اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹

استفاده نظامیان آمریکایی از کودکان افغان برای پاکسازی تله‌های انفجاری

استفاده نظامیان آمریکایی از کودکان افغان برای پاکسازی تله‌های انفجاری

یک نظامی آمریکایی در افغانستان فاش کرد که نیروهای آمریکایی برای یافتن تله‌های انفجاری در شهرهای این کشور از کودکان افغان استفاده می‌کردند.

 منابع خبری افغانستان اعلام کردند: این نظامی آمریکایی بدون پشیمانی یا ترس از مجازات در پادکست دانشکده افسری ارتش آمریکا و برای به اشتراک گذاشتن تجربیات نظامی به جنایات جنگی اعتراف کرده است.

وی در یک پیام صوتی گفته است: «کودکان افغانستانی را با پرت کردن آب‌نبات و اسباب‌بازی به کوچه‌هایی که فکر می‌کردیم امکان وجود تله انفجاری باشد می‌کشیدیم تا مطمئن شویم مسیر عاری از مواد انفجاری است.»

این در حالی است که پایگاه خبری تحلیلی "اینترسپ" آمریکا ماه گذشته در گزارشی جوخه‌های مرگ سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را مسئول کشتار کودکان افغان اعلام کرده و نوشته بود: شبه نظامیان تحت حمایت آمریکا برای تحقق راهبرد خروج آمریکا از یک جنگ بلند مدت در افغانستان دست به کشتار کودکان و نوجوانان این کشور زده اند.
اینترسپ که اطلاعات خود را بر اساس مصاحبه با بیش از ۵۰ نفر از ساکنان وردک از جمله ۲۰ بازمانده و شاهد و ۲۹ نفر از بستگان قربانیان و ساکنان محلی تهیه کرده بود نوشت: ساکنان چهار استان وردک، چاک، سیدآباد و دایمیرداد از یک رشته قتل عام، اعدام، مثله کردن، ناپدید شدن، حمله به مراکز درمانی و حمله هوایی به سازه‌هایی که در آنها غیرنظامیان ساکن هستند صحبت کردند.

پاتریشیا گاسمن مدیر وابسته بخش آسیا در دیده بان حقوق بشر نیز در این خصوص گفت: "سیا مدت هاست که جنگ افغانستان را به عنوان جنگ خود می داند."

وی در این خصوص افزود: "کشتار پسران در وردک نشان می دهد که گروه ۰۱ در تلاش بوده تا نه تنها دشمنان موجود، بلکه دشمنان بالقوه آینده را نیز از بین ببرد"./ ایرنا

کپی