اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

افزایش ۲۵ درصدی جریمه قطع درخت در تهران توسط شورای شهر

افزایش  ۲۵ درصدی جریمه قطع درخت در تهران توسط شورای شهر

رئیس کمیسیون محیط زیست و سلامت و خدمات شهری شورای شهر تهران از افزایش ۲۵ درصدی جریمه قطع درخت در تهران توسط شورای شهر خبرداد.

زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون محیط زیست و سلامت و خدمات شهری شورای شهر تهران روز یکشنبه در دویست و شصت و هشتمین جلسه این شورا درباره اصلاحیه مصوبه اخذ عوارض حفظ و گسترش فضای سبز مبتنی بر ارزش اکولوژیک درختان توضیح داد و گفت: در این لایحه یک ماده واحده قرار دارد که شهرداری را مکلف می‌کند از ابتدای سال ۱۴۰۰ نسبت به اخذ تعرفه جدید حفظ و گسترش در شهرها مطابق با چارچوب ارائه شده عمل کند و براین اساس دو موضوع عوارض مربوط به محیط بن درختان و عوارض ضریب اکولوژیک مطرح شده است.

وی ادامه داد: با توجه به چارچوب ارئه شده جدید، درختی که دارای محیط بن قابل توجهی است ارزش اکولوژیک بسیار بالایی نسبت به درختی با محیط بن کمتر دارد و در نتیجه از نظر عوارض متفاوت است.

به گفته نوری، براین اساس یک عوارض مربوط به محیط بن درختان است که در گذشته به صورت سانتی متر به سانتی متر بوده است، به جای آن مقاطع را ۱۰-۱۰ قرار دادیم و فرض را از ۲۱ سانتی متر تا ۳۰ سانتی متر، ۳۱ سانتی متر تا ۴۰ سانتی متر و الی آخر قراردادیم و از ۱۰۰ سانتی متر به بعد محیط بن را ۲۰ سانتی متر به ۲۰ سانتی متر افزایش دادیم.

نوری توضیح داد: در واقع با این اقدام میانگین اعداد محیط بن را تعدیل کردیم؛ در نقاطی کاهش و در نقاطی افزایش پیدا کرد و به کرانه میانگین تعادل بخشیده شد. در مجموع می‌توان گفت رقم ۲۵ درصد افزایش عوارض قطع محیط بن درختان در نظر گرفته شده است.

وی  همچنین درباره عوارض EC «ضریب اکولوژیک» گفت: این ضریب را به ۰.۶ تا ۱.۳ تبدیل کردیم چرا که تغییر در وضعیت ضریب محیط بن باید در ضریب اکولوژیک نیز در نظر گرفته شود تا ضرب این دو یک عدد متعادلی را ارئه دهد.

اعضای شورای شهر تهران در نهایت افزایش ۲۵ درصدی میانگین عوارض قطع محیط بن درختان در سال آینده را به تصویب رساندند.

/ایسنا 

کپی