فجر رویکردی همگانی برای تئاتر ایران دارد، تمام آثار منتخب  ایران در یک سال در جشنواره فجر جمع می‌شوند، هنرمندان شهرستان‌ها و تهران کنار هم قرار می‌گیرند با سلایق هم آشنا می‌شوند و این یک رویداد بی‌نظیر است. خصوصیت جشنواره فجر این است که تئاتری‌های کل کشور را کنار هم جمع می‌کند و باعث می‌شود تجربیات‌شان را به هم انتفال دهند.
بدون شک برگزاری جشنواره فجر امسال کار درستی است. شاید برگزاری حضوری و حضور تماشاگران از نظر برخی  ریسک به نظر بیاید اما ارزشش را دارد. حقیقت این است که  تئاتری‌ها یک سال کار نکرده‌اند و به این رویداد نیاز دارند و در کل دنیا هم الان تئاتر دارد با رعایت پروتکل‌ها اجرا می‌شود. فجر امسال یک شروع دوباره برای تئاتر است.»
کارگردان نمایش «اپیدمی» از اینکه به عنوان نماینده گرگان در سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر در تالار وحدت روی صحنه می‌روند بسیار خشنود است و می‌گوید: «بعد از سال‌های زیادی با نمایش «اپیدمی» در تالار وحدت اجرا داریم؛ رویدادی که شاید در استان گلستان بی‌نظیر باشد و همین الان حتی بازیگران پیشکسوت نمایش ما هم بسیار شوق دارند که می‌خواهند روی صحنه  تالار وحدت بروند. کل استان گلستان چشم دوخته به «اپیدمی» و دوست دارند با کسب عنوان به خانه بازگردیم و از همه مهم‌تر هنرمندان پیشکسوت امیدوارند ما جایگاه غرورآفرین تئاتر گرگان را که در یک دهه خاصی در رده‌های اول کشور بوده است بازگردانیم. امیدواریم دست پر برگردیم» او در پایان به این موضوع اشاره می‌کند که «ما یک گروه 45 نفره‌ایم که با بودجه‌ای که جشنواره برایمان درنظر گرفته ‌است فقط می‌توانیم بیایم و برگردیم و هیچ آورده اقتصادی برای هنرمندان گروه ندارد اما عشق به هنر برایمان از هر چیزی بالاتر است. ما بازیگر 70 ساله داریم که ریسک کرونا را به جان خریده و دارد می‌آید. همه ما حتی جان‌مان را گذاشته‌ایم که این کورسوی تئاتر را حفظ کنیم.»‌‌

کپی