اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

فرامرزیان: فدراسیون‌ها واحدهای مستقل مالی هستند و باید پاسخگو باشند

فرامرزیان: فدراسیون‌ها واحدهای مستقل مالی هستند و باید پاسخگو باشند

معاون مالی و توسعه منابع انسانی وزارت ورزش و جوانان گفت: فدراسیون‌ها واحدهای مستقل مالی هستند که خودشان باید پاسخگو باشند؛ ممکن است روی منابعی که ما اختصاص می‌دهیم یا پاداش بین‌المللی حساب باز کنند اما وزارت ورزش نه فقط درباره فوتبال بلکه در هیچ رشته‌ای دخالتی ندارد.

ژاله فرامرزیان در گفت‌وگو با خبرنگاران در محل وزارت ورزش و جوانان اظهار داشت: منابع ردیف‌های اصلی درخواست شده در سال ۹۵ کمتر از ۳۰۰ میلیارد، در ۹۶، ۳۶۰میلیارد، در سال جاری ۴۶۱ میلیارد و به ۶۵۶ میلیارد در سال ۱۴۰۰ رسیده که در حقیقت افزایش دوبرابری سهم ردیف اصلی ورزش را در طی این سال‌ها شاهد بودیم که یکی از دستاوردهای جدی است.

وی گفت: تمام تلاش خود را برای نیاز ورزش انجام دادیم، البته اعتقاد داریم آن قدر که ورزش نیاز دارد بودجه‌اش افزایش نیافته اما با این وجود رشد زیادی داشته است.

معاون مالی و توسعه منابع انسانی وزارت ورزش گفت: بخش دیگر اعتبارات افزایش منابع متفرقه است. اگر شرایط کشور ایده‌آل بود شاید امروز می‌توانستیم گزارش بهتری را از بودجه ارائه کنیم، اما با کاهش درآمدهای اصلی دولت روبه‌رو بودیم. منابعی که در ردیف‌های متفرقه به وزارت اختصاص یافته چه از محل مالیات سیگار، چه بحث ۲۷ صدم درصد مالیات بر ارزش افزوده، از تمام این منابع یک درصد هم در وزارت استفاده نکردیم. در بحث نقدینگی نیز بیش از ۳۰ درصد اعتبارات ردیف متفرقه افزایش یافته است.

اختصاص وام به باشگاه‌ها

فرامرزیان با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در دولت تدبیر و امید افزود: ماحصل این منابع را می‌توانید در افزایش تعداد زمین چمن‌های مصنوعی در سراسر کشور ببینید. نزدیک ۳ هزار چمن مینی فوتبال روستایی افتتاح شده و بخش کوچکی از منابع ردیف اصلی بوده است. همین طور به باشگاه‌هایی که فعالیت ورزشی دارند وام‌هایی را اختصاص دادیم که یکی از اقدامات برای توسعه باشگاه‌های ورزشی بوده است.

افزایش پنج برابری بودجه فدراسیون‌ها

فرامرزیان درباره پرداخت بودجه به فدراسیون‌ها یادآور شد: افزایش پنج برابری منابع را از سال ۹۵ در پرداخت به فدراسیون‌ها داشتیم. بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت وزارت ورزش به فدراسیون‌ها است که ۷۰ درصد این مبلغ پرداخت شده که بستگی به شرایط فدراسیون‌ها توزیع شده است. تا پایان سال دو مرحله دیگر پرداخت داریم که ممکن است برای برخی فدراسیون‌ها به ۱۰۰ درصد برسد و برخی دیگر نزدیک به ۱۰۰ درصد.

پرداخت پاداش مدال‌ آوران تا پایان سال

معاون وزیر ورزش درباره پرداخت پاداش مدال آوران خاطرنشان کرد: مجموعه پرداخت‌هایی که وزارت داشته، بر اساس برنامه‌های آنها است و همین طور پاداش ورزشکاران. سال ۹۶ مبلغ ۵۲ میلیارد پاداش باقی مانده را پرداخت کردیم، پایان سال ۹۷ مبلغ ۸۲ میلیارد پرداخت کردیم. تا پایان امسال کل پاداش باقی مانده در طول سال ۹۸ پرداخت می‌شود که ۲۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون خواهد بود؛ اسفندماه قرار است به طور کامل پرداخت شود.

وی در خصوص بودجه ورزش عنوان کرد: ۱.۴۶ درصد بودجه کل کشور به حوزه فرهنگ، میراث و ورزش اختصاص دارد که ۲۷ صدم درصد آن صرف ورزش می‌شود.

تصویب آیین نامه پاداش قهرمانان

فرامرزیان درباره آیین‌نامه پرداخت پاداش به قهرمانان، گفت: پیش‌نویس آیین نامه تهیه شد و متناسب به بودجه‌ای که سازمان برنامه و بودجه می‌پذیرد پاداش پرداخت می‌شود. مثلا المپیک، مسابقه جهانی و آسیایی چه امتیازی دارد. ما امتیاز را مشخص کرده‌ایم. برای المپیک تلاش می‌کنیم عدد را افزایش دهیم.

معاون مالی وزیر ورزش درباره بدهی مالیاتی فدراسیون‌ها خاطرنشان کرد: شخص وزیر پیگیر بود و جلساتی را با سازمان مالیاتی برگزار کرد. برخی از فدراسیون‌ها که اظهارنامه پر نکرده بودند علی الراس شدند. اصل مالیات تکلیفی باید پرداخت شود اما جرائم باید بخشیده شود. فدراسیون‌ها اول باید وضعیت مالیات را مشخص می‌کردند، فدراسیون کشتی شروع کرده و موفق بوده است. سعی می‌کنیم بر اساس دستور فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی مشکل را حل کنیم.

فرامرزیان در پاسخ به سوالی درباره قرارداد ویلموتس، تصریح کرد: فدراسیون‌ها واحدهای مستقل مالی هستند که خودشان باید پاسخگو باشند. ممکن است روی منابعی که ما اختصاص می‌دهیم یا پاداش بین‌المللی حساب باز کنند اما وزارت ورزش نه فقط درباره فوتبال بلکه برای تمامی رشته‌ها دخالتی ندارد. البته فرمتی تشکیل و الزامات تنظیم شده و قرار است رعایت آن به وزارت ورزش اطمینان داده شود اما اینکه وزارت بگوید با این شخص قرارداد ببندید یا خیر بحث دخالت دولت محسوب می‌شود. بحث ویلموتس یک واحد مستقل حقوقی است اما ممکن است از محل منابع وزارت ورزش تصمیم بگیرند آن را پرداخت کند که ما هم مشخص می‌کنیم از این منابع چقدر به قراردادها، چقدر زنان، چقدر همگانی و ... اختصاص یابد./ ایرنا

کپی