اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

گارد ساحلی چین مجوز استفاده از اسلحه دریافت کرد

گارد ساحلی چین مجوز استفاده از اسلحه دریافت کرد

چین قانون جدیدی را از امروز دوشنبه به اجرا در آورد که به گارد ساحلی این کشور اجازه می‌دهد برای بیرون راندن کشتی های خارجی که به طور غیرقانونی وارد آب‌های این کشور می‌شوند، به زور متوسل شود و در صورت سرپیچی آنها از همه ابزارهای لازم از جمله اسلحه استفاده کند.

 از شینهوا، هدف از اجرای این قانون که از امروز دوشنبه اول فوریه /۱۳ بهمن/ اجرایی شده، «حفاظت از حاکمیت ملی، امنیت و حقوق دریایی» است.

خانم «هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در این ارتباط گفت: این اقدام «یک فعالیت قانونی» است و چین همچنان به حفظ صلح و ثبات در دریاها متعهد خواهد ماند.

این قانون آخرین اقدام چین برای تقویت گارد ساحلی خود است که در سال ۲۰۱۳ با ادغام چندین آژانس دریایی ایجاد شده و در سال ۲۰۱۸ در پلیس مسلح خلق چین گنجانده شده است.

کارشناسان معتقدند با توجه به گستردگی دریای جنوبی چین و تردد غیرقانونی ناوهای آمریکایی در این منطقه، اجرای این قانون ممکن است باعث افزایش تنش ها بین چین با آمریکا و کشورهای همسایه شود که ادعای مالکیت بر برخی بخش های دریای جنوبی را دارند.

همزمان تلویزیون ژاپن هم گزارش کرده است: نگرانی ها در توکیو از اینکه چین در اطراف جزایر سنکاکو در دریای چین شرقی رفتار تهاجمی تری در پیش گیرد، رو به افزایش است. ژاپن کنترل این جزایر را در دست دارد ولی چین و تایوان هم ادعای مالکیت آنها را دارند.

موضع دولت ژاپن همواره بر این بوده است که این جزایر از نظر تاریخی و قوانین بین المللی بخش جدایی ناپذیر از قلمرو ژاپن هستند. دولت ژاپن می گوید هیچ مسئله ای در ارتباط با حاکمیت این جزایر برای حل شدن وجود ندارد.

کشتی های گارد ساحلی چین تقریبا هر روز نزدیک این جزایر دیده می شوند و حتی برخی از آنها گاه وارد آب های سرزمینی ژاپن شده و قایق های ماهیگیری ژاپنی را تعقیب می کنند./ ایرنا

کپی