اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

کاخ من است؛ نه پوتین!
«آرکادی روتنبرگ» میلیاردر حامی ولادیمیر پوتین اعلام کرد بنای باشکوه در کناره دریای سیاه به او تعلق دارد؛ نه پوتین. پیش‌تر آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت رئیس‌جمهوری روسیه گفته بود که این کاخ عظیم به پوتین تعلق دارد. روتنبرگ گفت، قصد دارد از این بنا یک هتل آپارتمان بسازد و به جذب توریست بپردازد. او دارای چندین ملک در شبه‌جزیره کریمه، در خاوردور و آلتای است.این دوست صمیمی پوتین، بنای مجلل را «یک هدیه الهی» خوانده و گفته است: «این اکنون دیگر یک راز نخواهد بود - من صاحب (این کاخ) هستم.»
 
 
---
 
جایزه برای «جان سیاهان ارزش دارد»
بنیاد شبکه جهانی «جان سیاهان ارزش دارد» برنده جایزه حقوق بشری سال ۲۰۲۰ اولاف پالمه شده است. سازمان دهندگان این جایزه 100 هزار دلاری گفتند این جنبش به خاطر ترویج «نافرمانی صلح‌آمیز مدنی علیه بی‌رحمی پلیس و خشونت نژادی» در سراسر جهان این جایزه را دریافت کرده است. آنها اشاره کردند که فقط در امریکا حدود ۲۰ میلیون نفر و در باقی جهان میلیون‌ها نفر دیگر در اعتراضات «جان سیاهان ارزش دارد» شرکت کردند.
 
 
---
 
شرط جدید امارات برای اعطای تابعیت
امارات متحده عربی برای اولین بار قصد دارد به خارجی‌هایی که ارزشی افزوده برای این کشور داشته باشند و سرمایه یا تخصصی برای آن بیاورند، تابعیت اعطا کند.«شیخ محمد بن راشد آل مکتوم» حاکم دوبی و نایب رئیس امارات در توئیتی اعلام کرده سرمایه‌گذاران و افراد دارای مهارت‌های ویژه، نظیر محققان، پزشکان، مهندسان، هنرمندان و نویسندگان از جمله واجدین شرایط هستند. گفته شده خانواده‌های این افراد هم مشمول اعطای تابعیت خواهند شد.
 
 
 
---
5 وکیل ترامپ کنار کشیدند
پنج وکیل دونالد ترامپ به همکاری با او خاتمه داده‌اند. «بوچ بوورز» و «دبورا باربری» دو وکیلی که قرار بود تیم مدافعان ترامپ را رهبری کنند از جمله این افراد هستند. ترامپ، رئیس جمهوری پیشین امریکا باید برای جلسه استیضاح خود که قرار است نهم فوریه (21 بهمن) در مجلس سنا برگزار شود، چند وکیل جدید استخدام کند.
 
 
---
 
قوانین کرونایی کاخ سفید بایدن
بعد‌از حضور جوبایدن در کاخ سفید، محدودیت‌های کرونایی سختگیرانه‌تر شده است. کارکنان رده بالای کاخ سفید، تعاملات با یکدیگر در اکثر دفاتر را به روزی ۱۵ دقیقه محدود کرده‌اند. هم‌زمان بیش از شش نفر اجازه ندارند که در دفتر کار بایدن حضور یابند و حداکثر پنج تن می‌توانند نزد رئیس دفتر ملاقات کنند. در اتاق روزولت هم که کارکنان عصر هر روز برای طرح نجات مرتبط با کرونا جلسه دارند، تجمع به ۱۰ نفر محدود شده است. جلسات صبح و عصر کارکنان ارشد از طریق اپلیکیشن انجام می‌شود و این در حالی است که بسیاری از شرکت‌کنندگان از دفاترشان در کنار یکدیگر آنلاین می‌شوند. کارکنان پشت میزهایشان ناهار می‌خورند و در آن زمان چون نیاز است ماسک‌هایشان را بردارند، باید در اتاق‌هایشان را ببندند. اجازه ورود بازدیدکننده به داخل کاخ سفید بدون تأیید داده نمی‌شود و کارکنان بال غربی و تیم دفتر اجرایی آیزنهاور که ساختمان‌هایشان مقابل یکدیگر است، اجازه دیدار حضوری ندارند مگر اینکه الزامات را رعایت کنند. گفته می‌شود حدود ۷۰ درصد از ۵۰۰ کارمند کاخ سفید هنوز دورکاری از خانه دارند. تمام اعضای بال غربی کاخ سفید تقریباً هر روز تست کرونا می‌دهند.
 
کپی